Ciąża

Dzienniczek ciąży - Niezbędnik przyszłej mamy
Dzienniczek ciąży to must have przyszłej mamy. Nie od dziś przecież wiadomo, że stan błogosławiony wymaga od kobiety nie lada organizacji. Troska o siebie i o maleństwo noszone pod sercem, kolejne wizyty lekarskie, badania i konsultacje medyczne, obserwacje brzuszka, monitorowanie ruchów płodu.

Badania przed ciążą wciąż mało popularne
Polki nie lubią się badać. Brakuje na to czasu, pieniędzy, a czasem także odwagi. Konsultacji medycznej przed zajściem w ciążę zasięga jedynie 1% przyszłych matek! Lekarze przekonują tymczasem, że gruntowne badania przed zajściem w ciążę pozwalają nie tylko przygotować się na ewentualne komplikacje, ale i wyeliminować ryzyko najpoważniejszych wad rozwojowych dziecka.

A/H1N1 groźna dla ciężarnych
Od początku lutego w kraju zanotowano niemal 70 tys. zachorowań na grypę sezonową i pandemiczną (A/H1N1). Od września 2010 z powodu grypy zmarło 59 osób. Dotychczas nie ma pewności, czy kobiety w ciąży są szczególnie podatne na zakażenie wirusem A/H1N1. Wiadomo jednak, że nawet sezonowa grypa jest dla nich szczególnie groźna.

Płaski brzuch nawet po ciąży.
Zmorą każdej kobiety jest wygląd jej ciała po ciąży. Rozciągnięta, matowa skóra, zbędne kilogramy i uczucie, że atrakcyjny wygląd to już przeszłość. Wcale nie musi tak być! Kobieta po ciąży nadal może wyglądać atrakcyjnie i czuć się seksy.

Dzienniczek Ciąży – niezbędnik przyszłej mamy
Ciąża to wspaniały okres dla przyszłej mamy oraz jej otoczenia. Wyczekiwanie na badanie USG, pierwsze ruchy dziecka, obserwacja rosnącego brzuszka. Oprócz wielkich oczekiwań i radości, ciąża jest również czasem ogromnych zmian w sposobie odżywiania i stylu życia. Przyszła mama musi pamiętać o terminach wizyt u lekarza oraz wykonywać badania w określonym czasie.

Prenalen - stworzony z myślą o kobietach w ciąży i matkach karmiących.
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. To nie tylko radosny czas oczekiwania na dziecko, ale też czas, w którym kobiety są szczególnie podatne na wszelkiego typu infekcje. Warto wtedy pomyśleć o zapewnieniu ochrony sobie i nienarodzonemu dziecku.

Co to jest TENS?
Ból porodowy można łagodzić na wiele sposobów. Nie wszystkie jednak są w pełni bezpieczne dla organizmu. Jednym z najbezpieczniejszych metod walki z bólem porodowym jest TENS. Leczenie i uśmierzanie bólu impulsami elektrycznymi jest coraz powszechniej stosowane na wielu oddziałach położniczych.

Hormony w ciąży
Ciemna linia od pępka w dół, powiększone piersi, chętka na kiszone ogórki - to wszystko wina hormonów. W ciąży rzeczywiście znajdujesz się pod ich silnym wpływem. Warto o nich wiedzieć więcej.

Aby nie poronić
Gdy z radością oczekujesz dziecka, poronienie jest prawdziwą tragedią. Dlaczego do niego dochodzi? Co zrobić, żeby w przyszłości donosić ciążę?

Dolegliwości kobiece po porodzie
Po urodzeniu sie dziecka macica podlega zasadniczym zmianom i musi upłynąć wiele tygodni aby narząd ten wrócił do swoich pierwotnych rozmiarów. W ciąży, macica powiększa sie i przystosowuje wielkością do rozmiarów płodu i popłodu.

Późne macierzyństwo
Czasy, gdy ciąża po 35. roku życia była przede wszystkim efektem "wpadki", odchodzą do lamusa. Dziś coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko dopiero wtedy, gdy ma ustabilizowaną sytuację zawodową i ekonomiczną, pozwalającą potomkowi na dobry życiowy start.

Ruchy!
Na początku czujesz bulgotanie w brzuchu, łaskotanie, burczenie. Tak dziecko daje znać, że rośnie. Uwaga. Za chwilę poczujesz pierwsze kopnięcie.

Wytrzymać z ciężarną
Jest wiecznie drażliwa i zirytowana, choć cieszy się, że jest w ciąży? Płacze i wpada w histerię, mimo że przed chwilą zapewniała cię, iż jest najszczęśliwszą kobietą na świecie? A może zarzuca ci brak czułości i twierdzi, że ją zaniedbujesz, mimo że traktujesz ją jak królową?

Poród lotosowy
Poród lotosowy tym różni się od klasycznego, że położna nie przecina pępowiny chwilę po narodzinach dziecka. Pozostawia noworodka wraz z pępowiną i łożyskiem aż do momentu, gdy w sposób naturalny sama odpadnie od pępka. Kiedy łożysko stężeje, dokładnie myje się je usuwając wszystkie zakrzepy krwi, owija pieluszką z tetry i umieszcza w misce z solą.

Jak kąpać się w ciąży
Wbrew temu, co możesz przeczytać w internecie, nie ma powodu, by podczas ciąży rezygnować z kąpieli. Chyba że twoja ciąża jest zagrożona (kąpiel mogłaby wtedy wywołać skurcze i przedwczesny poród) albo cierpisz na nawracające infekcje dróg rodnych.

Czy w ciąży można..
Ciąża to wprawdzie nie choroba, ale w tym stanie każda kobieta powinna dbać o siebie jak o najcenniejszy skarb. Tymczasem życie dostarcza wielu wątpliwości przyszłym mamom, które często pytają, czy mogą...

Tajemnice macierzyństwa
Macierzyństwo jest jedną z największych obsesji naszego wieku. Można odnieść wrażenie, że każdy ma na jego temat opinię - od mężczyzn, którzy go nigdy nie doświadczyli po zrzędliwe starsze panie, dla których jest to odległa przeszłość.

Dolegliwości po porodzie
Po urodzeniu sie dziecka macica podlega zasadniczym zmianom i musi upłynąć wiele tygodni aby narząd ten wrócił do swoich pierwotnych rozmiarów. W ciąży, macica powiększa sie i przystosowuje wielkością do rozmiarów płodu i popłodu.

Ból pleców
Badania wskazują, że ból w dolnej części pleców zwykle pojawia się między piątym a siódmym miesiącem ciąży, ale może także wystąpić znacznie wcześniej – w 12 a nawet w 8 tygodniu ciąży. Bardziej narażone są kobiety, które już przed ciążą cierpiały na ból pleców, u nich także dolegliwość pojawia się wcześniej.

Ile trwa ciąża?
Odpowiedź na to pytanie jest pozornie prosta. Ale ciąża tylko umownie trwa 9 miesięcy kalendarzowych.

Waga w ciąży
Niemal każda przyszła mama martwi się czasem swoją wagą. Porównując się z koleżankami, dochodzi do wniosku, że przybiera na wadze zbyt wolno, zbyt szybko, zdecydowanie za mało albo za dużo.

Nabici w butelkę (i nie tylko)
Zbliża się termin porodu, macie malutkie dziecko? Uważajcie, czyha na was cała armia naciągaczy. Będą wam wmawiać, że mnóstwo rzeczy jest absolutnie niezbędnych do tego, żeby wasze dziecko było zdrowe i szczęśliwe. I do tego, żebyście byli perfekcyjnymi rodzicami.

Uwaga, uwaga! Nadchodzi
Nasilające się skurcze to najpewniejsza i niezawodna oznaka zbliżającego się porodu. W tym czasie zwykle (choć nie zawsze!) pojawiają się też inne objawy: obniżenie się brzucha, odejście czopu śluzowego (gęsty śluz, często podbarwiony krwią), biegunka, dreszcze, odejście wód płodowych. Przed wyjazdem do szpitala możesz zrobić w domu lewatywę – wtedy nie trzeba będzie jej robić w szpitalu

Jedz zdrowo za dwoje
Czego potrzebuje przyszła mama? Oczywiście, pełnowartościowych składników odżywczych, witamin i minerałów. Zapewnią one maluszkowi prawidłowy rozwój, tobie zaś świetną kondycję przez dziewięć miesięcy i smukłą sylwetkę po porodzie. Dlatego dbaj o to, by w codziennym menu znalazły się wszystkie wymienione poniżej składniki diety.

Szukamy taty
Dzięki współczesnym technikom laboratoryjnym i znajomości zasad dziedziczenia można dziś na podstawie analizy najmniejszego fragmentu ludzkiego ciała poznać pochodzenie, ustalić stopień pokrewieństwa, a także wykluczyć bądź potwierdzić ojcostwo.

Potrzebne witaminy
Od bogactwa preparatów witaminowych w aptekach może rozboleć głowa. Wybór dobrego suplementu dla kobiety w ciąży jest bardzo istotny: od niego zależy przecież zdrowie i samopoczucie twoje oraz dziecka.

Kiedy w ciąży boli kręgosłup
Jeśli przed ciążą nie miałaś wady postawy oraz prowadziłaś aktywny tryb życia, kręgosłup powinien i teraz sprawnie funkcjonować. Jest bowiem konstrukcją niemal doskonałą: sprężystą, elastyczną, przygotowaną na zmiany.

Zazdrosny o... dziecko
Boczny tor. Na niego czuje się odsuniętych wielu z nas tuż po narodzinach dziecka. Zazdrość, złość, poczucie zagubienia... Ale nie ma się czego wstydzić. Do sprawy trzeba podejść po męsku: zdiagnozować problem i go zlikwidować.

Opowieść nienarodzonego dziecka
Zastanawiasz się pewnie, co czuje twoje maleństwo? Oto relacja z samego centrum wydarzeń, opowiedziana przez smyka skrytego w łonie mamy.

Co odczuwa dziecko w czasie porodu
Narodziny to dla niego stres i wielkie przeżycie. Ale nie martw się – rodzący się maluszek nie cierpi. A wysiłek, jaki podejmuje, jest mu potrzebny! Pomoże mu przygotować się do życia poza łonem mamy i zaadaptować do nowych warunków.

Dolegliwości typowe i nietypowe
Na różnych etapach ciąży możesz odczuwać wiele uciążliwości. Zobacz jak to wygląda trymestr po trymestrze.

Poród wywołany
Według niektórych położnych oraz ginekologów, w Polsce wciąż zbyt często sztucznie wywołuje się poród. Czasami jest to jak najbardziej wskazane, są jednak przypadki, gdy podaje się rodzącej kroplówkę czy stosuje inne sztuczne metody przyspieszania akcji porodowej, by mieć ją „z głowy”.

Nie musisz być na diecie
Powinnaś jadać rozważnie, by malec nie dostał kolki albo alergii. Ale twój jadłospis nie może też być monotonny i ubogi.

Narodziny w czepku
Jeśli worek owodniowy nie pęknie podczas porodu, dziecko może urodzić się w nienaruszonych błonach. Mówi się wtedy, że dziecko "urodziło się w czepku." Czepek nie stanowi zagrożenia i może być łatwo usunięty przez położną.

Konflikt serologiczny
Poważne komplikacje związane z różnicą między grupami krwi rodziców dziecka są obecnie bardzo rzadkie. Opanowanie tego problemu jest jednym z największych osiągnięć współczesnego położnictwa.

Zimowa ciąża
Tę porę roku lubią chyba tylko dzieci i amatorzy narciarstwa. W mieście trudno dostrzec uroki zimy, zwłaszcza jeśli spodziewasz się dziecka. Jak przetrwać ten czas?

Cesarskie cięcie
Nazwa operacji "cięcie cesarskie" wiąże się jeszcze ze starożytnym Rzymem, gdzie prawo zakazywało pogrzebania ciężarnej kobiety bez wyciągnięcia z jej łona płodu. Nazwa ta wywodzi się przypuszczalnie od słowa caesar lub caeson, co można by przetłumaczyć po polsku na "wyprutek" (łac. cedere = ciąć, pruć).

Kiszone ogórki - nie będzie córki
W kolorowych czasopismach można przeczytać wiele porad dotyczących zarówno planowania dziecka, jak i samej ciąży, jednak duża część tych informacji nie jest oparta na wiedzy medycznej, a na panującej modzie i reklamach. Postanowiliśmy przedstawić tą wiedzę w bardziej rzetelny sposób.

Objawy ciąży
- domyślne, prawdopodobne i pewne

Zdrowie przy nadziei
Jak dbać o siebie i dziecko w ciąży? Stan odmienny nie oznacza, że twój styl życia musi się diametralnie zmienić. Wystarczy, jeśli porzucisz szkodliwe nawyki. A najlepiej, jeśli nie powrócisz do nich również po rozwiązaniu

Wspólny poród
Poród z partnerem ma wiele zalet, ale pojawiają się też głosy, że niesie ryzyko: mężczyzna może doznać szoku i zniechęcić się do seksu, co negatywnie wpływa na całość relacji w związku. Czy warto więc ryzykować?

Prawdy i mity o zachodzeniu w ciążę
W kolorowych czasopismach można przeczytać wiele porad dotyczących zarówno planowania dziecka, jak i samej ciąży, jednak duża część tych informacji nie jest oparta na wiedzy medycznej, a na panującej modzie i reklamach. Postanowiliśmy przedstawić tą wiedzę w bardziej rzetelny sposób.

Dolegliwości
Każda kobieta oczekująca dziecko miewa jakieś dolegliwości. U jednej występuje jedno z poniższych objawów , u innej prawie wszystkie.

Gdy mleko się cofa
W pierwszych miesiącach życia niemal każdemu niemowlęciu zdarza się zwrócić tuż po posiłku niewielką ilość skwaśniałego, podbitego serwatką mleka. Najczęściej "winny" jest nadmierny apetyt

Prawa rodzącej
O pobycie na porodówce wiele kobiet opowiada mrożące krew w żyłach historie. Zamiast ich słuchać, pomyśl lepiej o tym, że żyjesz w czasach, gdy pacjentki mają swoje prawa. Warto je poznać.

Co czeka młodego tatę
Każdy przyszły ojciec zastanawia się, czy będzie wystarczająco mocno kochał swojego potomka. Taką miłość czasami odczuwamy już z pierwszą chwilą pojawienia się dziecka na świecie, czasami nieco później. To zupełnie inna miłość od tej, którą czuje się do rodziców, rodzeństwa czy żony.

Poród w wodzie
Pewnie już słyszałaś, że rodzenie w wodzie to zupełnie inne doświadczenie. Czujesz się lekko, łatwiej możesz zmieniać pozycję, odczuwasz słabszy ból. A przede wszystkim poród przebiega szybciej i lżej, także dla maleństwa.

Sposoby na ból
Lęk przed porodem, w mniejszym lub większym stopniu, odczuwa chyba każda kobieta. Przyszłe mamy boją się przede wszystkim tego, że będzie bolało. Nie zawsze wiedzą jednak, że same mają na to wpływ, choćby świadomie wybierając szpital, decydując się na poród rodzinny czy wypracowując w sobie pozytywne nastawienie do porodu.

Co ułatwia poród?
Większość porodów odbywa się całkowicie naturalnie. Czasami jednak potrzebne jest specjalistyczne wsparcie. Sprawdź, czego możesz się spodziewać podczas porodu! To położna i ginekolog decydują o tym, kiedy do akcji musi wkroczyć medycyna. Nie panikuj, gdy usłyszysz, że „konieczne są kleszcze”.

Dbaj o siebie
Jeżeli odpowiednio zadbasz o siebie, to w chwili smutku bez obaw wypadniesz na kremówkę do cukierni (lub do sklepów na drobne zakupy, co jest również sprawdzonym sposobem na poprawę niedobrego humoru kobiety), bo wiesz, że jesteś piękna

Brzuszek na wadze
Oczekiwanie na dziecko to najbardziej nieodpowiedni moment na odchudzanie i drastyczne diety. Zapasy tłuszczu w organizmie przyszłej mamy odkładane są przecież nie bez powodu.

Ciąża na wsi chroni przed astmą
Dzieci, których matki całą ciążę spędziły na wsi, rzadziej chorują na astmę, alergie skórne i katar sienny

Lubię słuchać głosu mamy
Od momentu poczęcia dziecko i mama współistnieją i komunikują się ze sobą na zasadzie wzajemności oddziaływania, co oznacza, że nie tylko matka wpływa na swoje dziecko, ale i dziecko oddziałuje na swoją mamę. Tak ścisła unia dziecka z matką i to doskonałe współistnienie ciągle są dla nas nieco tajemnicze

Ciąża mężczyzn
W czasie ciąży kobieta dojrzewa do roli matki, a mężczyzna do roli ojca. Dojrzewają też relacje między nimi. Szczere rozmowy o problemach, wątpliwościach, wzajemne wspieranie się i otwartość pogłębiają związek.

Spanie z brzuchem
Najlepiej układaj się na lewym boku, z prawą nogą zgiętą w kolanie i podciągniętą pod brzuch (możesz podłożyć pod nią poduszkę albo zwinięty koc). Możesz także podłożyć sobie jasiek pod brzuch albo włożyć go pomiędzy uda.

Podglądanie maluszka
Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę ultradźwięków (niesłyszalnych dla ucha), które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz widoczny na monitorze. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Tuzin zabobonów
Przesądów związanych z ciążą jest mnóstwo, 30–40 lat temu, zwłaszcza na wsiach, powtarzano je powszechnie. I dziś można je jeszcze usłyszeć z ust niejednej babci. Powtarzane wiele razy, mogą zasiać niepokój w głowie przyszłej mamy, a to już byłoby niedobrze.

Jak walczyć o ciążę
Kłopoty z donoszeniem ciąży ma co piąta kobieta. Dlatego trzeba trzymać rękę na pulsie i zgłaszać się do swojego lekarza ginekologa zawsze, gdy tylko dzieje się coś podejrzanego

Cukrowy reżim
Jeśli zdiagnozowano u ciebie cukrzycę ciążową, powinnaś uważać na to, co jesz. Zachowanie takiej dyscypliny pomoże ci unormować stężenie glukozy we krwi.

Leki z kategorii D
Kategoria D - to ta grupa leków, w której obserwacje u człowieka wskazują na zagrożenie dla płodu.

Odchudź się przed ciążą
Badania wskazują, że nadwaga kobiety w chwili poczęcia dziecka zwiększa ryzyko, że jej potomstwo będzie miało kłopoty z otyłością.

Cholestaza ciążowa
Cholestaza to choroba wątroby. Ma ona swoją odmianę ciążową, która dotyka kobiety w ostatnich miesiącach przed rozwiązaniem. Choroba ta jest groźna dla płodu.

ABC testu ciążowego
Badania wykazują, że w ok. 90 proc. przypadków zastosowanie domowego testu ciążowego, gdy wynik był dodatni, kobieta była w ciąży. Skuteczność domowych testów ciążowych jest zatem stosunkowo wysoka.

Konflikt serologiczny
U człowieka wyróżniamy cztery główne grupy krwi: A, B, AB, 0, ale ważnym jest również antygen krwinek małpich, który nazwano antygenem (czynnikiem) Rh (Rhesus). Antygen ten występuje u 85% populacji ludzkiej (Rh +), pozostałe 15% ludzi nie posiada tego czynnika i dlatego określamy ich Rh ujemnymi.

Druga doba po porodzie
W waszych organizmach zachodzą teraz intensywne zmiany. Maluszek uczy się życia w zupełnie innych niż dotychczasowe warunkach, a ty wracasz do stanu sprzed ciąży.

Jestem małe jak fasolka
W okresie ciąży (40 tygodni +/- 2 tyg.) z jednej zapłodnionej komórki jajowej powstaje zdolny do samodzielnego życia poza organizmem matki organizm składający się z ok. 200 milionów różnorodnych komórek.

Odmienność odmiennego stanu
Nie bez powodu ciąża nazywana jest stanem odmiennym. To naprawdę niezwykły czas. I ciągle dowiadujemy się o nim czegoś nowego. Niektóre odkrycia i hipotezy są bardzo zaskakujące.

Nie tylko mleko
Alergia prześladuje nasze dzieci od kołyski. Najczęściej jest to uczulenie na białka mleka krowiego. Czy można obyć się bez mleka i wychować zdrowe dziecko? Istnieje mnóstwo teorii i mitów, jak pomóc małemu alergikowi. Czy wiesz, które są prawdziwe, a które nie?

Leki z kategorii C
Kategoria C - to ta grupa leków, w której badania na zwierzętach wykazały szkodliwość dla płodu, bądź też takich badań nie wykonano oraz brak jest odpowiednio wiarygodnych danych z obserwacji stosowania tego leku u ludzi.

Dobre rady
Jak szybko i skutecznie stracić pokarm i uniemożliwić sobie wykarmienie dziecka.

Za zdrowie dziecka!
Alkohol bardzo łatwo przenika przez łożysko, dostając się do krwiobiegu dziecka. Po upływie 40 do 60 minut od spożycia alkoholu przez matkę, jego stężenie w krwiobiegu płodu jest równe stężeniu alkoholu we krwi matki.

Pierwsze godziny po porodzie
Przez dziewięć miesięcy czekasz na narodziny dziecka. A czy zastanawiałaś się, co będzie się działo po porodzie?

To się czuje
Położnicy dzielą poród na trzy okresy. Podczas pierwszego skurcze macicy doprowadzają do pełnego rozwarcia szyjki macicy, drugi okres to etap przychodzenia dziecka na świat, a trzeci - rodzenie łożyska. Co się z tobą będzie działo podczas każdego z tych etapów?

Powrót do normalności
Zostaliście rodzicami i próbujecie się odnaleźć w nowych dla was rolach. Ale musicie także odnaleźć się w dobrze już znanych - małżonków i kochanków. Jak to zrobić? Organizm kobiety przez pierwsze tygodnie po porodzie powoli wraca do stanu sprzed ciąży. Około 4.-6. tygodnia ustaje krwawienie - pora na kontrolną wizytę u ginekologa.

Leki z kategorii B
Kategoria B - to ta grupa leków, w której badania na zwierzętach wykazały szkodliwe działanie na płód, chociaż obserwacje u ludzi nie wykazują zagrożenia dla płodu ludzkiego. Takie leki mogą być stosowane w ciąży tylko w wypadku zdecydowanej konieczności:

Badania prenatalne
Badania prenatalne polegają na rozpoznawaniu wad i ciężkich chorób płodu we wczesnym okresie ciąży. Mogą one dostarczyć rodzicom informacji o wadzie bądź chorobie genetycznej dziecka oraz sposobie dziedziczenia i skutkach, jakie pociąga za sobą urodzenie dziecka z wadą wrodzoną.

Ciążowe atrakcje
Nudności i wymioty, kłopoty z pęcherzem, obrzęki nóg i wiele innych ...

Położna - twój przyjaciel
Towarzyszy ci przez cały poród, pomaga i wspiera. Jej fachowa obecność może wpłynąć na to, w jaki sposób będziesz wspominać narodziny swojego dziecka. Jak znaleźć tę idealną?

Nadciśnienie tętnicze w ciąży
Nadciśnienie tętnicze w ciąży to poważny zagrożenie dla płodu jak i ciężarnej matki. Może ono spowodować przedwczesny poród lub niską wagę urodzeniową dziecka. Szacuje się, że problem ten dotyczy do 10% ciąż w Polsce.

Lato – najlepszy czas na ciążę
Początek ciąży jest szczególnie ważny dla rozwijającego się dziecka. Właśnie wtedy powstają jego narządy, układy nerwowy, pokarmowy, serce i mięśnie. Dlatego byłoby świetnie, gdybyś w tym okresie była w jak najlepszej formie. A lato to naturalny „uzdrawiacz” kondycji i samopoczucia. Warto wtedy zajść w ciążę

Alergiczka w ciąży
Na forach internetowych jest bardzo dużo wątków poświęconych alergii w okresie ciąży. Większość dziewczyn odstawia wszystkie leki, choć z trudem znoszą swoje alergiczne dolegliwości. Zaciskają zęby i cierpią. Robią to dla dobra swoich nienarodzonych jeszcze maleństw.

Co dalej?
Uczucia, które pojawiają się po starcie dziecka wraz z upływem czasu się zmieniają. Pierwszą reakcją jest szok, potem mechanizm zaprzeczania, złość, smutek, żal, poczucie krzywdy, niepokój. Szok sprawia, że matka jest jakby sparaliżowana całym zajściem.

Stres przeszkadza płodności
Gdy para przez dłuższy czas nie może się doczekać dziecka, w kobiecie pojawiają się lęki, wątpliwości. Jeśli w jej przeszłości były jakieś choroby, aborcja, kłopoty z własną płciowością, przypadkowe kontakty seksualne, to jej się to łączy w całość.

Jeśli nie chcesz karmić piersią
Pokarm matki jest dla malca najlepszy, ale nie ma obowiązku karmienia piersią. Masz prawo z tego zrezygnować. Co wtedy zrobić z piersiami pełnymi mleka i jak nakarmić dziecko?

Poród bez bólu?- to jest możliwe !
Lęk przed bólami porodowymi spędza sen z powiek wielu przyszłym mamom. Nie bardzo dowierzają zapewnieniom kobiet, które już rodziły, że na drugi dzień po rozwiązaniu zapomną o przykrych przeżyciach.

Stres u matki może uszkodzić płód
Stres, jakiego doświadcza ciężarna kobieta może odbić się negatywnie na jej nienarodzonym dziecku już 17 tygodni od poczęcia - wynika z najnowszych badań.

Kalendarz ciąży
– zmiany w organiźmie matki

Emocje na 9 miesięcy
Nastroje przyszłej mamy zmieniają się często i nieoczekiwanie. Dlaczego tak się dzieje? W ciąży odmieni się nie tylko Twoje ciało, ale i umysł. Inaczej zaczniesz patrzeć na życie, co innego stanie się dla Ciebie ważne. A wszystko to pod wpływem rodzącej się miłości, odpowiedzialności i... buzujących w Twoim organizmie hormonów.

Prawdy i mity o porodzie
Budowa ciała nie ma decydującego wpływu na przebieg porodu, choć doświadczone położne mówią, że zwykle wysokie i szczupłe kobiety rodzą łatwiej. Czas porodu zależy od siły i regularności skurczów (czyli podatności macicy na czynność skurczową).

Stres w ciąży
Bez względu na to, czy uciekasz przed kimś, rywalizujesz w pracy, czy starasz się o czyjeś względy, Twój organizm reaguje podobnie: serce zaczyna bić szybciej, jesteś czujna i pobudzona

Po porodzie... po ludzku
Kilka lat temu kobiety walczyły o to, by w szpitalu mogły być razem z dzieckiem. Dziś, gdy system rooming in jest niemal powszechny, często czują się pozostawione same sobie i osamotnione w opiece nad noworodkiem.

Używki w ciąży
Od zawsze kobieta w ciąży była pełna niepokoju i obaw. Każda z nas chce przeżyć te 9 miesięcy w taki sposób, żeby niczym nie zaszkodzić rozwijającemu się pod naszym sercem dziecku.

Prawa kobiet w ciąży w pracy
Kodeks pracy oraz przepisy wykonawcze zapewniają pewne szczególne prawa kobietom w ciąży i w okresie bezpośrednio po ciąży. Odnoszą się o­ne jednak do tych kobiet, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę, a nie np. umowy o dzieło, zlecenia czy prowadzących własną działalność gospodarczą.

Spóźnialski
Znajomi i rodzina wciąż pytają: "Kiedy urodzisz?!". Tak jakby to od Ciebie zależało! Też byś chciała już być po... Może jednak da się coś zrobić, by tak długo nie czekać? Niczego na siłę nie przyspieszysz, choć owszem, warto spróbować.

Pozycje porodowe
... by rodziło się lepiej, wszystkim

Zanim zajdziesz w ciążę..
Na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę, odstaw tabletki antykoncepcyjne i stosuj inne środki zapobiegawcze.

Ściągawka karmiącej mamy
Kilka dietetycznych rad dla kobiet karmiących piersią.

Żurawina dla przyszłych i karmiących mam
Codzienny jadłospis zarówno przyszłej jak i świeżo upieczonej mamy musi być pieczołowicie dobrany, ponieważ już podczas ciąży i karmienia piersią kształtowane są nawyki żywieniowe dziecka.

Waga w ciąży
W czasie ciąży wszystko się zmienia. Rosnące w brzuchu maleństwo to świetny pretekst dla kolejnej przekąski...

Wyszarpnięte na świat
Wielogodzinny poród, zbyt duży noworodek, chłopięca budowa matki, wyciąganie lub wyciskanie dziecka z użyciem siły - to potencjalne przyczyny uszkodzenia splotu ramiennego u noworodków.

Nacinanie krocza
Kobiety obawiają się nacinania, ale nie wiedzą, że mogą go uniknąć. Postaraj się przed porodem porozmawiać z położną o swoich oczekiwaniach i poprosić, aby – jeśli to możliwe – starała się go nie wykonywać.

Oznaki porodu
Przed pierwszym porodem radosne oczekiwanie miesza się z lękiem: "Po czym poznam, że to już?", "Czy wytrzymam ten ból?".

Serce, które bije dla dwojga
Wiele przyszłych mam odczuwa duszność, zawroty głowy, bywa, że mdleją, mają obrzęki nóg, zaburzenia rytmu i kołatanie serca. Te dolegliwości wynikają z przesunięcia przepony i ucisku rozwijającej się ciąży na narządy wewnętrzne, w tym serce.

Twoja ziołowa apteczka
Gdy dolegliwości nie dają spokoju, a nie chcesz fundować sobie i maleństwu dawki chemii – sięgaj po zioła.

Jak zdrowo i bezpiecznie spać w ciąży?
Kłopoty ze spaniem ma większość ciężarnych, a wszystko dlatego, że brzuszek staje się coraz większy, są kłopoty z głębokim oddychaniem i ciężko jest znaleźć odpowiednią pozycję do spania.

Wcześniak
Dziecko, które przyszło na świat przed ukończeniem 37 tygodnia nazywane jest noworodkiem przedwcześnie urodzonym.

Pielęgnacja krocza po porodzie
Kilka rad jak sobie radzić z krwawieniem i obolałym kroczem w pierwszych dniach połogu

Ciąża po trzydziestce
Jeszcze dziesięć lat temu kobieta rodząca pierwsze dziecko około 27. roku życia była nazywana brzydko "starą pierworódką". Dziś 27-28 lat to przeciętny wiek, w którym Polka rodzi pierwsze dziecko. Wiele kobiet, zwłaszcza z wyższym wykształceniem, zostaje matkami po trzydziestym roku życia. Część z nas stawia najpierw na karierę, większość po prostu musi wypracować pozycję zawodową, żeby mieć dokąd wrócić po urlopie macierzyńskim.

Po co nam kwas foliowy?
Kwas foliowy to inaczej witamina B 9. Należy on do całej rodziny (mówi się o „grupie B”) witamin, ale akurat kwas foliowy ma unikalne właściwości. Do czego jest nam potrzebny?

Jaką dietę powinna stosować mama karmiąca?
Niedożywienie powoduje, u mamy szybką utratę pokarmu (już w 2-3 tygodniu), co jest krzywdą nie tylko dla dziecka, ale również szkodą dla niej samej, a dodatkowo musi zajmować się przygotowywaniem sztucznego pożywienia.

Jak odciągać pokarm?
Na początku nie jest to wcale łatwe. Przygotuj się na to, że początki mogą być zniechęcające, a odciąganie mleka będzie trwało długo - od 20 do 40 minut, a nawet dłużej.

Ból krzyża w ciąży
Bóle krzyża są to bóle zlokalizowane w okolicy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Dotyczą dolnej części pleców, a często także pośladków. Cierpi na nie kilkanaście procent kobiet ciężarnych. Bóle nasilają się w trzecim trymestrze ciąży.

Jak leczyć się w czasie ciąży?
Gdy kobieta jest pewna, że dziecko jest w drodze (nowoczesne testy ciążowe pozwalają stwierdzić to już w dzień po spodziewanym terminie miesiączki), trzeba zrezygnować z łykania wszelkich specyfików, nawet witamin czy łagodnych środków przeciwbólowych.

Baby blues
Smutna, bezradna, płaczliwa, rozdrażniona. I przytłoczona nowymi obowiązkami. Czy właśnie tak czujesz się kilka dni po porodzie? Nie rozumiesz, dlaczego dziecko płacze, nie wiesz, jak je uspokoić, nie radzisz sobie z karmieniem i kąpaniem.

Dlaczego krwawię?
Gdy dochodzi do zapłodnienia, błona śluzowa macicy nie złuszcza się. Dlatego podczas ciąży nie miesiączkujesz. Jednak krwista lub brunatna wydzielina z pochwy może pojawić się na każdym etapie oczekiwania na dziecko. Czasem jest sygnałem problemów zdrowotnych i powikłań niebezpiecznych dla ciebie lub dziecka. Dlatego nie łudź się, że „samo przejdzie”. Nie wpadaj też w panikę, myśląc o najgorszym.

Kalendarz ciąży - III trymestr
W tym tygodniu zaczynają się otwierać nozdrza dziecka. Dzięki temu będzie mogło zacząć ćwiczenie oddychania przy użyciu płuc i mięśni. Nie może oczywiście oddychać powietrzem, więc zamiast niego „wdycha” i „wydycha” płyn owodniowy. Do czasu, gdy się urodzi, opanuje tę sztukę w stopniu doskonałym.

Kalendarz ciąży - trymestr II
Teraz, kiedy płód zakończył pracę nad kształtowaniem wszystkich najważniejszych struktur organizmu, pracę przejmują poszczególne organy. Wątroba zaczyna wydzielać żółć, trzustka insulinę a nerki produkują mocz, razem, z którym wydalane są zbędne produkty przemiany materii. Mocz wydalany jest do płynu owodniowego.

Mdłości w ciąży
Mdłości to najczęściej pierwsza z oznak, że jesteś w ciąży. Jeśli są one niewielkie to nie wpływają na samopoczucie kobiety. Jeśli jednak są częste a nawet odczuwane ciągle to musimy zacząć działać

Dziecko z konfliktu serologicznego
Każdy, kto chce mieć dziecko, powinien wykonać proste badanie określające grupę krwi i czynnik Rh. Jeśli kobieta ma Rh-, a jej partner Rh+, ciąża musi być pod specjalnym nadzorem.

Kod miłości
Nie widziało jeszcze twojej twarzy, nie zachłysnęło się powietrzem, nie zapłakało. Siedzi sobie w twoim brzuszku, jest mu ciepło, przytulnie, nie martwi się o nic. Je i śpi, kiedy ma na to ochotę. Raj na ziemi? Niekoniecznie. Czy chciałabyś być zamknięta przez 9 miesięcy w pokoju, nawet luksusowym, jednak bez kontaktu ze światem? Pewnie nie. Dlatego tak ważne jest, abyś nawiązała z maleństwem, które rośnie w twoim łonie, bliską więź.

Ciąża i cukrzyca
Około 1% kobiet, będących w okresie rozrodczym choruje na cukrzycę zanim zajdzie w ciążę, a u 5% cukrzyca rozwija się w czasie ciąży. Kilkanaście lat temu kobieta z tą chorobą miała niewielkie szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Kalendarz ciąży
W czasie, kiedy Ty przyzwyczajasz się do uczucia ekscytacji związanej z faktem bycia w ciąży, rodzące się w Tobie nowe życie rozwija się już bardzo intensywnie. Zapłodnione jajo zagnieżdża się w ścianie macicy, gdzie od tej pory trwać będzie szybki proces rozwoju. Po zagnieżdżeniu, jajo dzieli się na warstwy komórek i oficjalnie staje się embrionem.

Antybiotyki w czasie ciąży
Wskazaniami do podania antybiotyku ciężarnej są przede wszystkim: zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia układu moczowego, w tym bezobjawowa bakteriuria, odmiedniczkowe zapalenie nerek, waginoza, zakażenia Chlamydia trachomatis, rzęsistkowica, rzeżączka i inne choroby przenoszone drogą płciowa (kiła), nosicielstwo paciorkowca gr. B (profilaktyka - w czasie porodu), przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, poważne choroby w czasie ciąży, np. zapalenie wsierdzia (leczenie lub profilaktyka).

FAS
Alkoholowy Zespół Płodowy

Gestoza
zatrucie ciążowe

Ciąża urojona
- jest jednym z najpoważniejszych zaburzeń psychicznych związanych z bezpłodnością.

Odżywianie w czasie ciąży
By wzmocnić śledzionę i żołądek, a zarazem zapewnić sobie dobre samopoczucie i dość siły w okresie ciąży, należy jadać gotowane, lekkostrawne dania, łagodnie słodkie w smaku , termicznie neutralne i ciepłe.

Szlaban na alkohol
Każdy kieliszek wypity przez kobietę w ciąży jest równocześnie "wypijany" przez jej nienarodzone dziecko, a zawartość alkoholu we krwi jest u nich identyczna. Tylko u matki jest on eliminowany z organizmu przez wątrobę, dziecko takiego mechanizmu obronnego nie ma. Nie ma takiej dawki alkoholu, którą kobieta w ciąży, niezależnie od tego, w którym jest trymestrze, mogłaby wypić - dlatego lepiej być abstynentem.

Poród w domu???
Jak to się robi w Ameryce

Późne macierzyństwo
Niektóre czterdziestolatki zostają już babciami, niektóre - dopiero teraz decydują się na dziecko.

Facet na porodówce
Od wieków robiły to same - rodziły w towarzystwie akuszerek, a potem położnych.

Gdy się nie udało
Co szósta ciąża kończy się poronieniem. Czasem dochodzi do niego tak wcześnie, że kobieta bierze pojawiające się krwawienie za spóźnioną miesiączkę.

Przygotowania do ciąży
Gdy planujesz urodzić dziecko, musisz odpowiednio przygotować swój organizm i zadbać o swój jadłospis.

Warto być mamą
Bycie w ciąży ma same zalety

Dieta przyszłej mamy
Kobiety planujące macierzyństwo powinny znać zasady właściwego odżywiania się.

Liczymy ruchy płodu
- 3 trymestr ciąży

Niepłodność kobiet
U kobiet problemy z zajściem w ciążę są silnie związane z wiekiem. Im kobieta starsza, tym trudniej jej począć dziecko

Sylwetka i forma sprzed ciąży
Jeżeli poród przebiegał bez problemów to łagodną gimnastykę można rozpocząć już na drugi dzień.

Seks po porodzie
- kobieta po prostu nie ma ochoty na seks

Poród w wodzie
Ciepło wody zmniejsza wydzielanie adrenaliny i rozluźnia mięśnie, zmniejsza napięcie nerwowo-mięśniowe. Indukuje również w mózgu fale alfa, odpowiedzialne za psychiczne odprężenie.

Z brzuszkeim w tle
10 pytań i 10 odpowiedzi

Tyłozgięcie macicy a ciąża
Tyłozgięcie macicy nie jest chorobą. Takie położenie macicy może jednak wywoływać pewne dolegliwości, jak na przykład nieco bardziej bolesne miesiączki

Nie pal w ciąży!
Udowodniono, że palenie papierosów przez kobietę w ciąży jest przyczyną wielu powikłań u dziecka, gdyż nie otrzymuje ono wystarczającej ilości tlenu

Popularne przsądy ciążowe
Jesteś w ciąży i cały czas zastanawiasz się, czy z Twoja dzidzią wszystko dobrze. Cieszysz się z każdego kolejnego dnia.

Badania prenatalne
W ciągu ostatnich kilkunastu lat w położnictwie nastąpiły ogromne zmiany - płód stał się pacjentem, który jest diagnozowany i może być leczony w łonie matki.

Wypadanie włosów po porodzie
Wiele kobiet po porodzie zauważa niepokojące objawy wypadających włosów

Badania moczu
Lekarz zleca je podczas każdej wizyty. To ważne, ponieważ niektóre zakażenia układu moczowego w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo.

Co to jest karta przebiegu ciąży ?
Wyniki badań i wszystkie inne informacje dotyczące ciąży są wpisane do karty przebiegu ciąży, która otrzymasz przy pierwszej wizycie.

Konflikt serologiczny
Niezgodność w zakresie czynnika Rh (kobieta z grupą krwi Rh ujemną a partner posiadający grupę Rh dodatnią) zagraża konfliktem serologicznym, który może wywołać chorobę hemolityczna płodu.

Gimnastyka dla przyszłej mamy
Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzą bardzo duże zmiany. Dotyczy to większości układów i aparat ruchu nie jest tu wyjątkiem.

Wakacje a ciąża
Ciąża jest stanem fizjologicznym, więc teoretycznie nie powinna wiązać się z ograniczeniami dotyczącymi wyjazdów na wakacje. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że nie wszystkie powikłania ciąży można przewidzieć i nie wszystkich sytuacji położniczych można uniknąć.

USG
Usg jest to bezpieczna i wygodna metoda diagnostyczna, z której można skorzystać w dowolnym czasie, niezależnie od wieku pacjenta. Usg można robić tak często, jak często zachodzi taka potrzeba.

Szkoła rodzenia
Jeśli zastanawiacie się nad uczestnictwem w kursie rodzenia, powinniście wiedzieć, że właściwe przygotowanie do porodu warto rozpocząć w okresie od 8 do 10 tygodnia przed terminem porodu.

20-30-40
- kiedy najlepiej zajść

Wykroczenia przyszłych mam
Nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży i zdarzyło ci się trochę nabroić? Nie martw się, drobne grzechy na pewno nie zaszkodziły maluchowi w twoim brzuchu.

Zabiegi przed porodem
Zabiegi przygotowawcze przed porodem dawniej były obowiązkowe, a obecnie już nie musisz się na nie zgadzać.

Cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie polega na urodzeniu dziecka i łożyska poprzez nacięcie przedniej ściany powłok brzusznych i macicy.

Ciąża pozamaciczna
Ciąża pozamaciczna ( graviditas ectopica ) inaczej nazywana ciążą ektopową jest każda ciąża, która rozwija się poza jamą macicy

Zakażenie parwowirusem a ciąża
Na tę chorobę zapadają głównie dzieci, u których infekcja parwowirusowa może wywołać rumień zakaźny - tzw. piątą chorobę. Początkowo objawy są mało charakterystyczne: gorączka, dreszcze, bóle gardła i mięśni.

Ciąża mnoga
Kiedy podczas badania lekarskiego w 5-6 tygodniu ciąży lub na pierwszym badaniu USG dowiadujesz się, że nosisz w sobie dwoje dzieci, twoja radość sięga zenitu.

Seks w ciąży
Często przyszli rodzice obawiają się, że sex w ciąży może zaszkodzić dziecku lub doprowadzić do poronienia, jest jednak inaczej.

Łono - pierwszy dom
JAK cudowny był twój pierwszy dom — ciepły i przytulny, dobrze zaopatrzony w pożywny pokarm, a oprócz tego spokojny i bezpieczny! Spędziłeś w nim szereg szczęśliwych miesięcy, wciąż rosnąc.

Pierwsza ciąża
Pierwsza ciąża to przede wszystkim zapowiedź doznań jakich do tej pory nigdy nie doświadczałaś. To czas wielu radości, wymieszanych z obawami czy wszystko będzie dobrze, czy poród przebiegnie sprawnie, czy dziecko będzie zdrowe, jak dam sobie radę jeśli będą to bliźnięta, itp.

Ciąża nastolatek
Wczesne urodzenie dziecka wciąż pozostaje we wszystkich częściach świata przeszkodą w podnoszeniu edukacyjnego, ekonomicznego i społecznego statusu kobiet.

Higiena w czasie ciąży
W ciąży stosunkowo często zdarzają się zakażenia ze względu na fakt, że w tym czasie następują zmiany hormonalne, które zmieniają pH pochwy na zasadowe, co sprzyja infekcjom grzybiczym i bakteryjnym.

Ciąża - podstawy
Troska, jaką roztacza matka nad swoim dzieckiem, rozpoczyna się już w ciąży, a dokładnie mówiąc najczęściej około szóstego-ósmego tygodnia. Wtedy bowiem większość kobiet zgłasza się do lekarza ginekologa.

Moda na cesarskie cięcie?
Coraz częściej cesarskie cięcia przeprowadzane są na życzenie pacjentek. Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć proceder i zachęca kobiety do porodów naturalnych.

Jak zajść w ciążę
Może to się wyda niektórym dziwne, ale wiele par długo stara się o maleństwo. Czasami żartujemy: "Przecież to łatwe i przyjemne....", no ale niestety....są pary, które mają z tym problem i to nie mały problem!

DEPRESJA POPORODOWA (PND)
Narodziny dziecka to w ogromnej większości przypadków powód do radości dla świeżo upieczonych rodziców. Często jednak już po dwóch miesiącach okazuje się, że młodej mamie świat zaczyna wydawać się miejscem coraz mniej przyjaznym.

Dieta w ciąży
Co powinno jeść się w ciąży, aby dziecko urodziło się zdrowe? To jak ważne jest prawidłowe żywienie w czasie ciąży nie trzeba nikogo przekonywać.

CIĄŻA A MAŁŻEŃSTWO
Przyszli rodzice sa przerażeni, bo nie planowali dziecka. Znaja się dosć krótko, nie rozmawiali o wspólnej przyszłosci.

góra strony

Szukaj na QZ.plKupuj z Bingo Cosmetics

Na QZ jest 108 osób:
- 108 czytających

Dołącz się ;-) >>

Najnowsze artykuły


Różności
Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu
- Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu –

Odżywianie
Bruschetta Rio Mare z tuńczykiem i zielonym sosem
Bruchetta to potrawa, której ojczyzną są Włochy. Jest jedną z podstawowych włoskich przekąsek, a przyrządzić ją można na bardzo wiele sposobów. Podstawą każdej bruchetty jest opieczone na grillu lub patelni pieczywo z dodatkiem oliwy oraz roztartego czosnku.

Dziecinada
Zabawa na zdrowie
W zdrowym ciele zdrowy duch – przysłowie to jest powszechnie znane i przytaczane przy wielu okazjach. Równie często powtarzamy je naszym dzieciom, chcąc, by wyrosły na zdrowych i świadomych ludzi. Jak jednak możemy przekonać najmłodszych do zajadania ze smakiem marchewki, czy buraka?

Zdrowie
Jak trzymać pion?
- bezinwazyjne badanie kręgosłupa

Uroda
Trądzik, nie taki młodzieńczy
Mimo, że już dawno przestałaś być nastolatką, na Twojej twarzy wciąż pojawiają się trudne do usunięcia wypryski i zmiany skórne? Trądzik często nie mija wraz z okresem dojrzewania i zmagać się z nim mogą nawet osoby powyżej 30 roku życia. Nawracające zmiany skórne to poważny problem dermatologiczny, który wymaga leczenia oraz szczególnej pielęgnacji.

Seksolubnie
Czy katolik może cieszyć się seksem?
Kościół może przeciwstawić „modzie" na seks coś bardzo ważnego. Przekonanie, że związek z drugim człowiekiem ma wzbogacać oboje małżonków - a nie ranić. Rozmowa z ojcem dr Ksawerym Knotzem, kapucynem, specjalistą od poradnictwa małżeńskiego.

QZ.pl poleca
Kompleksowe wzmacnianie
W chłodniejsze dni nietrudno o infekcje i przeziębienia. Nadszedł właśnie najgorszy okres dla układu odpornościowego człowieka. Zanim dopadnie nas choroba i sięgniemy po antybiotyk warto samemu zadbać o zwiększenie odporności naszego organizmu.

Dobre rady
Nie daj się alergii
Marzy Ci się weekend na łonie natury, gdzieś na łące czy w lesie? Albo aktywny wypoczynek na wsi wśród zwierząt? Zamiast tego spędzasz słoneczne weekendy zamknięty w domu, bo po wyjściu na zewnątrz zaczynasz kichać i łzawić a z nosa cieknie jak z kranu?

Design by Multimedia Image