Dziecinada

Zabawa na zdrowie
W zdrowym ciele zdrowy duch – przysłowie to jest powszechnie znane i przytaczane przy wielu okazjach. Równie często powtarzamy je naszym dzieciom, chcąc, by wyrosły na zdrowych i świadomych ludzi. Jak jednak możemy przekonać najmłodszych do zajadania ze smakiem marchewki, czy buraka?

Przewijanie z happy endem
Dlaczego warto mieć kosz na pieluszki? Wygodny kącik do przewijania malucha to jedna z najlepszych inwestycji młodych rodziców. Warto zadbać o to, aby wszystko, co będzie potrzebne do przewinięcia bobasa, było w zasięgu ręki.

Cicho i przytulnie
Noworodki większą część czasu spędzają śpiąc, sen jest bowiem niezbędny do prawidłowego rozwoju dzieci. W czasie snu dochodzi do wielu istotnych procesów w ich organizmie. Jednak ilość snu jaką potrzebuje dziecko nie jest ściśle określona

Jak łatwo i szybko nakarmić maluszka?
Według nowych zaleceń Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie niemowlęta powinny być karmione wyłącznie pokarmem matki do 6 miesiąca. Następnym etapem w żywieniu maluszka jest stopniowe wprowadzanie pokarmów uzupełniających oraz dalsza kontynuacja karmienia przez matkę piersią.

Sposoby na zatkany nosek
Uciążliwy katar potrafi niewątpliwie utrudnić życie. Zatkany nos, utrudnione oddychanie, ciągłe kichanie, łzawienie – to tylko niektóre z jego objawów. Szczególnie męczące są one dla niemowląt, które przez pierwsze miesiące swojego życia oddychają wyłącznie przez nos. Zatkany nosek utrudnia im wykonywanie podstawowych czynności życiowych, czyli spania, jedzenia czy też oddychania. Nic, więc dziwnego, że dzieci są wówczas rozdrażnione i niespokojne.

Ile kosztuje dziecko?
Kiedy małe dziecko pojawia się w rodzinie – pragnieniem każdego rodzica, bez względu na jego status materialny, jest zapewnienie dziecku wszystkiego i w jak najlepszej jakości. Jest to mocno zakorzenione w naszych standardach myślowych i oburza Polaków pytanie czy na dzieciach można oszczędzać.

To śmieci tuczą dzieci
W całym kraju trwa kampania społeczna „To śmieci tuczą dzieci”. Wiele w niej grozy i prawdy. Problem otyłych dzieci istnieje i nie zaczyna się on w wieku szkolnym lecz znacznie wcześniej.

Znowu katar u dziecka?
Zaczyna się zwykłym kichnięciem a kończy nieprzespaną nocą. Rodzice przedszkolaków doskonale znają taki scenariusz. Chyba nic nie rozwija się tak szybko jak katar w przedszkolu. Dzieci zarażają się jedno od drugiego. Rano jeszcze zdrowe biegną do swoich kolegów, a po południu wracają zakatarzone i niechętne do zabawy. Może tym razem zamiast kolejnej nieprzespanej nocy terapia podczas snu?

Krzesełko przenośne Sack'n Seat
Ciężkie i nieporęczne plastikowe krzesełka do karmienia, spacerówka przysuwana do stołu, a wreszcie kolana rodziców – tak najczęściej radzą sobie rodzice ze swoim maleństwem podczas wizyty u znajomych lub wyjścia do restauracji.

By pieluszka zniknęła!
Przewijanie to czynność, której nie sposób uniknąć, ale można ją sobie ułatwić. Tak samo jak ułożenie dziecka w odpowiedniej pozycji zapewnia swobodę ruchów rodzica i wygodę maluszka podczas zmiany pieluszki, skorzystanie z pomocnych akcesoriów usprawni całą operację.

Keczup dla niejadków
Dzieci nie lubią rutyny. Ciągle poszukują wyzwań i łakną nowych doświadczeń. Ich wrodzona aktywność potrafi nieźle zadziwić, a czasem sprawia wręcz, że nie do końca rozumiemy ich potrzeby. Okazuje się, że również w kuchni, mają czasem bardzo zmienne gusta.

Zimowy problem – suche powietrze
Suche powietrze w mieszkaniu może powodować wiele dolegliwości. U dzieci najczęściej jest powodem sapki. Ale może też być przyczyną drapania w gardle czy swędzenia oczu. Rozwiązanie jest proste – zwiększyć wilgotność powietrza.

Kuchnia bezpieczna dla dzieci i wygodna dla mam
Każda mama wie, jak ważne w codziennych przygodach jej maleństwa jest bezpieczeństwo. Niestety, mieszkania nie zawsze są przystosowane do potrzeb małych odkrywców. Zagrożenia czają się wszędzie: kontakty, śliskie powierzchnie, ostre kanty, niebezpieczne przedmioty…

Gdy dziecko jest zbyt ambitne
Na okrągło siedzi z nosem w książkach. Wszystkie sprawdziany zalicza na piątki. Samo z własnej woli startuje w olimpiadach.

Jak wzmocnić u dziecka wiarę w siebie?
Czarnowidztwo, skupianie się na słabościach, przesadny krytycyzm - wszystko to podcina skrzydła, demobilizuje, obrzydza życie. Bagatelizowanie uczuć albo zaprzeczanie im powoduje z kolei zamęt w głowie i nie pozwala dziecku na poznanie swoich mocnych i słabych stron.

Jak przygotować pierwsze dziecko na pojawienie się młodszego rodzeństwa?
Gdy twoje dziecko dowiaduje się od was, że będzie mieć rodzeństwo, jego świat się zmienia diametralnie, dlatego też musicie je do tego przygotować. Powinniście opowiadać o maluszku, o tym, że na początku będzie to malutka, bezbronna istota, którą trzeba się będzie opiekować.

Bezpieczne plażowanie
Jak chronić dziecko przed słońcem, czy pozwolić mu na pluskanie się w morzu, co zabrać ze sobą na plażę - oto nadmorski poradnik dla rodziców.

Nurek z pieluchą
Najtrudniejszy moment dla każdej matki to puścić kochane maleństwo w otchłań basenu. Wtedy wszystkie są przerażone. Krzyczą: Nie! A bobasy śmieją się i... pływają.

Przerobić dziecko na geniusza
Badania naukowe wykazały, że większość dzieci, które zaczęły wcześnie czytać, nie tracą tej umiejętności przez czas nauki w szkole podstawowej. To samo dotyczy wykonywania obliczeń matematycznych, często takich, z którymi problem mają dorośli.

Czy można pokochać szkołę?
Rodzice zauważając, że ich dziecko ma problemy z nauką i oswojeniem się ze szkołą, z reguły oskarżają go o lenistwo. Często jednak nie to jest powodem niechęci do nauki, tylko zaburzenia psychiczne.

Ciemiączko
Prawidłowe ciemię przednie jest lekko zapadnięte i nieznacznie pulsujące. Ciemię oceniamy w czasie snu dziecka w pozycji pionowej lub w czasie karmienia. Ciemię uwypukla się podczas płaczu dziecka

Pierwszy wyjazd na kolonie
Rozmawiajcie z dzieckiem o koloniach, przekazując mu stopniowo istotne informacje. Ważne jest wpojenie zaufania do wychowawcy. Wasz debiutant powinien wiedzieć, że w trudnej sytuacji zawsze może się do niego zwrócić.

Cała prawda o wadze dziecka
Czy dzieci rzeczywiście się nie odchudza? Czy soczek może tuczyć? Którym z obiegowych opinii na temat kilogramów malucha możesz zaufać.

Z córką na ryby, z synem do kuchni...
To mit, że dziewczynki nie lubią wypraw o świcie, a chłopcy uciekają z kuchni, gdy tylko zobaczą, że szykuje się gotowanie. Nie wierzysz? Przekonaj się sam.Wybierając zabawy dla pociech starasz się dobierać je tak, by dzieci się nie nudziły.

Mamo to moje dziecko!!!
Problem stary jak świat. Babcia chce decydować, jak wychowywać dziecko, bo „zna się na tym lepiej” niż młoda mama. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Co o psychice dziecka mówią jego rysunki
Kredki, najlepiej miękkie pastele. Farby, najlepiej plakatowe i fajny, duży pędzel. Duża kartka papieru. Tylko tyle potrzeba by sprawić radość naszemu maluchowi i zająć go na jakiś czas… Dzieci uwielbiają rysować, malować, tworzyć własne dzieła. Czy my, rodzice, wiemy, że dzięki tym właśnie pracom, dzięki rysunkom, możemy lepiej poznać nasze dziecko? Obraz stworzony przez malca może być odbiciem jego duszy…

Jak wybrać odpowiednie buty dla dziecka
Wybierając buty dla malucha pamiętajmy, że między czubkiem buta, a końcami palców powinno zostać ok 1,5 cm. Dlatego przed zakupami warto zmierzyć podeszwę stopy dziecka i dodać do wyniku 1,5 cm.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego
Nazwą "choroby wieku dziecięcego" określa się różne choroby zakaźne, takie jak odra, różyczka, świnka, ospa wietrzna, które przeważnie występują u dzieci i są bardzo zaraźliwe.

Co zrobić, gdy dziecko was przyłapie?
Jak wynika z badań, życie seksualne młodych rodziców zmienia się po narodzinach dziecka, ale nie znaczy to, że rzadziej pozwalają sobie na miłosne igraszki. Aż 63% europejskich rodziców przyznaje, że kocha się minimum raz w tygodniu, a satysfakcja ze współżycia wzrosła po przyjściu na świat dzieci. Co więcej, nie czują oni miłosnej rutyny, ponieważ są zmuszeni szukać nowych miejsc i okoliczności pozwalających na spędzenie przyjemnych chwil tylko we dwoje.

Raczkowanie
Raczkowanie jest bardzo ważnym etapem w rozwoju każdego dziecka, to krok milowy w nauce samodzielnego poruszania się. Swobodne raczkowanie sprawia dzieciom wiele radości i jest niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju psychoruchowego.

Dziecko na smyczy
Opiekuńczość i troska rodziców o własne dzieci czasami nie zna granic. W dzisiejszym zelektronizowanym świecie wiele urządzeń jest w stanie pomóc dorosłym w kontrolowaniu swych pociech. Najnowszym takim wynalazkiem jest zegarek z GPS.

Tradycyjne zabobony
Mity, mądrości rodzicielskie, przekazywane z pokolenia na pokolenie porzekadła na temat pielęgnacji i wychowywania małych dzieci - setki informacji zasypujących młodych rodziców z każdej strony. Brak doświadczenia i fachowej wiedzy utrudnia odnalezienie się w gąszczu informacji i umiejętne podążanie za wskazówkami, które mają poparcie w faktach i są przez lekarzy zalecane.

Szczepienia
Gdy urodzi się nasze długo wyczekiwane maleństwo, oddalibyśmy mu wszystko. Dlatego też staramy się, aby było zdrowe.. Czy zdrowie można mu kupić? w pewnym sensie tak:) Otóż jest wiele szczepionek, które pomogą dziecku zachować odporność.

Otyłość u dzieci
Zaburzenia stanu odżywienia u dzieci stanowią jeden z najczęstszych problemów, z jakim mają do czynienia polscy pediatrzy.

Mała panna obrażalska
Wydyma wargi, bo znów jest nadąsana? Przed chwilą radosna, teraz już niezadowolona i obrażona? Oto kilka rad, które pomogą ci radzić sobie z humorami twojej pociechy.

W czym do snu?
Już nawet noworodki mają swoje preferencje – jedne lubią być ciasno zawinięte w rożek, a inne się wtedy denerwują. Dlatego zanim twoje dziecko nauczy się spać pod kocykiem (jak dorośli), poobserwuj je. Wypróbuj różne sposoby i zorientuj się, jak okrywać je na noc, by nie zmarzło i z tego powodu się nie obudziło.

Dzieci i zwierzęta w domu
Dlaczego małe dzieci tak lubią zwierzęta? Otóż dlatego, że czworonożny przyjaciel, w odróżnieniu od mamy i taty, zawsze ma czas. Pozwala zrobić ze sobą wszystko – głaskać, zakładać sobie ubranka lalek i ciągnąć za ogon.

Przede wszystkim – okazuj miłość
Pierwszym uczuciem, jakiego doświadcza dziecko zaraz po urodzeniu, powinna być miłość rodziców. Bezbronne niemowlę otrzymuje ją w sposób bezwarunkowy.

Dziecięce histerie
Małe dzieci często histeryzują. To próba sił, kto ustąpi? Czasem nie wiemy, jak walczyć z dziecięcym krzykiem i płaczem. Jednak radzenie sobie z impulsami czy kontrolowaniem reakcji - to istotne umiejętności, które będą dziecku potrzebne w życiu. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować z histeryzującym dzieckiem.

Liczą się pierwsze 3 lata
Zanim Twój maluch pójdzie do przedszkola, zrozumie, kim jest i jaki jest. Ukształtuje swój stosunek do innych osób oraz sposób myślenia. Czy wiesz, jak wielki masz na to wpływ? Pomóż swojemu dziecku wykorzystać ten czas najlepiej, jak to możliwe.

Nie tylko od krowy
Dietetycy przekonują, że dziennie powinniśmy wypijać dwie szklanki mleka. Ale co ma zrobić ktoś, kto mleka nie lubi albo jest na nie uczulony? Wtedy trzeba sięgnąć po produkty, które je zastąpią.

Jak samemu leczyć dzieci
Gdy zachoruje malutkie niemowlę, zwykle od razu idziemy z nim do lekarza. Starszaka często jednak próbujemy leczyć sami.

Wysypka u dzieci
Wysypka u dzieci występuje bardzo często. Na ogół jest objawem chorób skóry (na przykład rumienia pieluszkowego) lub objawem towarzyszącym takim chorobom zakaźnym, jak różyczka czy płonica. Doszukanie się konkretnej przyczyny zmian skórnych jest czasami bardzo trudne i wymaga zarówno od lekarza, jak i od rodziców dużej spostrzegawczości.

Czy Twoje dziecko jest ofiarą przemocy w szkole?
Wyśmiewanie i prowokacje są częścią codziennego życia w wielu szkołach, lecz zdarza się i tak, że przeradzają się w poważne groźby, szantaż i przemoc. Przeczytaj, jak rozpoznać sygnały, które świadczą o tym, że źle dzieje się w szkole Twojego dziecka.

Żywe bakterie
Czy spożywanie żywych bakterii zawartych w fermentowanym mleku jest korzystne dla zdrowia i bezpieczne? Czy nie można ich przedawkować?

Przyjdzie Baba Jaga
Ile razy słyszałaś w dzieciństwie słowa o Babie Jadze, gdy zdenerwowałaś mamę? Pamiętasz, jak bardzo się wtedy bałaś? Nie pozwól, by strach kierował twoim smykiem! Prosisz, tłumaczysz. Malec i tak jest niegrzeczny. Wyprowadzona z równowagi, zaczynasz mu grozić. Działa!

Pierwszą kąpiel
Pierwszą kąpiel swojego dziecka na pewno widziałaś w szpitalu. Położna sprawnie rozebrała malucha i błyskawicznie wymyła go pod kranem. Dlaczego więc teraz ten prosty zabieg tak bardzo cię przeraża?

Jak kształtuje się łaknienie?
Każde dziecko ma okresy wzmożonego apetytu i takie, gdy jego łaknienie znacznie spada. Jeśli będziesz tego świadoma, łatwiej przyjdzie Ci dostosować dietę malca do jego aktualnych potrzeb.

Zimowa pielęgnacja
Zima to niełatwy czas dla niemowlęcej skóry, która źle znosi nie tylko mroźne powiewy wiatru, ale i suche powietrze w pomieszczeniach. Przez pierwsze miesiące życia jest ona bowiem bardzo delikatna.

SuperNianie
Pani Janina, pani Hania, pani Gienia

ADHD
Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym okresu dzieciństwa. Choroba objawia się zaburzeniami koncentracji, nadmierną impulsywnością i nadruchliwością.

Infekcje
Sporadyczne infekcje to sprawa normalna. Sytuacja staje się poważna, gdy dziecko choruje niemal bez przerwy. Ciągłe zakażenia dróg oddechowych prowadzą do obniżenia odporności. Zwykłe przeziębienie może się wówczas skończyć powikłaniem, np. zapaleniem mięśnia sercowego.

Dieta dziecka 1-3 lat
Dieta dziecka od pierwszych do trzecich urodzin powinna być urozmaicona, to znaczy zawierać różne, odpowiednio dobrane produkty. Sprawdź jakie?

Robimy kinderbal (wiek 2-5 lat)
Urodziny, dzień dziecka, inauguracja przedszkola – każda okazja jest dobra, by zaprosić kilkoro znajomych dzieci i urządzić kinderbal. Można oczywiście wynająć salę w lokalu typu Figlolandia , jednak również przyjęcie w domu może okazać się niezapomnianym przeżyciem.

Dziecko czy mały nieznośny potwór?
Dziecko to niesłychany twór, wręcz nadzwyczajny, który można bez problemu przyrównać do skarbca. Skarbca bez dna. Niestety jednak jest to skarbiec w stanie wielkiego nieporządku i nieładu, który uporządkować muszą w znacznym stopniu rodzice. Co to oznacza?

Migdałki- wycinać czy nie?
Wycinać czy nie wycinać? To pytanie zadaje sobie bardzo wielu rodziców, gdy ich dzieci często chorują na anginę lub zapalenia migdałków. Czy jest na nie jednoznaczna odpowiedź?

Zioła na kłopoty
Nie chcesz podawać maluszkowi leków chemicznych, bo boisz się ich skutków ubocznych? Spróbuj zaradzić kłopotom dziecka ziółkami. Kuracje nimi wracają do łask, choć wielu lekarzy zaleca ostrożność z powodu ryzyka uczulenia.

Płaskostopie
O tym, jak będzie wyglądała nasza stopa, decydują już pierwsze lata życia. Płaskostopie to całkowity brak łuku stopy. U dziecka, które nie skończyło jeszcze czterech lat, łuk ten jest prawie w ogóle niewidoczny, bo przykrywa go dosyć gruba poduszeczka tłuszczowa. Kiedy dorosły człowiek zostawia ślady na piasku, widać w nich wgłębienia. U dziecka ślad wygląda jak dokładny odcisk stopy.

Mąż swojej mamy
Zauroczeniu mamą towarzyszą maluchowi niezwykle żywe uczucia oraz trudne do opanowania lęki i emocje, które trzeba pomóc mu oswoić. Sposób, w jaki dziecko przeżyje to pierwsze "zakochanie", ma ogromny wpływ na to, jaki mężczyzna i partner wyrośnie z tego małego romantyka.

Ćwiczenia alarmowe
Kiedy miły staruszek częstuje cukierkiem nasze dziecko w parku, najczęściej nie protestujemy, w końcu jeden cukierek mu nie zaszkodzi, nie stanie się przecież nic złego, prawda? Kiedy chwali nasze dziecko i usiłuje je pogłaskać, też nie zawsze reagujemy.

Mity o witaminach
Jakie witaminy należy podawać dziecku, kiedy i w jakich ilościach – powinna o tym wiedzieć każda mama. Tymczasem krąży na ten temat wiele przesądów i wręcz nieprawdziwych informacji.

Pokonać płacz
Twoje dziecko zanosi się płaczem, choć jest zdrowe, przewinięte i nakarmione? Oto sposoby, które pomogą ci uspokoić malucha. Niemowlę płacze, bo musi. W żaden inny sposób nie jest przecież w stanie ci powiedzieć, że coś mu dolega, nudzi się, chce na ręce albo ma ochotę się zdrzemnąć. Dlatego nie denerwuj się, tylko spróbuj zgadnąć, o co mu chodzi. W pierwszych dniach życia najczęstszą przyczyną płaczu jest głód. Wystarczy podać dziecku pierś albo butelkę, by najedzone, usnęło.

Kiedy dziecko przeklina
Dziecko wcześniej lub później gdzieś usłyszy przekleństwo i raczej na pewno je powtórzy. Warto się więc na to przygotować. Ważny jest bowiem sposób, w jaki zareagujesz. Nie wolno na dziecko krzyczeć, ono tak naprawdę nie jest świadome tego, co mówi, nie zna znaczenia słowa.

Męskie problemy małych chłopców
Prącie bywa też zaczerwienione na skutek podrażnienia przez mydło, stolec (szczególnie wtedy, gdy maluch ma biegunkę) lub niedokładnie wypłukany proszek do prania. W takich przypadkach najrozsądniej jest jak najczęściej pozostawiać malucha bez pieluchy czy majtek (musi być dostęp świeżego powietrza) i robienie mu co kilka godzin ciepłych nasiadówek.

Dobre i złe nawyki przy usypianiu
Opatentowaliście usypianie przy włączonym odkurzaczu? Pomyślcie o wakacjach – czy chcecie zabrać go ze sobą? Nie każdy sposób na usypianie jest jednak niewłaściwy. Radzimy, jak bezboleśnie pozbyć się tych „złych”.

Zioła czarownic
Najczęściej u dzieci dochodzi do zatrucia roślinami zawierającymi alkaloidy tropinowe, występujące w takich roślinach, jak: bieluń dziędzierzawa, pokrzyk wilcza jagoda i lulek czarny. Niebezpieczne też są rośliny zawierające inne alkaloidy, jak: koniina, znajdująca się w roślinie o nazwie szczwół plamisty, kolchicyna w nasionach ziemowitu jesiennego i cykutoksyna, występująca w kłączach szaleju jadowitego.

Na co zwracać uwagę, kupując kosmetyki dla dzieci?
Do niedawna każdy kosmetyk, nie tylko dla dzieci, musiał mieć atest Państwowego Zakładu Higieny czy Instytutu Matki i Dziecka. Dziś nie musi. Producenci i dystrybutorzy sprowadzający kosmetyki np. z Azji muszą mieć tylko dokumentację składu, sposobu produkcji i wpływu kosmetyku na bezpieczeństwo zdrowia ludzi.

Pierwszy raz... w restauracji
Wszystko jedno, czy wybieracie się po spacerze na obiad do osiedlowej knajpki, czy zamierzacie świętować rodzinną uroczystość w eleganckim lokalu. Wyjście z maluchem do restauracji bywa stresujące. Co będzie, jeśli malec wystraszy się obcych, nie tknie ani kęsa z zamówionych potraw albo obleje sokiem porzeczkowym siebie, ciebie i obrus?

Piersi dają zdrowie
Badania dowodzą, że dzieci karmione piersią są zdrowsze, mądrzejsze, wyższe i szczuplejsze, a nawet bardziej odporne na stres, niż dzieci karmione butelką. Dodatkowo naturalny pokarm może obniżać ciśnienie krwi. Czy jest to zatem idealny sposób na rozwój dziecka?

Prawdy i mity o napięciu mięśniowym
Jedni mówią, że to żaden problem, bo dziecko przecież samo z tego wyrasta, inni straszą niepełnosprawnością... jak to jest naprawdę.

Nie jesteś moim tatą!
Co trzecie małżeństwo w Polsce rozpada się, ale większość partnerów po pewnym czasie wstępuje w nowy związek. W ten sposób powstają całe zastępy macoch i ojczymów. Najczęściej jest to rola trudna i niewdzięczna. Jak sobie z nią poradzić?

Uniwersalny przyjaciel
Człowiek współczesny stał się niemal synonimem kogoś uzależnionego. W naszych czasach poważnym zagrożeniem jest nie tylko alkoholizm czy narkomania. Problemy wychowawcze bywają związane także z innymi uzależnieniami, często lekceważonymi czy zupełnie niedostrzeganymi przez rodziców i pedagogów. Do tych zjawisk należy uzależnienie od komputera oraz od Internetu.

Dyslekcja,dysgrafia i inne dys
W zeszytach nieczytelne pismo, dziecko ledwo duka czytanki, nie może zapamiętać prostych reguł ortograficznych, ma problemy z liczeniem.

Muzyka wspiera rozwój
Słuchanie muzyki korzystnie wpływa na mózg dziecka, aktywizując połączenia między komórkami nerwowymi. Pomaga rozładowywać napięcia, zmniejsza lęk i odczuwany ból. Edukację muzyczną warto zacząć, jak najwcześniej.

Ja, On i jego dziecko...
Jesteś zakochana, znowu poczułaś czym jest miłość, znalazłaś wspaniałego partnera. Wszystko układa się wspaniale a ty snujesz plany na świetlaną przyszłość. Jest tylko jeden problem, on ma dziecko z poprzedniego związku.

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?
W przedszkolu, na przyjęciu, na placu zabaw - zobacz, co zrobić, by maluch nie czuł się skrępowany.

Bezdech afektywny
Napad ma przebieg dramatyczny. Dziecko w czasie płaczu, najczęściej wywołanym zakazem, przestrachem lub bólem, nagle przestaje oddychać, dochodzi do zesztywnienia lub zwiotczenia ciała, dziecko blednie, ma sine wargi.

Jak wychować szczupłego smakosza?
Żeby twoje dziecko dobrze się odżywiało, już od pierwszych miesięcy pokazuj mu, czym jest jedzenie i jak należy je traktować. To ułatwi mu wybór smakołyków Zrób wszystko, by dziecko czuło, że jedzenie jest przyjemnością, a nie karą. Jeśli będziesz mówić, że nie wyjdzie na dwór, póki nie zje śniadania, potraktuje posiłki jako przykry obowiązek.

Jedzenie ze słoików
Specjalności kuchni włoskiej, angielskiej, meksykańskiej, oryginalne desery owocowe, pyszne jogurty – dzięki gotowym daniom twój maluch może się rozsmakować w tych wszystkich wspaniałościach.

Ciężkie życie grubaska w szkole
Do niedawna pulchność dziecka nie była problemem. W przedszkolu nikt mu nie dokuczał, przeciwnie, był bardzo lubiany. A on świetnie się czuł wśród rówieśników. Schody pojawiły się w szkole.

Nózki bolą
Bóle wzrostowe nie są groźne, ale bardzo dokuczliwe. Dlatego warto wiedzieć, jak w tych przykrych chwilach pomóc dziecku, a przy tym nie przegapić czegoś ważnego.

Jak przekonać malca do nocnika
Niektórzy rodzice sadzają dziecko na nocnik, ledwo ono w ogóle nauczy się siadać. Stąd zapewne historie o ośmiomiesięcznych niemowlakach siusiających do nocnika. Oczywiście może się zdarzyć, że maluch, który spędza na nocniku dużo czasu, akurat wtedy zrobi kupę lub siusiu. Ale to czysty przypadek.

Jak przekonać malca do nocnika
Niektórzy rodzice sadzają dziecko na nocnik, ledwo ono w ogóle nauczy się siadać. Stąd zapewne historie o ośmiomiesięcznych niemowlakach siusiających do nocnika. Oczywiście może się zdarzyć, że maluch, który spędza na nocniku dużo czasu, akurat wtedy zrobi kupę lub siusiu. Ale to czysty przypadek.

Jak wytłumaczyć dziecku śmierć bliskiej osoby???
Mały człowiek jest częścią rodziny. Tak jak ma prawo do uczestniczenia w radościach jakie przeżywa rodzina, tak samo ma prawo do przeżywania smutku, utraty bliskiej osoby.

Pierwszy samodzielny posiłek
Kiedy nasze dziecko podczas karmienia wierci się, kaprysi, wyrywa łyżkę - być może w taki sposób daje nam znaki, że nie chce już być karmione i przyszła pora na naukę samodzielnego jedzenia. Warto ją zacząć przed pierwszymi urodzinami dziecka.

Czy małe dzieci  potrafią kłamać?
W zasadzie bardzo trudno jest powiedzieć że 3 - 4 latki potrafią świadomie kłamać, biorąc pod uwagę tu celowe wprowadzanie drugiej osoby w błąd.

Telewizja - okno na świat czy zagrożenie?
Telewizja i dziecko to duet, który ma wielu zagorzałych przeciwników. Czy ten diabeł jest tak straszny, jak go malują? Oddzielamy prawdy od mitów.

Jak nauczyć dziecko, by uważało na obcych
Już dla małego dziecka jest oczywiste, że na świecie są ludzie "dobrzy" i "źli". Dowiaduje się tego przecież z każdej bajki. Nie wie jednak, jak odróżniać jednych od drugich.

Przytulanie
Jeśli maluch codziennie doświadcza bliskości rodziców lub opiekunów, ich czułości i troski, wie, że jest kochany.

Nie lubię szkoły
Fobia szkolna jest jedną z nerwic dziecięcych związanych ze środowiskiem szkolnym, stawianymi tam wymaganiami i obowiązkami. Jeśli więc każdego ranka dziecko ma złe samopoczucie, „udaje chorego” i szuka pretekstu, by pozostać w domu, wówczas rodzice maja powód do niepokoju.

Jak dzieci reagują na rozwód rodziców?
Dzieci w zależności od wieku rożnie mogą odbierać rozstanie rodziców, które jest początkiem nowego etapu w ich życiu. Rodzice zajęci swoim konfliktem nie powinni zapominać, że dziecko może bardzo boleśnie przeżywać wyprowadzenie się z domu mamy lub taty.

Usłyszmy wołanie
Dziecko nie zawsze o tym opowie. Problemy najczęściej zasygnalizuje zachowaniem. To, że dzieje sie coś złego, można wywnioskować z jego zabaw czy prostych gestów.

Kiedy leżaczek, kiedy krzesełko?
Ten pierwszy mebelek ułatwia karmienie malucha, odpoczynek i naukę samodzielnego jedzenia. Ale nie można dziecka sadzać w nim zbyt wcześnie.

Czy można ochronić dziecko przed alergią?
Jeśli jesteś alergikiem, twoje dziecko rodzi się z predyspozycją do alergii. Ale możesz je przed nią uchronić.

Wszystko w swoim czasie
Niepokoisz się, bo twój maluch niechętnie stawia pierwsze kroki, a syn przyjaciółki galopuje już po całym mieszkaniu, choć jest młodszy o miesiąc? Stresujesz się, czy twoje dziecko łapie piłkę tak sprawnie, jak inne dzieciaki? Niepotrzebnie. Najczęściej nie należy się tym martwić.

Odrobiłeś lekcje?
Dzieci, które same radzą sobie z pracą domową, należą do absolutnych wyjątków. Na ogół młodemu człowiekowi trzeba jakoś pomóc. Czasem odrobienie nawet najmniejszego zadania domowego zajmuje dziecku całe popołudnie. Choć syn czy córka potrafią poradzić sobie z ćwiczeniem, to tylko siedzą bez ruchu nad zeszytem albo czekają na byle pretekst, by odejść od biurka i zająć się czymś innym. Co robić?

Jak ośmielić nieśmiałe dziecko?
Listę wskazówek zaczyna postawa samego rodzica. Dziecko uczy się obserwując opiekunów i przejmując ich zachowania.

Jak amatora fast foodów zamienić w smakosza
Kilkulatkowi samo jedzenie na mieście wydaje się ciekawsze niż jedzenie przy kuchennym blacie, podczas gdy mama krząta się za plecami. Podoba się mu, w jaki sposób fast foody są podawane: taca, kolorowe opakowania, serwetki, maleńkie saszetki z ketchupem czy kubeczki ze słomkami.

Jedynak
Bycie jedynakiem oznacza bardzo szczególne i odmienne doświadczanie dzieciństwa, które rzutuje na całe dorosłe życie. Czy istnieje coś takiego jak portret psychologiczny jedynaka? W czym jedynak jest uprzywilejowany w stosunku do innych dzieci, a co stanowi jego obciążenie?

Rozpoznaj dysleksję i pomóż dziecku
Dysleksja to trudności w uczeniu się, przejawiające się głównie kłopotami w czytaniu, pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym. Jest uwarunkowana zmianami w centralnym układzie nerwowym, głównie w mózgu i w móżdżku.

Dobre rady znajomych
Zauważyłaś, że od kiedy twoje maleństwo jest na świecie, krąg doradców z dziedziny pielęgnowania i wychowania dzieci powiększa się z każdym dniem? Należą zresztą do niego nie tylko twoi najbliżsi, ale również przypadkowi ludzie spieszący z „dobrą radą”, której najczęściej wcale nie potrzebujesz.

Ulubione drobiazgi
Rączki sześciolatka są niebywale ruchliwe – ciągle czegoś dotykają, coś badają, układają. Znajdujący się w okresie dynamicznego rozwoju intelekt usiłuje dokonywać subtelnych rozróżnień przedmiotów i zjawisk. Rozwija się proces myślenia.

Bajka terapeutyczna
Bajka terapeutyczna dla przedszkolaków, żeby lepiej sobie radziły z lekiem separacyjnym w pierwszych dniach/tygodniach życia przedszkolnego. Zamiast imienia Damian - należy wstawić imię swojego dziecka:)

Przeprowadzka do własnego łóżka
Wcześniej czy później przychodzi chwila, kiedy chciałabyś wasze małżeńskie łóżko dzielić wyłącznie z mężem. Jak to zrobić?

Nieśmiałe dziecko
Jeśli maluch woli samotnie układać klocki i ucieka na widok innych osób, nie oznacza to jeszcze, że jest nieśmiały. Gorzej, gdy strach przed tym, co powiedzą koledzy, powstrzymuje go od wspólnej zabawy. Czy wiesz, jak ośmielić wstydliwego kilkulatka?

Koktajl witamin dla twojego dziecka
W mleku matki znajdują się wszystkie składniki odżywcze potrzebne niemowlęciu. Jednakże od piątego miesiąca życia maleństwu trzeba stopniowo rozszerzać dietę, żeby zdrowo rosło.

Nie rań dziecka słowami
To, co mówią rodzice, ma olbrzymi wpływ na dzieci. Tymczasem dorośli przeważnie nie zdają sobie sprawy, że z pozoru niewinne zwroty mogą zostawić w dziecięcej psychice piętno na całe życie. Spróbujmy ich unikać. Każdemu od czasu do czasu wypsnie się jakaś niemiła uwaga pod adresem dziecka. Trudno przecież stale się kontrolować: bywamy i zdenerwowani, i przemęczeni

Pięciolatek
Energiczny, towarzyski i chętny do współpracy. Mamusia jest centrum wszechświata. To wiek, kiedy dziecko z reguły jest stabilne emocjonalnie. Miły czas.

Pytają, bo błądzą
To, że pytali wcale nie dziwi, wręcz cieszy. Jednak istny strach ogarnia, gdy okazuje się, że młodzież nie posiada podstawowej wiedzy na te ważne tematy.

Letnia pilelęgnacja
Zastanawiasz się, jak o tej porze roku powinnaś dbać o skórę dziecka, jak często je kąpać, jakimi kosmetykami nawilżać skórę i co zrobić, kiedy pojawią się odparzenia, ciemieniucha lub potówki? Oto praktyczny poradnik nie tylko na wakacje

Dobranoc
Nowo narodzony maluszek w ogóle nie odróżnia dnia od nocy. Choć przesypia większą część doby, robi to na raty. W tym wieku jest to całkowicie naturalne. Dziecko ma jeszcze maleńki żołądek i często budzi je po prostu głód. A kiedy się już naje, może nabrać ochoty do zabawy nawet o czwartej nad ranem.

Emocje na huśtawce
W okresie wczesnego dzieciństwa zachowaniem dziecka kierowały te uczucia, które w danej sytuacji były silniejsze. Sześciolatek potrafi przeżywać równocześnie sprzeczne uczucia, na przykład smutku i radości.

Na swoim
To prawda, że wielu mamom, zwłaszcza karmiącym piersią, dużo wygodniej jest spać z maleństwem w łóżku. Jemu zresztą też jest miło. Dziecko czuje zapach i ciepło twego ciała, słyszy bicie serca, no i jedzenie ma niemal w zasięgu buzi.

Świat w oczach dziecka
Dziecko samo nie powie ci, że ma problemy z oczami. Ono tego nie wie. Dla niego jest to zupełnie normalne, że obrazki są nieco zamazane albo literki zlewają się ze sobą. Przecież widzi tak „od zawsze”, skąd więc ma wiedzieć, że może być inaczej.

Rywalizacja między rodzeństwem
Kłótnie i bójki są codziennością w każdym domu, w którym wychowuje się więcej niż jedno dziecko. Żaden chyba problem wychowawczy nie sprawia rodzicom tak poważnych i długotrwałych trudności jak konflikty wybuchające, co chwilę między dziećmi.

Pielęgnacja wcześniaczka
Dziecko, które przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży, nie jest w pełni przygotowane do życia poza łonem mamy. Jest bardzo delikatne, czasem tak maleńkie, że mieści się na dłoni dorosłego człowieka!

Cudze chwalicie, swoje karcicie
Wzdychając nad różami w ogródku sąsiada, bo są czerwieńsze niż nasze, nikogo nie krzywdzimy. Gorzej, gdy sprawa dotyczy dzieci.

7 pytań o bezpieczne zabawki
Kontrole w sklepach wciąż wykazują, że nie jest dobrze – zastrzeżenia budzi nawet jedna trzecia zabawek, szczególnie tych dla najmłodszych dzieci. Zanim coś kupisz, dobrze to obejrzyj.

Pierwsze lato z niemowlęciem
Dorośli cieszą się, kiedy lato jest ciepłe i słoneczne. Ale dzieci - a zwłaszcza niemowlęta - w czasie upałów wymagają szczególnej opieki.

Na basen z niemowlakiem
Kiedy, dlaczego warto i na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Kiedy pada
W co sie bawić z dzieckiem w deszczowe dni? A jak nie pada?

SIDS
Co to jest śmierć łóżeczkowa, na czym ona polega?

Zabawy z niemowlakiem
Zabawa stymuluje zmysły malucha, dostarcza mu nowych wrażeń, ma udział w rozwoju połączeń mózgowych- co może przyczynić się do sukcesów w późniejszym procesie nauki. Poprzez z pozoru banalną zabawa- mało wyszukaną i nieskomplikowaną- dziecko poznaje świat, ćwiczy nowe umiejętności, gimnastykuje ciało i umysł

Męskie sprawy
U maleńkich chłopców zdarzają się niekiedy pewne nieprawidłowości w budowie genitaliów. Część z nich nie wymaga leczenia. Czasem jednak potrzebna jest pomoc medycyny.

Kiedy konieczny aparat na zęby
Krzywe zęby to nie tylko defekt kosmetyczny. Ich niewłaściwe ustawienie może powodować różne problemy zdrowotne. Przede wszystkim dziecku może grozić nasilenie próchnicy

Zbuntowane nastolatki
Dorastanie często przeradza się w jeden wielki konflikt między dziećmi i rodzicami. Wojna idzie o samodzielność i prawo do samostanowienia. Toczona jest przez nastolatki przeciwko autorytetowi rodziców i ich tendencji do kontrolowania życia swoich dzieci.

Od kołyski
Kołyska, koszyk, łóżeczko? Co lepsze dla noworodka, a co dla starszego dziecka?

Nowy "tata"
Często zdarza się, że po jakimś czasie od rozwodu jedno z rodziców wchodzi w związek z nowym partnerem. To dla wszystkich bardzo trudna sytuacja.

Sherborne na codzień
Niech Was nie zniechęca, że jest to metoda stosowana w terapii osób niepełnosprawnych. W bardzo łatwy sposób może stać się po prostu dobrą i rozwijającą zabawą z każdym dzieckiem. Ćwiczyć można w parach, ale do tworzenia "grupy" potrzebny jest ktoś trzeci. Przyda się także trochę miejsca - najlepiej kawałek śliskiej podłogi.

Jak leczyć odparzenia pupy domowymi sposobami?
Jeśli zauważysz, że pupa jest podrażniona i zaczerwieniona ...

Zespół Aspergera
Rodzą się zdrowe i pulchniutkie. Gdy rosną, wykazują wybitne zdolności. I nagle cofają w rozwoju. Stają się agresywne, nie potrafią się bawić, przeszkadzają w lekcjach.

Rysunek dziecka
Twórczość plastyczna obok zabawy jest najpowszechniejszym zjawiskiem w spontanicznej i ekspresyjnej działalności dziecka. Dziecku sprawia przyjemność i satysfakcję pozostawianie śladów własnych czynności ruchowych na papierze czy innym dostępnym materiale. Twórczość ta jest również źródłem wiedzy o życiu psychicznym dziecka.

Wyślij kartkę Mateuszowi
27.04.08 Mateusz skończył 8 lat. Jego największym marzeniem jest, żeby listonosz przyniósł mu bardzo dużo kartek. Pomóżmy spełnić to piękne marzenie Mateusza. Niech w tych kartkach będzie nasza siła i serce. Przekażmy w ten sposób naszą wiarę, że marzenia się spełniają!

Jak wybrać idealny żłobek?
Żłobek jest jednym z rozwiązań problemu opieki nad dzieckiem, gdy oboje rodzice chcą pracować. Zaletą żłobka jest to, że dziecko we wczesnym etapie swojego rozwoju uczy się współżycia ze swoimi rówieśnikami.

piaskownica, karuzela i reszta
Plac zabaw na świeżym powietrzu jest idealnym miejscem dla aktywności ruchowej Wspólna zabawa z rówieśnikami na placu wyposażonym w atrakcyjne sprzęty sprawia dzieciom wiele radości, ale, co jest niezwykle istotne, przyczynia się również do ich rozwoju fizycznego oraz uczy współżycia w grupie.

Atopowe zapalenie skóry
Dzieci podatnych na atopowe zapalenie skóry (AZS) jest coraz więcej. Cierpi na nie co piaty maluszek poniżej3 roku życia. Na szczęście ok. 5 roku życia dziecka choroba ustępuje.

Sucha zaprawa
- przed pójściem do przedszkola

Świat bez dźwięków...
Problem głuchoty całkowitej, bądź częściowej może dotyczyć każdego malucha. Nie należy jednak panikować. Warto poobserwować czy niemowlę reaguje na twój głos, na odgłosy grzechotki, czy odwraca w tym kierunku główkę, czy może widać ogólne pobudzenie (machanie nóżkami, rączkami, ożywioną mimikę).

Ogólnie
Kilka myśli o sferze emocjonalnej i społecznej dziecka

Temat trzeci
czyli, skąd się biorą dzieci

Pa, pa pampersy
Nie ma idealnego sposobu na przeprowadzenie treningu. Trzeba znać dziecko, aby dobrać najlepszą, najlepiej dopasowaną do jego upodobań metodę. Warto zacząć od oswojenia z nocnikiem. Dla większości dzieci sedes to zbyt wysokie wyzwanie

Tatuś, tata, ojciec
Współcześni ojcowie, skoro ich rolą nie jest już tylko ubicie mamuta, zasadzenie drzewa i wybudowanie domu, często gubią trop - jak wobec tego zbudować autorytet u własnego dziecka?

Mamo, tato - nie bij!!
Władza rodzicielska nie tylko nie usprawiedliwia stosowania przemocy, ale przeciwnie - nakłada obowiązek szczególnej dbałości, opieki, ochrony. Dziecko nie jest własnością rodziców, ale odrębną osobą, której godność i odrębność trzeba uszanować.

Domowe pułapki
- które czyhają na maluchy

Religia w szkole
Co prawda ten temat dla mnie jest już trochę nieaktualny jednak zapewne kiedyś znowu zacznie być (to jeszcze co najmniej parę ładnych lat ,ale warto o tym napisać. Swego czasu mówiło się, że w szkołach będzie podział na religię i etykę, ale realia są takie, że szkoły w których funkcjonuje taki podział należą do części setnych procenta

Prośba dziecka
- 20 prostych rad

Abażur, jasiek, włosy
Kiedy rodzi się dziecko, rodzice, dziadkowie, krewni i przyjaciele zasypują je tuzinami grzechotek, piszczących kaczuszek, pluszowych niedźwiadków... Tymczasem dla niemowlęcia o wiele ciekawsze od specjalnie skonstruowanych zabawek mogą okazać się przedmioty codziennego użytku

Zanim posypią się pały
Dzieci rodzą się i dorastają przepełnione ciekawością świata, chęcią do nauki. Są inteligentne, wrażliwe. Dobry nauczyciel potrafi właściwie wykorzystać te naturalne cechy. Od nas rodziców też zależy bardzo dużo, więc chyba warto zadać sobie nieco trudu.

Nasze dzieci jedzą za dużo!
Grube dzieci często mają grubych rodziców. Albo takich, którzy nieustannie walczą z nadwagą. Odziedziczyły skłonność do tycia? Najprawdopodobniej nie, tylko też uwielbiają słodycze i nie lubią gimnastyki

Agresja, jako wynik ogladąnia tv
Małe dzieci nie mają bariery ochronnej. Większość oglądanych rzeczy uważają za realne i prawdziwe. Poprzez pryzmat programów postrzegają otaczający je świat. Utożsamiają się z bohaterami, więcej, kształtują swoje zachowania w oparciu o wizerunek, np.: postaci z kreskówek.

Imię dla dziecka
Popularne, modne czy oryginalne? Jakie wybrać imię dla dziecka i czym kierować się, dokonując takiego wyboru?

Jąkanie
Jąkanie w wieku dziecięcym czesto jest przejściowe. Jest to tak zawane jąkanie rozwojowe, które pojawia się w okresie opanowywania przez dziecko systemu językowego, to znaczy pomiędzy drugim a szósty rokiem życia, z tym, że częściej dotyczy ono dzieci 2, 3-letnich, rzadziej starszych.

Co znaczy płacz?
Zastanawiasz się, dlaczego maluch płacze teraz częściej, niż wtedy gdy był niemowlakiem? Nie martw się. Wszystko jest w porządku. Co prawda, powodem krzyku nie jest już głód – przecież potrafi poprosić o jedzenie lub wziąć sobie chrupkę czy bułeczkę.

Parkowe niebezpieczeństwa
Większość toksyn roślinnych wywołuje objawy podobne do zatrucia pokarmowego - nudności, wymioty, biegunkę. Kiedy trucizna przedostanie się do krwi, może spowodować zaburzenia krążenia i oddychania, a także zmiany w zachowaniu, np. podniecenie, dezorientację.

Wiosenny spacer
W ciepłe, wiosenne dni warto spędzać z dzieckiem na dworze jak najwięcej czasu. Odpowiednio dotleniony organizm lepiej bowiem funkcjonuje i szybciej się rozwija. Dzięki spacerom maluch będzie w przyszłości mniej chorował, bo jego układ odpornościowy styka się na dworze z rozmaitymi drobnoustrojami i uczy się na nie reagować.

Jąkanie
Jąkanie w wieku dziecięcym czesto jest przejściowe. Jest to tak zawane jąkanie rozwojowe, które pojawia się w okresie opanowywania przez dziecko systemu językowego, to znaczy pomiędzy drugim a szósty rokiem życia, z tym, że częściej dotyczy ono dzieci 2, 3-letnich, rzadziej starszych.

Przywódca czy pionek
Niezależnie od tego, czy dziecko jest uległe czy władcze, może wyrosnąć na wspaniałego i szczęśliwego człowieka. Zaakceptuj jego naturę, pomóż mu rozwinąć mocne strony oraz poznać słabości i nauczyć się radzić sobie z nimi.

Prace domowe nielegalne?
Wielu nauczycieli zmusza uczniów do wielogodzinnej nauki przedmiotu w domu, a za brak przygotowania się na lekcję stosują sankcje, najczęściej w formie oceny niedostatecznej

Dlaczego dzieci kłamią
U maluchów świat fikcji miesza się z rzeczywistym. Dziecko wierzy w to, co podpowiada mu wyobraźnia. Jest to naturalny etap rozwoju i mówimy wtedy raczej o fantazjowaniu niż o kłamaniu.

Jak unikać awantur między rodzeństwem
Zapewne każdy z nas- posiadających rodzeństwo- zachwycał się posiadaniem siostry lub brata taką samą ilość razy, ile przeklinał ten fakt. Niejeden jedynak marzył o tym, by dzielić swój dziecięcy pokój z siostrą i bratem- na dobre i na złe.

Co z tą czapką?
To czy ją zakładać i kiedy, wywołuje zazwyczaj wiele emocji - szczególnie wśród naszych babć. Bywa, że sugerują, aby malec nosił ją nawet w ciepłym domu! Jest bardzo ważnym elementem garderoby każdego niemowlaczka.

Bajki dla dzieci
Bajki towarzysza dzieciom od wieków, na początku były to bajki opowiadane czytane lub zmyślane. Taka forma opowiadań pozwalała rozwijać dziecku wyobraźnię.

Narodziny dziecka
Pamiętaj, że jeżeli musisz kupić wszystko, bo jest to Twoje pierwsze dziecko, a nikt z Twojego otoczenia nie może Ci pożyczyć ani wyposażenia, ani ubranek, koszt będzie wyższy.

Jak budować więź z dzieckiem?
Relacja między rodzicami i dzieckiem ma swój początek bardzo wcześnie zanim jeszcze dziecko pojawi się na świecie. Zajście kobiety w ciążę i perspektywa pojawienia się dziecka sprawia, że myśli i uczucia związane z tym faktem bardzo silnie wpływają na życie przyszłych rodziców.

Ble...
Rodzice na ogół narzekają na brak apetytu dziecka. Prześcigają się w komponowaniu coraz wymyślniejszych potraw dla małego grymaśnika, potem zaczyna się czytanie książeczek, zabawianie, oglądanie bajek w TV, karmienie dziecka, które nieustannie biega po pokoju.

Dzwoń na pogotowie!
Małe dzieci łatwo zapadają na różne choroby, ponieważ ich system odpornościowy jest jeszcze niedojrzały. Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się nagle i większość z nich to choroby typowe dla tego wieku. Ale są przypadki, kiedy musisz błyskawicznie wezwać pogotowie i w miarę możliwości sama pomóc dziecku.

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie
Po rozwodzie kontakt z dziecka z ojcem jest na ogół bardzo ograniczony. A przecież maluch nadal go potrzebuje. W wielu krajach coraz popularniejsza jest opieka naprzemienna.

Depresja u dzieci
Każdy chce być najlepszy, "wyścig szczurów" zauważany jest także u dzieci i to już w przedszkolu. W tak wczesnym wieku, a także później - w okresie dojrzewania dzieci nie radzą sobie z rywalizacją i z wymaganiami stawianymi przez ambitnych rodziców.

Mamy problem!
„Małe dziecko – mały kłopot, duże dziecko – duży kłopot”. I... mają trochę racji. Bo gdy smyk jest malutki, po prostu karmisz go, przewijasz, tulisz, bawisz się z nim... Generalnie to ty decydujesz, co, jak i gdzie. Kiedy malec robi się starszy, zaczyna coraz częściej wyrażać swoje zdanie. A ono nie zawsze jest zgodne z tym, czego chcesz ty.

Rozwój psychofizyczny czterolatka
Jeśli masz zamiar okiełznać czterolatka życzę powodzenia. Musisz liczyć się z jego napadami złości, brakiem opanowania, używaniem brzydkich wyrazów i głupimi zachowaniami.

Ząbkowanie
kolejne wyzwanie

Kieszonkowe
W wieku około 6-7 lat dziecko zaczyna się coraz bardziej interesować pieniędzmi: pyta, ile coś kosztuje, czy 10 złotych to dużo, czy mało i co można kupić za złotówkę, zaczyna wyrabiać sobie zdanie na temat tego czy coś jest tanie, czy drogie. Jest to okres, w którym warto się zastanowić nad wprowadzeniem kieszonkowego.

Dieta a rozwój i praca mózgu
Poprzez odpowiednio dobrane składniki pokarmowe możemy wpływać na rozwój psychiczny dziecka, jego zdolności adaptacyjne, jak i możliwości intelektualne.

Rozwój psychofizyczny trzylatka
Mieć trzylatka to prawdziwa rozkosz. Dzieci w tym wieku stają się otwarte i gotowe do współpracy. Pogodne, mało konfliktowe.

Jak sypiają przedszkolaki?
Leżakowanie jest czymś naturalnym, nie sztywnym obowiązkiem teraz śpi bo przyszedł na to czas. Dziecko instynktownie zaczyna obserwować i naśladować swoich rówieśników i odpoczywa tak jak inne dzieci. Nawet, gdy nie zaśnie leżąc regeneruje swoje siły.

Choroby nosowe u dzieci
Nos to narząd czuły i delikatny. Warto o niego dbać nie tylko wtedy, gdy dokucza mu katar, ta najczęstsza z dziecięcych dolegliwości.

Środkowe dziecko
Jeśli masz troje dzieci, przyjrzyj się uważnie temu środkowemu. Często umyka nam wyjątkowość dziecka, które nie jest ani najstarsze, ani najmłodsze.

Bóle wzrostowe
Jeśli dziecko narzeka na bóle nóżek, czasem nawet budzi się w nocy z tego powodu, nie denerwuj się. Dolegliwości te mogą wynikać z faktu, że malec rośnie.

Korzyści z noszenia dziecka w chuście
Dziecko potrzebuje fizycznego kontaktu, aby odpowiednio rozwinąć system nerwowy. Podczas noszenie działa na niego kilka pomagających mu w tym bodźców. Stale czuje zapach mamy lub taty; słyszy bicie serca mamy, które to zna bardzo dobrze z okresu prenatalnego, i które go uspokaja

Czapka empatka?
Empatia to umiejętność identyfikowania się z cudzymi uczuciami, wczucie się w sytuację innej osoby, zrozumienia pobudek działania kogoś innego niż my sami. Nie należy mylić tego pojęcia z sympatią czy współczuciem.

Rozrywki niemowlaka
Kiedy rodzi się dziecko, rodzice, dziadkowie, krewni i przyjaciele zasypują je tuzinami grzechotek, piszczących kaczuszek, pluszowych niedźwiadków... Tymczasem dla niemowlęcia o wiele ciekawsze od specjalnie skonstruowanych zabawek mogą okazać się przedmioty codziennego użytku

ADHD
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że u podłoża ADHD leży specyficzny tryb pracy mózgu, który utrudnia dziecku kontrolowanie własnych zachowań i osłabia zdolność skupienia uwagi.

Bajkoterapia
Wcale nie jest trudno napisać bajkę.. Wystarczy tylko trochę wyobraźni i chęci.. a czy Wiecie, że te bajki mogą stać się swoistą terapią dla naszych dzieci?? Bo istnieje coś takiego jak bajkoterapia.

Jak pozbyć się ciemieniuchy?
Ciemieniucha to jeden z objawów łojotokowego zapalenia skóry - po prostu gruczoły malca wydzielają zbyt dużo łoju. Jeśli dodatkowo skóra zostanie nadkażona przez drożdże, pojawi się ciemieniucha.

Jak przeżyć z nastolatką
w jednym domu i nie zwariować

Zimowy spacer
Żeby sprawdzić, że maluszek jest dostatecznie „opatulony” dotknij jego karku i plecków. Spocony karczek to sygnał- gorąco mi. Chłodny - marznę.

Klocki
Wśród zabawek klocki odgrywają znaczącą rolę w rozwoju umysłowym i fizycznym dziecka. Różnorodne zestawy klockowe są doskonałym materiałem dla urozmaiconej, twórczej i samodzielnej działalności.

Co warto wiedzieć na temat bliźniąt?
Bliźnięta - fenomen natury, podwójne szczęście, ale i podwójna troska. Przez wieki i we wszystkich kulturach traktowane ze szczególną uwagą, zachwytem, ale i podejrzliwością.

Rozrywkowe życie niemowląt
Odpowiednio dobrane do wieku zabawy nie tylko sprawiają zwykle dziecku przyjemność, ale także stymulują jego rozwój. Wspólnych chwil z mamą czy tatą nie zastąpią jednak nawet najpiękniejsze zabawki.

Wagary
Wagarujący uczniowie potrafią się świetnie kamuflować przed rodzicami - wychodzą z domu z pełnym plecakiem, opowiadają, co wydarzyło się w szkole, wieczorami ślęczą nad książkami. Dlatego wiadomość, że dziecko ucieka z lekcji, zwykle jest dla rodziców dużym zaskoczeniem.

Przykrótkie wędzidełko podjęzykowe
Przykrótkie wędzidełko podjęzykowe jest częstą zmianą anatomiczną w budowie jamy ustnej. Występuje z częstością około 1:2000 urodzeń i zdarza się, że występuje rodzinnie.

Czy u małych dzieci możemy rozwijać inteligencję emocjonalną?
Termin „inteligencja emocjonalna” użyty po raz pierwszy w 1990 r przez amerykańskich psychologów. Stosowano go dla określenia cech emocjonalnych, które wydają się ważne dla osiągnięcia sukcesu.

Od przedszkola do doktora
Cieszysz się, że malec zaadoptował się w przedszkolu, że jest taki samodzielny... Niestety, przedszkole ma też swoje minusy. W grupie dzieci wszelkie infekcje mnożą się lawinowo. Wystarczy, że jedno dziecko ma katar, a wkrótce zakatarzone są prawie wszystkie, które się z nim bawiły.

Nucone do uszka... kołysanki
Wypowiadane przez ciebie słowa to dla malucha najpiękniejsza melodia świata. A gdy śpiewasz mu kołysanki, nucisz mruczanki – korzysta na tym wielokrotnie! Przekonamy cię, że śpiewać może każda mama. Tym bardziej że piosenka jest dobra na wszystko, bo...

Trudne dzieci
Dzieci nadpobudliwe to te, które w przedszkolu i szkole określane są zazwyczaj mianem "trudnych dzieci". Często są to dzieci, które od urodzenia budziły się i zasypiały z płaczem.

Ząbkowanie...
Pierwszy ząbek niekiedy pojawia się całkiem niespodziewanie. Jednak nie wszyscy mają tyle szczęścia. Jeśli twoje dziecko ciężko znosi ząbkowanie, przeczytaj, jak możesz mu pomóc.

Białe szaleństwa
Kiedy jesteśmy na stoku, lodowisku, w lesie, rodzą się między nami i dzieckiem zupełnie nowe relacje. Stajemy się sobie bliżsi, lepiej się rozumiemy. Niezauważalnie stajemy się partnerami, pomagamy sobie nawzajem. Wspólnie marzniemy, bawimy się, grzejemy, a w długie wieczory siedzimy i wspominamy, co się w ciągu dnia wydarzyło.

Jedzeniowe fortele
Prawidłowe żywienie dziecka to nie lada sztuka. Niejedna matka pamięta, jakich podstępów musiała używać, aby jej pociecha chciała zjeść zupkę czy kanapkę.

Przyjaciel
Już półtoraroczny brzdąc chętnie pokazuje, "jak robi" krówka, kotek, owieczka. Ciekawi go obserwowanie napotkanych w parku psów, gonienie ptaszków i motyli.

Zapalenie ucha środkowego
Największe ryzyko zachorowania na ostre zapalenie ucha środkowego występuje podczas sezonu infekcyjnego, w okresie jesienno-wiosennym, a także w przebiegu wielu chorób zakaźnych, takich jak płonica, odra czy wiatrówka (ospa wietrzna).

Odstające uszy
Rodzice w trosce o swoje pociechy decydują się na chirurgii plastyczną po to, by zaoszczędzić im codziennych przykrości, jakie mogą spotkać ich ze strony rówieśników. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez niezależnego doradcę chirurgii plastycznej IQ Medica niemal 6% Polaków narzeka na nadmiernie odstające uszy

Nauka pływania dla niemowląt
Pływanie dla niemowląt przestaje być tylko modą a staje się codzienną aktywną formą spędzania wolnego czasu przez rodziców razem z dziećmi...

Dziecięca współpraca
Kontakty małego dziecka z otoczeniem są niezbędnym warunkiem rozwoju jego uczuć, a rozwój życia uczuciowego stwarza potrzebę szukania dalszych kontaktów i umocnienia istniejących już więzi. Pozytywny kontakt z otoczeniem jest niezbędnym warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka – i odwrotnie.

Witaminy z apteki
Źródłem witamin i minerałów powinna być przede wszystkim dieta. Ale to scenariusz idealny. Nawet jeśli twój maluch ma doskonały apetyt, nie masz gwarancji, że na jego talerzyku znalazła się wystarczająca porcja zdrowia.

Zespół Aspergera
Nie ma jednego jedynego typowego obrazu choroby w pierwszych 3-4 latach życia. Sugeruje się, że na tym etapie, kiedy dziecko o normalnej inteligencji jest diagnozowane w kierunku autyzmu trzeba również brać pod uwagę Zespół Aspergera

Będziesz mieć braciszka
Jak przygotować pierwsze dziecko na pojawienie się młodszego rodzeństwa?

czemu płacze?
Płacz dziecka jest najczęstszym problemem, z którym borykają się młodzi rodzice. Płaczu nie można lekceważyć - może występować w sytuacji, gdy maluszek cieszy się pełnym zdrowiem, a także być pierwszym objawem choroby.

Naucz dziecko ładnie mówić
Karmienie piersią, szybka rezygnacja ze smoczka, dobry kontakt emocjonalny z dzieckiem, mówienie powoli i wyraźnie z użyciem gestów i mimiki - to najlepsze sposoby na to, by nasze dziecko pięknie mówiło.

Maluch u fryzjera
Wszystko, co nowe, budzi jego niepokój. Aby uniknąć kłopotów, potrzebny jest odpowiedni fryzjer i „odczarowanie” sytuacji strzyżenia, czyli odpowiednie przygotowanie dziecka przed wizytą.

Ssanie kciuka
Aż 90 proc. nowo narodzonych dzieci przejawia jakąś postać ssania rączki do 2 godzin od momentu przyjścia na świat. Pomimo że w większości badań nie zauważono znaczącej różnicy w częstości ssania kciuka pomiędzy płciami, niektórzy naukowcy odkryli, iż jest ono powszechniejsze wśród dziewczynek.

Lęki dziecięce
Każde dziecko od czasu do czasu boi się czegoś, co rodzicom wydaje się niegroźne: ciemności, wody, psów, wysokości, różnych dźwięków, przestępców, śmierci. To normalne.

Bawię się - nie przeszkadzać!
Dzieci i zegarków nie można stale nakręcać, trzeba im też dać czas do chodzenia.

Odkryto przyczynę ADHD?
Przeprowadzone teraz bardziej rzetelne badania uniwersytetu w Southampton pokazują wyraźnie, iż zmiany w zachowaniu dzieci można z łatwością zaobserwować u 3- 8-latków spożywających mieszankę dodatków spożywczych

Celiakia- gluten winowajca
Znalazłam i napisałam ten artykuł ze względu na to, że od dłuższego czasu zmagam się z podobnymi objawami u dziecka i podejrzewam, że jednak jest to ta choroba, pewnie za pare dni się okaże.

Wstydliwe zabawy przedszkolaka
Wielu rodziców wpada w przerażenie, gdy zauważą, że ich kilkuletnie dziecko masturbuje się. Co robią najczęściej w takiej sytuacji?

Dyspraksja
mózg potrzebuje wielu informacji do planowania ruchu, tak by najpierw powstał pomysł - idea zadania, następnie sposób osiągnięcia celu i wreszcie wykonanie zadania. Wszystkie z tych procesów mogą ulec zaburzeniu lub tylko jeden z nich. Dzieci z dyspraksją muszą ciągle myśleć jak zaplanować jakiś ruch, co ogranicza ich sprawność i tempo uczenia się nowych zadań oraz precyzyjne ich wykonanie. Przyczyną dyspraksji rozwojowej są zaburzenia integracyjnych procesów sensorycznych /dotykowych i proprioceptywnych/ w strukturach podkorowych niezbędnych do planowania motorycznego.

Banki krwi
Krew pępowinowa, nazywana też krwią łożyskową, to nic innego jak krew, która krąży w układzie krwionośnym płodu. Do niedawna utylizowana razem z łożyskiem jako biologiczny odpad, dziś traktowana jak coś niezwykle cennego.

Wielkie zmartwienia małych ludzi
Dzieci przejmują się dokładnie takimi samymi rzeczami co ich rodzice. Tyle tylko, że dorośli potrafią problemy racjonalizować, nie wyolbrzymiają ich (przynajmniej powinni próbować), natomiast kilkulatek tego jeszcze nie umie.

Lekcja ubierania: buty
Dla Ciebie to oczywistość. Robisz to od dwudziestu lub trzydziestu lat zupełnie się nad tym nie zastanawiając. Ale dla dziecka nakładanie bucików to niezwykle skomplikowane zadanie z wieloma niewiadomymi: który bucik na którą nóżkę?

Bezpieczny dom
Nie zabraniaj swojemu dziecku poznawać świata. Pamiętaj jednak, że zanim nauczy się posługiwać różnymi przedmiotami, mogą one być dla niego niebezpieczne.

Biegunka u niemowląt i dzieci
Małe dzieci często miewają biegunkę. Najczęściej biegunka pojawia się nagle, trwa kilka dni i znika. Trudno wówczas znaleźć jej przyczynę, nie można również stwierdzić, że dziecko jest chore.

Jak chwalić swoje dziecko?
Pochwała jest jedną z najskuteczniejszych metod nagradzania naszych dzieci. Umiejętnie wypowiadana pozytywnie wpływa na samoocenę dziecka, która jest najważniejszym czynnikiem kształtującym prawidłowy rozwój motywacyjny i psychiczny oraz modelującym zachowanie.

Wpływ muzyki na rozwój dzieci
Nikt już dzisiaj nie kwestionuje, że muzyka wpływa na nasze nastroje i emocje, uspokaja, poprawia nastrój i rozładowuje stres, albo irytuje, pobudza agresje. Okazuje się, że poprzez muzykę bardzo wcześnie możemy wspierać i stymulować zmysły dzieci, a przez to rozwijać ich wrodzone talenty.

Badanie bioder niemowlęcia
Niemowlę spędza większość czasu leżąc i nawet nie wie, że będzie można przemieszczać się na własnych nogach. Ale właśnie teraz trzeba sprawdzić, czy jego biodra rozwijają się prawidłowo i czy za rok będzie mógł normalnie chodzić. Po urodzeniu dziecka rodzice dostają skierowanie do ortopedy na badanie stawów biodrowych malucha.

Fobia szkolna
Fobia szkolna nie jest związana z samą szkoła. Stanowi typowy przykład fobii sytuacyjnej, gdyż dziecko odczuwa lek przed konkretnymi sytuacjami, które mogą się zdarzyć w szkole.

Choroby migdałków
Choroby migdałków są utrapieniem wieku dziecięcego. Żadnych lodów, do picia tylko letnia herbatka, nie wolno wchodzić do wody - bo za zimna... Albo angina, albo przerośnięty trzeci migdał (albo i jedno, i drugie), a na dodatek zapalenie ucha.

Co pije twoje dziecko?
Naukowcy dowiedli na grupie 3-, 8- i 9-latków, że po kilku tygodniach spożywania znacznej ilości napojów bogatych w sztuczne barwniki i konserwanty, dzieci stają się nadpobudliwe i mają większe kłopoty z koncentracją. W badaniach wzięło udział 153 dzieci w wieku trzech lat i 144 w wieku ośmiu lub dziewięciu lat.

Czas na czytanie
Droga do czytania rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym, kiedy dzieci obdarzają słowa miłością, ekscytują się opowiadanymi im historiami i marzą o możliwości podzielenia się własnymi doświadczeniami z tymi, których kochają, przy pomocy słów. Pozostali członkowie rodziny mogą pielęgnować odczuwaną przez dziecko radość z czytania poprzez czynności, które rozwijają i kształtują tego rodzaju umiejętności i zainteresowania.

Kącik przedszkolaka
Każdy przedszkolak potrzebuje mieć w domu swój kącik, w którym będzie doskonalić umiejętności nabyte w przedszkolu. Zobacz co mu się przyda.

Przeziębienia u dzieci
Przeziębienie jest najczęstsza choroba pojawiająca się u niemowląt i małych dzieci. Powodem tego jest, słabo funkcjonujący jeszcze system odpornościowy przeciw rożnym wirusom. Odporność każdego dziecka kształtuje się w kolejnych miesiącach jego życia pod wpływem kontaktu z bakteriami wirusami i grzybami.

Ból głowy u dziecka
Pierwsza migrena u dziecka jest prawie nie do odróżnienia od innych bólów głowy, spowodowanych np. infekcją wirusową czy wstrząsem mózgu. Gdy dziecko mówi, że boli je głowa, w pierwszym odruchu często bagatelizujemy tę sytuację. W końcu, każdy z nas styka się z różnego rodzaju bólami głowy bardzo często. Warto jednak zbadać sprawę głębiej - być może za nawracającymi migrenami kryje się coś więcej.

Skrzywienia kręgosłupa u dzieci
Skrzywieniu kręgosłupa sprzyja nagminne przyjmowanie niewłaściwej pozycji. Jest to problem prawie wszystkich dzieci, spędzających długie godziny w ławce szkolnej, przy komputerze lub przed ekranem telewizora. Zbyt mała ilość ruchu powoduje, że najważniejsza podpora kręgosłupa, mięśnie szkieletowe, nie utrzymują go we właściwej pozycji.

Choroby brudnych rąk
Ale to wcale nie jest tak, że maluszek musi bawić się w ziemi czy dotykać zabłoconych bucików, by mieć na rączkach groźne zarazki. A jeśli są one na łapkach, szybko (np. z ulubioną zabawką) trafią do buzi dziecka.

Wzmacniamy odporność
Małe dzieci zapadają na infekcje znacznie częściej niż dorośli. Malce w wieku 2-5 lat chorują nawet 6-8 razy w roku.

Wygrać z dysleksją
Czy twoje dziecko cierpi na dysleksję? Jak ją zdiagnozować i pomóc dziecku?

Zapalenie opon mózgowych
Na tę chorobę, wywołaną głównie bakteriami lub wirusami, częściej od dorosłych zapadają dzieci.

Odra, różyczka, świnka, ospa
Większość zakaźnych chorób u dzieci przebiega obecnie łagodniej niż dawniej (szczepienia). Należy zdawać sobie sprawę, że każda wirusowa choroba może stwarzać zagrożenie powikłaniami, dlatego mimo dobrego stanu dziecka, powinno ono przebywać w domu i okres rekonwalescencji powinien trwać odpowiednio długo.

Znowu katar!
Czasem trwa kilka dni i ustępuje bez śladu. Kiedy indziej jest przewlekły lub prowadzi do różnych powikłań.

Niemowlę na basenie
Dzieci uwielbiają wodę i na ogół z radością pluskają się w basenie. Ale zajęcia na pływalni to nie tylko zabawa.

Cała kupa pieluch
W których pieluszkach twoje dziecko będzie czuło się najbardziej komfortowo i bezpiecznie? W których jego pupa pozostanie sucha?

Pierwszy spacer
duże przeżycie, tym bardziej jeśli ma nastąpić w środku zimy. Oto parę rad jak się do niego przygotować.

Nowy braciszek
lub siostrzyczka

Ile kosztuje dziecko?
Narodziny dziecka to zawsze wyjątkowe wydarzenie.

O co proszą panie z przedszkola?
Przedszkolanki spędzają z naszymi dziećmi mnóstwo czasu. Świetnie się z maluchami dogadują. Za to z rodzicami bywa różnie. Co chciałyby nam powiedzieć?

Masturbacja dziecięca
Dziecko odkrywa swoją seksualność bardzo wcześnie. Dużo wcześniej niż jesteśmy na to gotowi. Ale to jeszcze nie powód, by wpadać w panikę.

Antybiotyk
Dobry czy zły?

Leworęczny czyli gorszy?
Przez całe wieki pogardzano ludźmi leworęcznymi i bano się ich. Uważano, że są gorsi, niezdarni, ich obecność miała przynieść pecha, źle wróżyć.

Dlaczego przedszkolak nie słucha?
Często słyszymy to, co dzieci do nas mówią, ale czy równie często ich słuchamy? Jeśli damy dobry przykład, chętnie się odwzajemnią i zaczną nas słuchać.

Grzechotka
- wprowadza dziecko w świat dźwięku, ruchów i pięknych barw

O dzieleniu się
Naucz dziecko radości dzielenia się i czy zawsze to dobry pomysł?

Odporność u dziecka
Jak zadbać o odporność dziecka? Oto dziesięć prostych rad

Pulchne dziecko
- początkowo radość, później problem

Łagodzimy kaszel u dzieci.
Domowy syropek z cebuli czy ten gotowy, kupiony w aptece?

4 zdania, które ułatwiają wychowanie
Są słowa, które sprawiają, że dzieci bez sprzeciwu robią to, o co je prosimy.

"Nie płacz, nic się nie stało"
czyli, jak często zaprzeczasz uczuciom dziecka

Pierwszy egzamin
Twój maluszek zdaje w ciągu kilku minut po narodzinach. Wtedy to, jego stan zdrowia zostaje oceniony według specjalnej, dziesięciopunktowej skali Apgar

Swierzb
Jest to choroba zakaźna wywoływana przez rodzaj roztoczy. Cechą charakterystyczną tej choroby jest świąd nasilający się szczególnie w nocy.

Choroby skóry u dzieci
- jak im zaradzić?

Układanie dziecka do snu
Gdy nie wystarcza luli-la

O niejadkach
"Niejadek" to zwykle dziecko, które nie je tak, jak rodzice i wychowawcy oczekują, a więc takie, które niechętnie próbuje nowe potrawy oraz które niechętnie je różne znane mu potrawy.

Pierwsze spotkanie ze światem
Noworodek zaraz po porodzie, jeszcze przed przecięciem pępowiny, powinien być położony na brzuchu matki i obydwoje - matka i dziecko - powinni mieć przynajmniej godzinę czasu, aby móc w spokoju "przywitać się".

Jak nauczyć dziecko zasad zdrowego odżywiania
...aby twoje dziecko było zdrowe

Nionio
Masuje podniebienie, wprowadzając maleństwo w dobry nastrój, i pomaga zasypiać.

Brokuły - cenny składnik w diecie dziecka
Tylko one o tym nie wiedzą

Rozszczep wargi i podniebienia
Wada ta polega na deformacji i rozchwiania struktur części twarzowej czaszki wpływającej na wygląd twarzy, ustawienie zębów i mowę

Mukowiscydoza
Daleko jeszcze do pełnego poznania, i co za tym idzie, wyleczenia tej genetycznie uwarunkowanej choroby, choć ostatnie lata przyniosły przełom. W 1989 roku odkryto gen odpowiedzialny za powstanie mukowiscydozy.

Czy kontrolować sen dziecka?
Czy pozwalać dziecku na wypłakanie się, gdy ono nie może zasnąć? Czy zajmować się nim tak długo aż zmęczone i zapłakane zaśnie?

Zasady postępowania z dwulatkiem
Dziecko w tym wieku chce niezwykle aktywnie poznawać otaczający świat i samodzielnie próbować swoich sił i możliwości. Wydaje się być w tym niezmordowane i uparte.

Dysleksja
Dysleksja rozwojowa czyli specyficzne trudności w nauce czytania i pisania to zaburzenie manifestujące się trudnościami w nauce czytania i pisania

Mały histeryk
Jak postępować z rozhisteryzowanym malcem?

Moczenie nocne
Moczenie nocne jest wynikiem braku umiejętności kontroli pęcherza w czasie snu. Noworodek wypróżnia się automatycznie w chwili, gdy jego pęcherz moczowy zostaje wypełniony.

Zespół Downa
Żadna niepełnosprawność nie jest tak obarczona mitami, jak zespół Downa.

Dzieci potrzebują przedszkola
Dla rozwoju dzieci bardzo ważne jest przyzwyczajenie ich do działania w grupie rówieśników, wykształcenie w nich ciekawości świata, umiejętności współpracy i rozwiązywania konfliktów, wytrwałości w wykonywaniu zadań i pewności siebie.

Wszawica głowowa
Do zakażenia wszami dochodzi najczęściej przez kontakt bezpośredni lub pośrednio przez np. czapki, grzebienie, szczotki itp. Po około 3 tygodniach od złożenia jaj wykluwają się z nich młode osobniki.

Zwierzęta w domu
Istnieje wiele mikroorganizmów (bakterii, grzybów oraz wirusów), które mogą wywoływać choroby zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych, co niestety często się zdarza.

Kolka jelitowa u niemowląt
Atak kolki jelitowej u niemowląt zaczyna się na ogół gwałtownie, najczęściej w godzinach popołudniowych, nagłym płaczem, krzykiem.

Jak zrobić z dziecka poliglotę?
Umiejętność porozumiewania się z cudzoziemcami nie tylko ułatwia życie. Bez biegłej znajomości przynajmniej dwu języków obcych nie ma dziś mowy o osiągnięciu dobrej pozycji zawodowej.

Czy kosmetyki mamy są dobre także dla malucha ?
Naskórek dziecka znacznie różni się od skóry dorosłego. Jest cieńszy, delikatniejszy, bardziej podatny na podrażnienia i uszkodzenia.

Dlaczego dzieci budzą się z krzykiem w nocy?
Dzieci w wieku od 3 do 6 lat bardzo często budzą się z przerażającym krzykiem w nocy

Jak oswoić przedszkole?
Pójście do niego to rewolucja w życiu małego człowieka. Jego rodziców też. Podpowiemy, jak ułatwić dziecku strat w nowym miejscu i jak przeżyć pierwsze dni w przedszkolu.

Żółtaczka u noworodka
Żółte dziecko?! Jak?, z kim? Spokojnie!

Grzechy rodziców
Wychować dziecko na wrażliwego, mądrego i odpowiedzialnego człowieka to wielka sztuka. Dorośli coraz częściej przestają sobie radzić z tym zadaniem. Miotają się między surową dyscypliną, systemem kar i zakazów a wychowaniem bezstresowym, pozbawionym jakichkolwiek reguł.

Dziecko musi oglądac tv
Jeszcze niedawno bombardowano rodzicow opinią, że telewizja to wróg numer jeden ! A dziś ? Specjaliści od wychowania przekonują , że jest wręcz odwrotnie !

Sposób na mycie włosków bez płaczu
Spróbuj zamienić nudną kąpiel w zabawę. Na początek przez kilka dni zrezygnuj z szamponu, tylko baw się z dzieckiem w czasie mycia w statki czy rybki. Pokazuj, jak kaczka nurkuje, a statek płynie pod wodą.

Jak sprawić dziecku radość?
Dorośli nie przepadają za praktycznymi podarkami, ale kiedy je już dostaną, udają, że są zadowoleni. Gdy maluchom wręczamy na prezent buciki czy bluzeczki, nie liczmy nawet na udawany uśmiech.

Co maluszek potrafi?
Kiedy maleństwo przychodzi na świat, wydaje nam się kruche i bezradne. Mamy wrażenie, że jest całkowicie zależne od nas i niczego nie potrafi. T

Jak podawać maluchowi lekarstwa
Nie jest łatwe, ale próbować trzeba

Kiedy do przedszkola?
Dla dziecka i jego mamy, dobrym momentem na rozpoczęcie "edukacji przedszkolnej" jest chwila, kiedy Maleństwo staje się trzylatkiem. W tym wieku zaczyna rozwijać się ciekawość społeczna.

Rozszerzamy dietę malucha
Półroczny maluch oprócz mleka zaczyna poznawać nowe smaki. Ponieważ nawet tak mały człowiek ma swoje upodobania, nie wszystkie z nich musi od razu zaakceptować i polubić.

Owsiki u dzieci
Owsica jest to powszechnie występujące zakażenie pasożytem jelitowym, zwłaszcza u dzieci, nicieniami - owsikami (długość 5-12 mm), przypominającymi wyglądem nitki bawełny. Należy do najczęściej wykrywanych robaczyc, łatwo szerzących się w otoczeniu.

Dzieci na słońcu
Skóra dzieci z założenia jest w znacznie większym stopniu podatna na uboczne skutki opalania niż osób dorosłych, wymaga specjalnej pielęgnacji.

Dziecko w nosidełku
Nosidełka zaspokajają jedną z najgłębszych potrzeb dziecka, czyli stałego i bezpośredniego kontaktu maluszka z matką lub ojcem. Rodzic jednocześnie ma w miarę dwie wolne ręce.

Jak wybrać najlepsze buty dla dziecka??
- w pytaniach i odpowiedziach

Gorączka u dzieci - szybka pomoc
dy termometr wskazuje 38-38,5 stopni u małego dziecka musimy przystąpić do obniżenia temperatury ciała

Zabawy dla niemowląt
Odpowiednio dobrane do wieku zabawy nie tylko sprawiają zwykle dziecku przyjemność, ale także stymulują jego rozwój. Wspólnych chwil z mamą czy tatą nie zastąpią jednak nawet najpiękniejsze zabawki.

Postawa to podstawa
To, jakich nawyków uczymy się w dzieciństwie wpływa w dużym stopniu na to, jak będziemy funkcjonować w przyszłości. Bóle pleców stanowią obecnie jedną z najczęściej występujących dolegliwości bólowych w krajach rozwiniętych.

Aty aty misiu
Co robić kiedy nasze dzieci bywają agresywne podczas zabawy? Okładanie pięściami lalek, ciągnięcie misia za łapki, rzucanie zabawek o ścianę , podłogę- to nas martwi. Czy słusznie? Nie zawsze!

Zabawki
Wizyta w sklepie z zabawkami przyprawia o zawrót głowy. Jak spośród setek pluszaków, lalek, klocków, autek, gier wybrać zabawkę, która sprawi dziecku przyjemność i będzie mu długo służyła?

Masaż dziecka metodą Shantala
Jednym z masaży którego może się nauczyć każda mama i każdy tata jest masaż metodą Shantala. Jest to masaż który pochodzi z Indii. Jest tradycyjną sztuką masażu dzieci z opóźnieniem psychoruchowym czy porażeniem mózgowym, profilaktycznie stosowany również u dzieci prawidłowo rozwijających się.

Potrzeba kontaktu z rówieśnikami
Stopniowo, już na przełomie wieku żłobkowego i przedszkolnego, potrzebny jest dziecku kontakt również z innymi osobami, nie tylko z rodzicami.

Mały artysta
Kazda z nas chciałaby by nasze dziecko było geniuszem, najlepiej układało klocki, najładniej wycinało i pisało literki i takimi własnie widzimy nasze pociechy.

Mały złośnik
Pierwszy bunt dziecka potrafi przyprawić o białą gorączkę. Najważniejsze to poradzić sobie z małym diabełkiem, a jednocześnie nie wyjść na wyrodnego rodzica.

I problem z głowy
Nie wszystkie dzieci przepadają za kąpielą, a już na pewno mało które lubi mycie głowy. Jak je podejść, żeby włosy były czyste, a kąpiel zamieniła się w fajną zabawę?

Już czas na nocniczek
Oczekiwanie od niespełna dwuletniego malca, że będzie grzecznie sygnalizował swoje potrzeby, nie ma sensu.

Jak pomóc klasowej ofierze?
Ofiarą przemocy, wbrew niektórym opiniom, nie zostaje dziecko z powodu tuszy, koloru włosów czy noszenia okularów

Co widzi małe dziecko?
Czy noworodek cię rozpoznaje? Czy potrafi rozróżniać kolory? Jak później rozwija się jego wzrok? Które zabawki pomagają rozwijać ten zmysł? Przeczytaj, co mówią najnowsze badania.

Rozwój mowy u przedszkolaka
Rozwój mowy zależy od właściwości wrodzonych organizmu i od warunków społecznych, kontaktu ze środowiskiem.

Moczenie nocne
Moczenie nocne jest najczęstszą urologiczną dolegliwością u dzieci. Jest to mimowolne i bezwiedne oddawania moczu w czasie snu przez dziecko, które ukończyło 5 lat.

Dziecko zdrowe cały rok
Rozwijający się organizm dziecka potrzebuje wielu substancji, które zapewnią mu prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny.

Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Atakuje ona błonę śluzową wyściełającą powieki od wewnątrz.

Poczytaj mi, mamo...
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób - czytajmy dzieciom!

Wyłącz TV!!!
Większość z nas ma dzieci i przyznajmy sami przed sobą, że często sadzamy dziecko przed tym ogromnym pudłem tylko po to, żeby mieć święty spokój.

Ciemieniucha
Ciemieniucha, jest to dość często spotykany problem u noworodków i niemowląt. Gruczoły łojowe pracują zbyt intensywnie i produkują za dużą ilość łoju.

Mleczaki to podstawa
Często się słyszy: "po co je leczyć, skoro i tak wypadną?". Oczywiście, że wypadną, ale nie powinny być zepsute, bo próchnica automatycznie przenosi się z nich na zęby stałe.

Dzieci na słońcu
Skóra dzieci z założenia jest w znacznie większym stopniu podatna na uboczne skutki opalania niż osób dorosłych, wymaga specjalnej pielęgnacji...

Mamo, kup mi to....
Wskazówki, które pomogą rodzicom rozszyfrować metody stosowane przez dzieci, które kuszone reklamami telewizyjnymi i stosami zabawek na sklepowych półkach starają się za wszelką cenę zmusić rodziców do zakupu...

Rozszerzamy dietę malucha
Półroczny maluch oprócz mleka zaczyna poznawać nowe smaki. Ponieważ nawet tak mały człowiek ma swoje upodobania, nie wszystkie z nich musi od razu zaakceptować i polubić...

Rozwój mowy u przedszkolaka
Zainteresowanie rozwojem mowy sięga czasów starożytnych. Arystoteles jako pierwszy podjął się opisu powstania mowy...

góra strony

Szukaj na QZ.plKupuj z Bingo Cosmetics

Na QZ jest 106 osób:
- 106 czytających

Dołącz się ;-) >>

Najnowsze artykuły


Różności
Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu
- Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu –

Odżywianie
Bruschetta Rio Mare z tuńczykiem i zielonym sosem
Bruchetta to potrawa, której ojczyzną są Włochy. Jest jedną z podstawowych włoskich przekąsek, a przyrządzić ją można na bardzo wiele sposobów. Podstawą każdej bruchetty jest opieczone na grillu lub patelni pieczywo z dodatkiem oliwy oraz roztartego czosnku.

Dziecinada
Zabawa na zdrowie
W zdrowym ciele zdrowy duch – przysłowie to jest powszechnie znane i przytaczane przy wielu okazjach. Równie często powtarzamy je naszym dzieciom, chcąc, by wyrosły na zdrowych i świadomych ludzi. Jak jednak możemy przekonać najmłodszych do zajadania ze smakiem marchewki, czy buraka?

Zdrowie
Jak trzymać pion?
- bezinwazyjne badanie kręgosłupa

Uroda
Trądzik, nie taki młodzieńczy
Mimo, że już dawno przestałaś być nastolatką, na Twojej twarzy wciąż pojawiają się trudne do usunięcia wypryski i zmiany skórne? Trądzik często nie mija wraz z okresem dojrzewania i zmagać się z nim mogą nawet osoby powyżej 30 roku życia. Nawracające zmiany skórne to poważny problem dermatologiczny, który wymaga leczenia oraz szczególnej pielęgnacji.

Seksolubnie
Czy katolik może cieszyć się seksem?
Kościół może przeciwstawić „modzie" na seks coś bardzo ważnego. Przekonanie, że związek z drugim człowiekiem ma wzbogacać oboje małżonków - a nie ranić. Rozmowa z ojcem dr Ksawerym Knotzem, kapucynem, specjalistą od poradnictwa małżeńskiego.

QZ.pl poleca
Kompleksowe wzmacnianie
W chłodniejsze dni nietrudno o infekcje i przeziębienia. Nadszedł właśnie najgorszy okres dla układu odpornościowego człowieka. Zanim dopadnie nas choroba i sięgniemy po antybiotyk warto samemu zadbać o zwiększenie odporności naszego organizmu.

Dobre rady
Nie daj się alergii
Marzy Ci się weekend na łonie natury, gdzieś na łące czy w lesie? Albo aktywny wypoczynek na wsi wśród zwierząt? Zamiast tego spędzasz słoneczne weekendy zamknięty w domu, bo po wyjściu na zewnątrz zaczynasz kichać i łzawić a z nosa cieknie jak z kranu?

Design by Multimedia Image