Różności

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu
- Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu –

Polacy nie wiedzą jak dbać o zęby?
60 proc. nie ma pojęcia o sposobach szczotkowania zębów

Perełka na wielkanocnym stole
Tradycyjna baba piaskowa z królewską dekoracją

Prezenty na Dzień Babci i Dziadka
W badaniach z 2007 roku, przeprowadzonych przez CBOS, 56% respondentów stwierdziło, że wiele zawdzięcza swoim dziadkom. Wśród korzyści, jakie badani otrzymali od swoich dziadków, najczęściej wymieniano: poczucie bycia kochanym, wiarę religijną i zasady moralne oraz znajomość historii rodziny. Co my możemy im zaoferować?

Karnawałowe party w stylu latino
Nadszedł czas karnawałowych bali i przyjęć. Tradycyjnie, jak co roku, a może po raz pierwszy, planujesz zaprosić do siebie znajomych. Prywatki są zawsze w modzie, ale to właśnie karnawał mobilizuje do kreatywności i odrobiny szaleństwa.

Czytajmy etykiety!
Z początkiem nowego roku wielu z nas postanawia nieco przeorganizować swoje życie. Zazwyczaj obiecujemy sobie większą dbałość o zdrowie – a to poprzez rzucenie palenia, a to dzięki zmianie nawyków żywieniowych. Na sklepowych półkach czyha jednak na nas wiele pułapek.

Wysyłaj kartki i pomagaj dzieciom
Biały puch za oknami, za nami wizyta świętego Mikołaja, sklepowe wystawy błyszczą już od bombek i migających światełek, gdzieniegdzie można już nawet spotkać przystrojoną choinkę. W powietrzu unosi się już świąteczna atmosfera…

Moda na eko, moda na bio
W ostatnich miesiącach temat dbałości o środowisko, ekologicznej żywności czy zdrowego trybu życia nieustannie powraca w środkach masowego przekazu. Czy to przelotna moda, czy rzeczywiście nasza mentalność ulega zmianom?

Rafał
Rafał urodził się 12.03.2007 roku w wyniku komplikacji około porodowych, urodził się w ciężkim stanie i lekarze musieli go reanimować. Przebywał długi czas w szpitalu. Ordynator powtarzał nam ciągle, że tylko minuty decydowały o jego życiu.

Otwieramy całoroczny sezon na tepan …
Gdy za oknem zimno, zazwyczaj niezbyt chętnie opuszczamy nasz ciepły i przytulny dom. Pozostają nam wtedy jedynie wspomnienia wakacji, upalnych wypadów za miasto oraz spotkań z rodziną i znajomymi przy grillu. Grill to jedna z najbardziej ulubionych przez Polaków rozrywek.

Woda zjonizowana – suplement XXI wieku
Każdy świadomy swego zdrowia człowiek wie jak potrzebna jest mu odpowiedniej jakości woda. Wszak to źródło życia dla każdej najmniejszej komórki naszego ciała. Mamy już coraz większą wiedzę o tym dlaczego trzeba ją pić, dlaczego ważna jest odpowiednia ilość a kluczem do zdrowia i długowieczności jest jakość.

Odkrywamy Słowację zimą
Jest tu ciekawie o każdej porze roku. Jednak największe atrakcje czekają nas na Słowacji zimą. Gdy tylko spadnie pierwszy śnieg, większość kraju przeobraża się w rekreacyjny raj, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie.

APEL O POMOC
W imieniu zrozpaczonej matki, samotnie wychowującej dwójkę dzieci w tym jedno niepełnosprawne pragniemy zwrócić się do Państwa z ogromną prośbą o pomoc w bardzo kosztownym leczeniu i rehabilitacji chorego Dominika jak również w poprawie sytuacji bytowej rodziny.

Galopem
Każdy, kto raz spróbował dosiąść wierzchowca wie, że jest to jeden z najwspanialszych sposobów na kontakt z naturą. Najlepsza pora na rozpoczęcie przygody w siodle to lato.

Hiszpanie - cudowni kochankowie
Hiszpania - kraj niby europejski, ale jego nazwa brzmi w uszach Polaka bardzo egzotycznie. Szerokie, piaszczyste plaże, palmy, luksusowe hotele i apartamentowce, ciepłe morze, latem długie, słoneczne i gorące dni, wspaniałe zabytki i mieszanka kultur.

Czy grzebiesz w rzeczach swojego partnera?
To jest artykuł dla każdej kobiety, która chociaż raz w życiu przejrzała kieszenie, szuflady, komórkę, notes czy pliki w komputerze swojego partnera i pomyślała: „Aha! Znalazłam. Tylko co teraz?”.

Ludowe prognozy na cały rok!
Kiedy jeszcze nie było telewizorów i prognozy pogody, a ludzie musieli jakoś planować prace w polu, pasterze i rolnicy ratowali się wypracowanymi przez wieki metodami, które służyły przewidywaniu pogody nie tylko na kilka dni, lecz nawet na cały rok.

Eksperymenty psychologiczne
Kilka osób, proste zadania - niespodziewane wyniki

Wycieczki zagraniczne
- o czym pamiętać przy rezerwacji w biurach podróży?

Czego panience nie wypada
Młoda kobietka powinna być grzeczna, miła, delikatna i nie sprawiać rodzicom kłopotu. Najlepiej, aby lubiła malować, grać na pianinie i dobrze czuła się z mamą w kuchni. Może kilka z tych podstawowych cech dobrze wychowanej panienki straciło ważność, ale większość ma się całkiem dobrze.

Miłość w plemionach afrykańskich
Kobieta w plemieniu Himba zajmuje bardzo ważne miejsce. Właściwie na jej plecach spoczywa los plemienia. Nie tylko przygotowuje wyprawy pasterskie męża, ale także wychowuje dzieci, garbuje skóry oraz robi zapasy żywności.

Horoskop na podstawie grupy krwi
Japończycy ułożyli horoskop na podstawie grupy krwi

Wypad na łono
Pogoda sprzyja wypadom za miasto. Wypoczynek na łonie natury to najlepszy sposób, by poprawić kondycję, dotlenić się i zrelaksować. Co robić, by nic nie zakłóciło sielanki?

To, co ukryte
Gdyby dało się prześwietlić sferę erotyki, gdzie tyle rzeczy jest w ukryciu i mroku, ujrzelibyśmy jasno wszystkie nasze problemy psychiczne, urazy, lęki... Jedyną drogą do spełnienia w seksie, ale też w życiu, jest uzdrowienie własnych dawnych dziecięcych traum – przekonuje terapeutka Olga Haller

Wymarzony urlop
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o prawach, obowiązkach i bezpłatnej pomocy.

Monogamia?
Panuje przekonanie, że to mężczyźni nie są stworzeni do monogamii. Im łatwiej wybaczyć zdradę, bo przecież „tak ich stworzyła natura”. Tymczasem wiele kobiet również uważa, że monogamia jest nudna i niezgodna z naturą.

Jaki to kraj?
Gdzie śmieci wywozi się do lasu, zatapia w rzekach i jeziorach, psy wiąże się do drzew w lesie – już się znudziły, niech tam zdychają z głodu.

Babcia na etacie
Bułgarscy dziadkowie dostają od państwa pensję za opiekę nad własnymi wnukami.

Jak kochać
Miłość to dziwna rzecz. Z jednej strony - najbardziej zachwycające uczucie świata, a z drugiej może naprawdę zaboleć. Co więcej - nie ma nic bardziej powszechnego - miłość dotyczy chyba każdego z nas.

Konformizm-wygodnictwo czy mądry wybór
Zanim zajmiemy się oceną postaw konformistycznych, przeanalizujmy powody dla których jesteśmy skłonni podporządkować się innym. Psychologia społeczna definiuje konformizm, jako zmianę zachowania bądź opinii, wskutek rzeczywistego lub wyobrażonego wpływu innych ludzi.

Dobre życie w pojedynkę
Czy samotne życie może być fascynujące? To zależy tylko od ciebie. Samotność jest stanem duszy - bycie z drugim człowiekiem wcale nie daje ci gwarancji, że jej unikniesz.

Jak Cię widzą - tak Ci płacą!
Liczne badania psychologiczne wykazały, że to jak wyglądamy i w co jesteśmy ubrani ma ogromny wpływ na to, jakie wnioski wyciągają inni nasz temat. Czy obdarzą nas zaufaniem czy uznają nas autorytet i będą się nas słuchać, czy ocenią nas jako osoby niewiarygodne i mało profesjonalne.

Jak być idealną żoną
Wskazówki

Jury już działa
Jury już działa i ma Was wszystkie na oku.

Instrukcja obsługi mężczyzny
Mężczyzna to wbrew pozorom całkiem skomplikowana istota. Ale... trochę z innej planety. W związku z tym w zwykłych, codziennych sytuacjach twojemu partnerowi włącza się tryb obcego – i nagle robi jakieś przedziwne rzeczy, których ty nie potrafisz zrozumieć.

Intuicja - magia czy chemia?
Wstajesz rano i wiesz, że dziś zdarzy się coś nieprzyjemnego. To przeczucie towarzyszy ci cały dzień, aż w końcu wyjeżdżasz autem z parkingu i…. słyszysz huk. Uderzyłaś w auto, którego jeszcze przed chwilą tam nie było. Przecież wiedziałaś, że tak się stanie!

Przeprogramuj swój mózg
Być może masz kłopoty z powstrzymaniem się od gniewu, zdarzają ci się nagłe, nie do końca uzasadnione wybuchy złości, bądź nie umiesz poradzić sobie z wypracowanymi dawno temu emocjonalnymi reakcjami.

Medytacja Osho
Osho twierdził, że w czasach Buddy, dynamiczne metody medytacji nie były potrzebne. Ludzie wtedy byli bardziej prości, autentyczni, żyli prawdziwszym życiem. Teraz żyją życiem stłumionym i nieprawdziwym

Złość piękności szkodzi ... i zdrowiu też
Złość to reakcja emocjonalna, z którą chyba każdy się spotkał. Czasami bywa pozytywna, gdy zmierza do rozwiązania problemu, ale najczęściej jest destrukcyjna, bo albo zamykamy się w sobie i tym samym czynimy krzywdę sobie...

Nie zostawiajcie swoich kobiet!
-ostrzega Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, biegły sądowy, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed .

Islamskie wielożeństwo
Mężczyzna, który decyduje się na kilka żon, musi więc liczyć się z kilkakrotnie większymi wydatkami. Za każdą z żon trzeba zapłacić mahr – rodzaj posagu, który mężczyzna, zgodnie z nakazem Koranu, wnosi do małżeństwa, jako zabezpieczenie dla kobiety na wypadek rozwodu.

Co robić, gdy czujecie, że to kryzys
Tak naprawdę nieważne, czy minęło 5, 10 czy 25 lat waszego małżeństwa i co stało się przyczyną kryzysu. W każdej z tych sytuacji jest ona taka sama - straciliście ze sobą kontakt. Zauważyłaś, jak od jakiegoś czasu wyglądają wasze rozmowy? W zasadzie ich nie ma.

Malkontenctwo
Człowieka wiecznie niezadowolonego ze wszystkiego, czerpiącego złą satysfakcję ze wszystkiego, co się niefortunnie wydarza, co nie jest takie, jakie być powinno - nazywa się malkontentem. Tendencja do widzenia we wszystkim jedynie ujemnej strony nie ma najczęściej nic wspólnego z depresją.

Alergia na dzieci?
Chociaż większość kobiet z przyjemnością zerka do wózków i ogląda słodkie niemowlaki, to są jednak też takie, którym na widok małego szkraba robi się słabo, a wzięcie na ręce synka czy córeczki koleżanki to przeżycie, o jakim chcą jak najszybciej zapomnieć.

Trendsetting
- zjawisko społeczne czy forma reklamy?

Węch - ważny zmysł
Ponad 80% informacji o święcie dociera do ciebie za pośrednictwem oczu. A jednak węch pewnie pełni ważne funkcje, skoro mamy zaledwie trzy geny związane z widzeniem, a aż tysiąc ze zmysłem powonienia. Jest tzw. zmysłem chemicznym.

Koniec świata za 22 lata
Naukowcy poważnie traktują możliwość uderzenia w Ziemię dużego obiektu z kosmosu. Spośród wielu asteroid i planetoid krążących w Układzie Słonecznym ostatnio szczególną uwagę poświęcono Apophisowi.

Ślubna lista życzeń
Lista prezentów ślubnych stworzona przez parę młodą pomoże gościom w wyborze właściwego upominku, zaoszczędzi im biegania po sklepach i zgadywania, czego młodzi potrzebują.

Wiadomości, które w kuchni mogą się przydać
Zalewani jesteśmy ciągle alarmującymi informacjami o szkodliwości tego czy tamtego. Gdybyśmy mieli przejmować się wszystkimi ostrzeżeniami to powinniśmy wyprowadzić się do jakiejś kurnej chacie w dziewiczym terenie.

Groty solne
Posiadają nie tylko działanie lecznicze, ale również relaksujące. Przedstawiamy opis działania oraz korzyści dla zdrowia wynikające z korzystania z haloterapii (leczenia solą) w grotach solnych.

Bajka o zasmuconym smutku
Ku pokrzepieniu serc

Wesołego Alleluja
- czyli zwyczaje wielkanocne

Dziedziczenie
Już w chwili zapłodnienia zapada decyzja o wielu cechach dziecka. Łebek szpilki przy zarodku to olbrzym, a już natura zdecydowała, jaki kolor oczu, skręt włosów, kształt nosa będzie miał twój malec, a nawet czy będzie uzdolniony muzycznie lub czy jego konikiem stanie się biologia.

Zwyczaj picia z jednego kielicha
W XVII i XVIII wieku wielu odwiedzających Polskę podróżników w swych malowniczych opisach obyczajów polskiej szlachty zwracało uwagę na dziwaczny dla nich zwyczaj picia z jednego kielicha.

Niebezpieczeństwa ukryte w kuchni
Zalewani jesteśmy ciągle alarmującymi informacjami o szkodliwości tego czy tamtego. Gdybyśmy mieli przejmować się wszystkimi ostrzeżeniami to powinniśmy wyprowadzić się do jakiejś kurnej chacie w dziewiczym terenie.

Dziesięc zasad zdrowej komunikacji
Komunikacja ma decydujące znaczenie w kształtowaniu relacji międzyludzkich. To nasza komunikatywność decyduje jak się nam układa z innymi i jak czujemy się sami ze sobą.

Kocham-jak to łatwo powiedzieć
Kocham stało się słowem wypowiadanym z łatwością, słowem nadużywanym i zdeprecjonowanym. Stało się słowem zastępującym wiele innych słów takich jak: lubię, przyjaźnię, ufam, szanuję, smakuję, bawię, współczuję. Kocham pojawia się wszędzie i znaczy tyle, co przerwa na reklamę.

Pierwszy dzień wiosny
O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca (stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej).

Skąd się biorą kłaki w pępku?
Kobietom pytanie zadane w tytule może się wydać zupełnie abstrakcyjne. Jednak bardzo wielu facetów zastanawia się niemal każdego dnia: skąd u licha ten kłaczek się bierze. B

Dzień Kobiet- tradycja czy przeżytek
Z inicjatywy Klary Zetkin, na zjeździe w Kopenhadze w dniu 8 marca 1910 roku, ustanowiono święto wszystkich kobiet, które po raz pierwszy obchodzono w 1911 roku.

Historia eutanazji
W latach dwudziestych XX wieku w Niemczech pojawił się nurt eutanazji, który wprowadzał ewentualność zabijania osób psychicznie chorych i głęboko upośledzonych dzieci, jako nieprzydatnych dla społeczeństwa, a stanowiących dla niego poważne obciążenie.

Topienie Marzanny
Marzannę zwykle wykonaną z wiechcia słomy, grochowin lub konopi, które symbolizowały śmierć i bezruch. Czasem też gałęzi lub gałganków (szmatek). Ubrana jest w białą suknię. Przyozdabia się ją wstążkami, koralikami i kwiatami. Kukłę Marzanny podpala się, a następnie wrzuca się do pobliskiej rzeki

Mity na temat ćwiczeń fizycznych
Twoja wiedza na temat diety i ćwiczeń fizycznych najczęściej jest wypadkową wielu różnych, często sprzecznych ze sobą informacji zasłyszanych w radio, telewizji, przeczytanych w kolorowych czasopismach. Przeczytaj, co jest prawdą, a co nie.

Cuda i Łaski
W 1998 roku Jerzy Górnicki wójt z Wolbromia miał ostatnie stadium białaczki. Transfuzja krwi starczała już tylko na kilkadziesiąt godzin.. lekarze orzekli, że już nic nie da się zrobić, zgon jest nieunikniony.

Krótki kurs szybkiego czytania
Na półkach w domu piętrzą się zaległe książki i gazety, a ty nie masz czasu zagłębić się w ulubionej lekturze. Możesz jednak zwiększyć tempo czytania i jeszcze lepiej rozumieć tekst.

Analfabetyzm
Analfabetyzm, brak umiejętności czytania i pisania u osób dorosłych (według kryterium przyjętego przez UNESCO, powyżej 15. roku życia). Rozróżnia się kilka stopni analfabetyzmu: zupełny, cechujący się całkowitym brakiem umiejętności czytania i pisania, częściowy, tzw. półanalfabetyzm, polegający na braku umiejętności pisania przy jednoczesnej zdolności czytania, oraz wtórny, będący wynikiem utraty - nabytej uprzednio - umiejętności pisania i czytania.

12 sposobów na chandrę
Są takie dni, że czujesz się zdołowana/zdołowany. Nic Ci się nie chce robić. Nie chce Ci się spać, jeść, pić czy porozmawiać z kimkolwiek. Jesteś naładowana/naładowany negatywnie i reagujesz gwałtownie na otaczający Cię świat. Cóż po prostu takie dni się zdarzają.

Światowy Dzień Kota 2009
W starożytnym Egipcie koty codziennie miały swoje święto. Obecnie Światowy Dzień Kota obchodzi się 17 lutego. W tym roku główne obchody Światowego Dnia Kota odbędą się 14-15 lutego w Warszawie i tradycyjnie zostaną też wręczone statuetki "Kociarza Roku".

Zakochać się...
Film o miłości zwykle zaczyna się tak: spotykają się przypadkiem, patrzą na siebie, wymieniają najwyżej kilka zdań, w tle pojawia się romantyczna muzyka i już wiadomo, że są sobie przeznaczeni. A jak to się dzieje naprawdę?

Świętujemy dzień zakochanych
- czyli Walentynki po polsku

Najczęstsze słowa wypowiadane przed śmiercią
+ + + + + + + [']+++++++++++

7 ról kobiety
Każda z nas ma do odegrania w swoim życiu kilka różnych ról. Jesteśmy córkami, często matkami, teściowymi, babkami... Dla każdej z tych funkcji ważne jest coś odrobinę innego. W każdej kobieta ma nieco inne zadania i inne potrzeby.

Świetna zabawa masa solna
Klejenie modeli z masy solnej ma już bardzo długa tradycję, robili to już starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Grecy. Dzisiaj jest to prosty sposób na wykonanie pięknych ozdób do domu i wspaniała zabawa dla dzieci.

Wytańcz zdrowie i emocje
Taniec od zawsze towarzyszył człowiekowi. Był i jest sposobem wyrażania emocji, uzewnętrzniania stanów psychicznych, wyrażania przeżyć duchowych. O korzyściach płynących z tańca wiedziano już dawno.

Dobre małżeństwo zapobiega depresji
Osoby, które były szczęśliwe w związku, mają się lepiej nawet po śmierci współmałżonka, są mniej narażone na depresję.

Kto nam sie naprawde podoba, choc wcale o tym nie wiemy
Wszyscy mamy swoje preferencje dotyczace urody; koloru oczu, odcienia wlosów, typu sylwetki. Czy jednak jestesmy tak powierzchowni, ze przy wyborze i potetycznego partnera kierujemy sie tylko jego wygladem?

Popielec
-z prochu powstałeś, w proch się obrucisz

Koszmarny mechanizm obronny
Kobiety miewają koszmary senne częściej niż mężczyźni. Wg psychologów z Uniwersytetu Zachodniej Anglii w Bristolu, powodem jest nieumiejętność wyłączenia emocji przed udaniem się do łóżka. Panie przenoszą swoje zafrasowanie na okres odpoczynku i nadal analizują, przetwarzają, cierpią...

Ergonomia, której nie ma
Jedynie 1 proc. stanowisk pracy w polskich biurach jest w pełni ergonomicznych, a ponad połowa zupełnie nie spełnia wymogów ergonomii. Takie wyniki przynosi kolejna edycja badań Ergotest.

Finansowe podstawy miłości małzęńskiej
Amerykańskie badania wykazały, że kobiety i mężczyźni bardzo różnią się w kwestiach dotyczących finansów. Według ekspertów z prowadzącej badania firmy PNC, te pary, które są partnerami w sprawach domowego budżetu, mają szansę żyć w szczęśliwym związku.

Czy warto się kochać
Poznaj 9 (słownie: dziewięć) powodów, dla których warto kochać się jak najczęściej

Erotyczny język polskiej młodzieży
Czy w języku przypominającym instrukcję obsługi telefonu komórkowego połączoną z kawiarnianym menu da się powiedzieć coś o pierwszej miłości? A może nie o mówienie tu chodzi, lecz o działanie? Tylko czy polska młodzież jest rzeczywiście tak egoistyczna i rozwiązła, jak wskazywałby na to jej język?

Ortodoksyjna i moralna do bólu?
Prawosławni mają emocjonalny i nad wyraz moralny stosunek do spraw płciowych. Obecnie główny, oficjalny nurt prawosławia przyjmuje bardzo wyrozumiałą postawę np. dopuszcza możliwość udzielania rozwodów i zawierania małżeństw przez przygotowujących się do stanu kapłańskiego (celibat obowiązuje biskupów), gdyż żonaci duchowni są pozytywnym przykładem wartości sakramentu małżeństwa.

Cała prawda o Sodomie i Gomorze
O zagładzie biblijnych miast mówić ma zapis na jednej z glinianych tabliczek z Niniwy, przeanalizowany przez Bonda i Hempsella. Biblia podaje, że to Bóg zniszczył Sodomę i Gomorę.

Czy jeden człowiek może mieć dwie lub więcej osobowości?
Już od paru setek lat istnienie wielu osobowości u jednego człowieka jest przedmiotem badań naukowych. Dramatyczne losy takich osób zostały przedstawione między innymi przez Ernsta Theorora Amadeusa Hoffmanna w "Diablich eliksirach", przez Fiodora Dostojewskiego w "Sobowtórze" oraz przez Mikołaja Gogola w "Nosie".

Pielęgnuj dobre myśli
Pamiętasz „Przeminęło z wiatrem” i Scarlett O’Harę? Jej życie, pełne przeciwności losu, trudno nazwać pasmem szczęścia. A jednak w wielu sytuacjach potrafiła zachować wiarę w dobrą przyszłość, dzięki prostej zasadzie: nie skupiała się na nieszczęściach, a kiedy na nią spadały, powtarzała: „Pomyślę o tym jutro!”.

Koniec świata za 22 lata
Naukowcy poważnie traktują możliwość uderzenia w Ziemię dużego obiektu z kosmosu. Spośród wielu asteroid i planetoid krążących w Układzie Słonecznym ostatnio szczególną uwagę poświęcono Apophisowi.

Palę, bo lubię
Dwie koleżanki siedzą na schodach, jedna odpala papierosa: - "Jak będziesz palić, to dostaniesz raka!" - "A ty wilka".

Kłótnia leczy
W każdym związku zdarzają się konflikty. Nawet sposób krojenia chleba może być przyczyną małżeńskiej sprzeczki. Nie ma w tym nic złego, jeśli kłótnia prowadzi do oczyszczenia atmosfery i rozwiązania problemu.

Noworoczne postanowienia
Sylwestrowa noc jest jedyna i niepowtarzalna, bez względu na to, czy spędzimy ją we własnym domu, czy udamy się na prywatkę albo wielki bal, nie da się ukryć, że tej nocy coś się kończy… ale i coś się zaczyna!

Karnawał
– inaczej zapusty, mięsopust – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw.

Święta...
Czym są i co stanowi ich wartość?

Opłatek wigiliiny - historia i tradycja
Tradycyjnie spożywanie wieczerzy wigilijnej poprzedza dzielenie się białym opłatkiem, w tradycji polskiej bardzo cienkim, przaśnym chlebem. Ten prosty zwyczaj nasycony jest wielowymiarową symboliką. Zawarta jest ona najpierw w fakcie "bycia razem". Skłóceni nie zasiadają przecież razem do jednego stołu.

O choinka!
Pierwszą wzmiankę o choince jako symbolu bożonarodzeniowym znaleźć można w życiorysie Św. Bonifacego. W VII wieku ten brytyjski zakonnik nawracający ludy germańskie podczas bożonarodzeniowej mszy wyciął pogański dąb. Ten upadając zniszczył wszystkie okoliczne drzewa poza jedną małą sosenką.

Puzzle
Puzzle - forma rozrywki polegająca na składaniu dużego obrazka z małych fragmentów o charakterystycznych kształtach.

Kto gra na twoich nerwach?
Wokół ciebie na pewno są osoby, które cię stresują, irytują i drażnią. Nie możesz ich unikać, bo razem pracujecie. Zamiast jednak zamartwiać się lub denerwować, możesz działać. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić.

Wieczni „odkładacze”
Okazuje się, że co piąty z nas notorycznie odkłada na później, to co powinien zrobić natychmiast. Kolejny raz mówimy sobie: „Zaraz to zrobię”, to nasze „zaraz” oznacza za miesiąc albo „nigdy”.

Po lepsze życie do wróżki
Czytamy horoskopy, lejemy wosk w andrzejki, chodzimy do wróżki- robi to aż 7 mln Polaków. Czego tam szukamy?

Gdzie po ślubie
Po ślubie żyli długo i szczęśliwie. Tylko czy to bajkowe wyobrażenie przekłada się na rzeczywistość, zwłaszcza, gdy młode małżeństwo mieszka u teściów?

Adwent
Okresem Adwentu rozpoczynamy nowy rok koscielny, liturgiczny. Samo slowo "Adwent" oznacza przyjscie naszego Zbawiciela, którego powinnismy oczekiwac i na to spotkanie z Nim trzeba nam sie przygotowac.

Wyróżnić się
Wyróżnić się na tle innych, czyli o nietypowych sposobach na znalezienie pracy Sposoby poszukiwania pracy mogą przybierać najdziwniejsze formy. Niektóre śmieszą, doprowadzając do łez, niektóre załamują głupotą, ale są też metody, które okazują się skuteczne.

Lepsza wersja człowieka
Pod wieloma względami matka natura potraktowała panie szczodrzej niż panów. Ale zostawiła też pułapki. Poznaj swoje mocne i słabe punkty.

ASG - zabawa dla dużych dzieci
Jeśli jesteś znudzony ośmiogodzinnym dniem pracy, powrotem do domu i wysłuchiwaniem swojej partnerki, to mamy coś dla ciebie! Coraz bardziej popularna w Polsce staje się zabawa dla dużych chłopców, która polega strzelaniu do siebie wiatrówką!

Czy wiesz, że .....?
Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie lasy i góry są aptekami.
(Paracelsus)

Na antypodach
Aborygeni, ich religia i wierzenia oraz życie codziennie są ściśle powiązane z naturą, ziemią i przodkami, którzy na niej żyli. Sen, realność i zmarli (poprzez totemy) funkcjonują w jednym świecie, tworzącym całość, byt niezależny.

Andrzejki - magia ukryta w tradycji
Nadeszła jesień. Ciemne, dżdżyste, listopadowe wieczory sprzyjają wróżbom i magicznym opowieściom o duchach

Zmysłowa elegancja w promocji
Bielizna SZAME taniej o 15%

Szkodliwe komórki
Instytut Onkologiczny w Pittsburgu ostrzegł ostatnio w specjalnym pisemnym komunikacie swoich pracowników przed nadużywaniem telefonów komórkowych. Ostrzeżenie oparto na wstępnych danych, dotyczących związku pomiędzy polem elektromagnetycznym a rakiem mózgu.

Zaduszki, Dzień Wszystkich Świętych i Halloween
Melancholijna atmosfera panująca w Polsce w uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada - wynika z przeniesienia na ten dzień nastroju, który właściwszy byłby 2 listopada, kiedy w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Zaduszki)

Kobiece pasje
Zgodnie z definicja slownikowa pasja to szczególne, bardzo silne upodobanie w czyms, zamilowanie do czegos, zajmowanie sie czyms z entuzjazmem; namietnosc. Pasja jest wiec kazda czynnosc, której poswiecamy cala nasza uwage, w która wkladamy maksimum pracy i zaangazowania, której oddajemy swoje serce.

Tak to robią buddyści
Dla buddystów ciało jest naczyniem zbawienia a stosunek miłosny ma znaczenie sakralne - pojednania bóstw. Partnerka dla jogina jest wyobrażeniem bogini Shakti.

Czy opalanie w solarium uzależnia?
Tanorektyk chciałby się opalać codziennie i jeśli mu to umożliwimy to będzie korzystał z solarium tak często jak to jest tylko możliwe. Patrząc na swoją skórę ma odczucie, że ciągle blednie a co za tym idzie gorzej wygląda.

Nie pozwól sobie na starość
Starość to nie liczba przeżytych lat i zmarszczek na twarzy, lecz pewien styl życia – postawa życiowa. Często to młodzi ludzie czują się staro i prowadzą “emerycki” tryb życia, a emeryci tryskają energią, werwą i nowymi pomysłami, potrafiąc cieszyć się życiem.

Najlepszy przyciel kobiety
Żeby być blisko z drugą osobą, należy poznać jej mocne i słabe strony. I zaakceptować! Jednak żeby to zrobić, trzeba też dać coś od siebie: otworzyć się na nią. A kto potrafi najpiękniej mówić o uczuciach?

Himba
Himba to koczownicze, pasterskie plemię zamieszkujące północno - wschodnią Namibię. Plemię zamknięte na obcych, plemię dziewicze – żyjące w symbiozie z ziemią, bez wynalazków techniki i cywilizacji. Dzięki swojej niedostępności plemię ustrzegło się przed AIDS i przed misjonarzami.

Kiedy zmiana Czasu
We Wspólnocie Europejskiej wszystkie kraje zmieniają czas w tym samym dniu jednak o różnej godzinie zależnej od strefy czasowej, więc dlatego w Polsce przesuwamy wskazówki o godzinie 2.00 (lub 3.00) a nie tak, jak jeszcze kilka lat temu, o północy.

Krzyk
W wielu rodzinach wiele załatwia się krzykiem. Są ludzie, którzy już od chwili obudzenia są źli i wyrażają swoje uczucia krzykiem

1001 i jedna noc
Seks dla muzułmanki nie jest tematem tabu. Islam podkreśla, iż prócz prokreacji celem współżycia seksualnego jest osiągnięcie satysfakcji. Współżycie jest więc naturalną potrzebą człowieka i religii.

Dzień Chłopaka
Święto, które powstało, prawdopodobnie przez analogie do Dnia Kobiet. Jak podaje angielska wikipedia. "International Men's Day" był po raz pierwszy obchodzony w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago.

Sati
– hinduski zwyczaj, polegający na rytualnym spaleniu wdowy na stosie wraz ze zwłokami męża

Co nas stresuje w pracy?
Stres w pracy stres jest nieodłącznym towarzyszem naszej codzienności. Człowiek w pracy, przeżywa różne napięcia emocjonalne, które wywołują zarówno zwiększoną chęć do jej wykonania, jak i powodują spadek zainteresowania jej procesem i rezultatami.

Eskimosi
Eskimosi są narodem, któremu nigdy nie zależało na własnej państwowości. Ich życie to łowiectwo. Połowa życia. Druga połowa to wierzenia, rodzina, święta i zabawy.

Jak faceci testują kobiety
Chcesz wiedzieć, na czym polegają te testy?

Co robić gdy mąż straci pracę?
Mężczyzna tracąc pracę czuje mniej wartościowy. Często zaczyna myśleć o sobie że się nie sprawdził, że jest „do niczego” jako mężczyzna, bo zawiódł jako mąż, partner, ojciec, żywiciel rodziny

Żydzi i Żydówki
Judaizm, jest bardziej liberalny od katolicyzmu, głównie jeśli chodzi o seks małżeński. Seks w związku żydowskim nie służy wyłącznie prokreacji, a ma obowiązek cementować rodzinę.

Rośliny dla singli
O rośliny, kwiaty doniczkowe, trzeba dbać, troszczyć się nie mniej niż kwiaty ogrodowe. Ale wśród doniczkowych są takie, które nie wymagają wielkiej troski, a na dodatek potrafią wybaczyć niejedno zaniedbanie.

Magia koloru
Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są kolory, którymi się otaczamy. Wpływają na nasz nastrój, pobudzają lub uspokajają. Barwy, którymi się otaczamy powinny być dopasowane do naszego temperamentu i naszych upodobań.

Cyganie
Najwcześniejsza historia Romów wciąż pozostaje zagadką. Nie udało się ustalić czy w kraju pochodzenia należeli do pariasów czy też pochodzili z różnych kast. Nie wiadomo też jakie okoliczności doprowadziły do migracji.

Miłość z Sieci
Samej nie udało mi się jeszcze stworzyć idealnego związku (aktualna próba to jeszcze jedna wielka niewiadoma), ale mam już niemałe doświadczenie w poszukiwaniu mojej drugiej połówki. Bardzo chciałabym podzielić się z innymi poszukującymi moimi spostrzeżeniami i wymienić doświadczeniami.

Przekleństwo ma ogromną moc
- niemal zawsze się spełnia

Dredy
Pierwsze wzmianki o dredlokach pochodzą z ok. 2500 r. p.n.e. W utworach wedyjskich bóstwo Śiwa i jego wyznawcy opisani są jako "jaTaa"

Między miłosierdziem a prawem
Stanowisko Kościoła jest jasne: katolicy, których małżeństwa się rozpadły, a którzy zawarli nowy związek cywilny, cudzołożą

Sawuar wiwr
Chyba każdy kto używa GG po pewnym czasie zrozumie co skłoniło autora poniższego tekstu do jego napisania...

Zanim zakochasz się w muzułmaninie
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że całe życie muzułmanina jest podporządkowane jego religii - islamowi.

Czy znasz charakter swoich myśli?
Każdy z nas nosi w sobie autodestrukcyjne myśli. Negatywne myślenie jest jak włożenie baterii w odwrotną stronę – powoduje stres, szkodzi wydajności, często wręcz paraliżuje rozwój w różnych dziedzinach życia. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy ze sposobu swojego myślenia dlatego warto poznać charakter swoich myśli.

Czego boją się mężczyźni?
Nie da się jasno podzielić lęków czy strachów na męskie i damskie.

Pracoholizm
Do niedawna kwestia pracoholizmu znana nam była jedynie z zagranicznej prasy. Słyszeliśmy o nadmiernym przywiązaniu do pracy Japończyków, którzy czasem nie wracali z pracy do domu, by nie tracić czasu na przejazd i mogło się to nam wydawać śmieszne!

Ekologia na codzień
Ekologia nie jest czymś trudnym i wymagającym wyrzeczeń. Wręcz przeciwnie, często w znacznym stopniu podnosi ona jakość naszego życia, ułatwia je...

Słowa, które ranią
Od dziecka jesteśmy uczeni, że słowa często ranią bardziej niż czyny. To prawda. Obrzucona inwektywami osoba zamknie się w sobie, straci szacunek do samego siebie i poczucie własnej wartości. A to jest wręcz straszne.

Freeganie
Wyniszczanie lasów i całego środowiska naturalnego, wykorzystywanie taniej siły roboczej, nieetyczny handel, nieetyczne bogacenie się koncernów i korporacji to tylko niektóre z rezultatów polityki nastawionej wyłącznie na zysk. Najważniejsze jest, według freegan, świadome konsumowanie, a właściwie ograniczenie konsumpcji do minimum

Nie tylko bzykanie
Zapylanie roślin przekłada się więc na konkretne efekty ekonomiczne i można je, szacunkowo, przeliczyć na pieniądze.

Subkultury młodzieżowe
SUBKUTURA to nieformalna grupa osób działająca według odrębnych wzorów i zasad postępowania. Jej członkowie nie przestrzegają zwyczajowo przyjętych w społeczeństwie norm. Osoby należące do tych podkultur to zazwyczaj ludzie bardzo młodzi , uczniowie szkół średnich, studenci.

Kompleksy i niemoc
Kompleksy nie tylko bolą i psują samopoczucie, ale też sprawiają, że oddajemy życie walkowerem. Skoro czujemy się gorsi od innych, ostatni w kolejce do szczęścia, sukcesu, miłości, to nawet po te luksusy nie sięgamy.

Ślubne koki
KOK - fryzura, której podstawą są włosy zebrane w jednym miejscu, a następnie upięte, skręcone, splecione czy zwinięte. Podstawową funkcją koka jest podkreślenie i uwypuklenie pozytywnych cech urody.

Znaczenie kolorów
Kolory odgrywają dużą role w naszym życiu, odzwierciedlają nasze charaktery, nastroje, każda kobieta ma swoja ulubioną gamę kolorów, ulubione ubrania, w których dobrze się czuje.

Historia Whiskey
Przepuszcza się, że whisky zawdzięcza swoje istnienie braku wina i świętemu. Mówiąc dokładniej: klimatowi panującemu w Irlandii, który uniemożliwiał uprawę winorośli, oraz świętemu Patrykowi

4 oznaki "prawdziwego" Mężczyzny
Co powinien "prawdziwy mężczyzna?

Emo, EMO, eMo, EMo
Emo to najczęściej typy z tzw. „dobrych domów”, którym w dupach się poprzewracało. Nie są wystarczająco mroczni, by być gotami, ale są zbyt nieodporni na tanie wino, by być punkami.

Relikwie
Czego szukać w martwej kości?

Balonowo i miętowo
Guma do żucia to smakołyk, który towarzyszy nam na co dzień. W torebce czy w plecaku - lubimy mieć ją zawsze pod ręką. Trudno się dziwić jej popularności, ponieważ oprócz walorów smakowych posiada ona również wiele innych zalet.

Sobótki
Obyczaje będących pozostałościami dawnych wiosennych praktyk magicznych mających zapewnić zdrowie i urodzaj. Związane najczęściej z letnim przesileniem Słońca, praktykowane w tzw. noc świętojańską z 23 na 24 czerwca

twoja-klasa.pl
Autorzy serwisu zakładali, że będzie on służył przede wszystkim osobom młodym, poszukującym kolegów ze szkoły średniej w kilka lat po zdaniu matury. Tymczasem, bardzo szybko okazało się, że równie często internauci chcieli odnowić kontakty ze znajomymi jeszcze z podstawówki.

Czy warto być suką?
Bycie suką bywa jednak ryzykowne. Bardzo łatwo przekroczyć granicę zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Zapędzić się i nagle odkryć, że brak przy nas prawdziwych przyjaciół,

Metroseksualni
Nasi panowie zaczynają dbać o swoją urodę, martwią się przybywającymi zmarszczkami, używają kremów i maseczek, depilują nieestetycznie wyglądające włosy na nogach, niektórzy posuwają się nawet do delikatnego makijażu, który ukryje niedoskonałości cery. Jak na to patrzeć?

Mąż
Co to jest, po co i jak?

Horoskop apolliński
Ułożyli go kapłani boga Apollina, przypisując do poszczególnych dni tygodnia. Sprawdź więc, jakim jesteś owocem.

Przeszkadzacze
Najbardziej narażeni na atak kleszczy są amatorzy leśnych spacerów, grzybiarze oraz dzieci.

To nie miłość, to hormony
Na etapie zauroczenia na nastrój zakochanego mają wpływ głównie neuroprzekaźniki, a pośród nich głównie monoaminy: Dopamina, Noradrenalina, Serotonina

Czy internetowy romans to zdrada?
Nawiązywanie kontaktów przez Internet jest coraz bardziej popularne.Gdy w ten sposób poszukuje się partnera, nie ma w tym nic dziwnego, jednak jeśli jesteśmy w stałym związku, a mimo to poszukujemy dodatkowych bodźców w postaci flirtów i romansów przez Internet

Najzdrowsze kraje
Istnieje wiele powodów, aby zazdrościć jakości życia mieszkańcom Skandynawii. Codziennie przebywają wśród surowych, monumentalnych scenerii, niesamowitej architektury i robią zakupy na światowym poziomie.

Twój podpis zdradzi, kim jesteś
Podpis jest jakby metaforą, skrótem, czyli podsumowaniem naszej osoby. Przede wszystkim w sytuacjach urzędowych, dlatego podpis wskazuje na istotne aspekty społecznego funkcjonowania konkretnej osoby, jej pozycji, utożsamiania się z rolą społeczną, wykonywanym zawodem itp.

Kundelek
Na pytanie, czym właściwie kundelek różni się od psa rasowego, odpowiedź jest bardzo prosta. Każdy najbardziej krzywo łapy, z ogonem zakręconym w radosne precelki kundelek ma dokładnie takie samo serce i żołądek jak interchampion o eleganckich ruchach, szlachetnych proporcjach budowy i wypielęgnowanym włosie.

Dzień Matki
Choć raz w roku jest "Święto Matki" - mamie się co dzień należą kwiatki

Dlaczego się bawimy?
Chcemy się bawić, ponieważ jesteśmy tak skonstruowani, że w jednostkowym życiu, w bardzo przyspieszonym tempie, odgrywamy grę naszej historycznej ewolucji. Dlatego właśnie lubujemy się w udawaniu plemion zbierackich, czy koczowniczych oraz próbujemy swoich sił w prymitywnym handlu wymiennym.

Macho dla każdego
Zdaniem Polek idealny facet powinien być zadbany, ogolony, ładny, proporcjonalnie zbudowany, z owłosionym torsem, modnie ubrany, opalony i umięśniony. Jednocześnie powinien być dojrzały, wyrozumiały, ciepły, dbający o siebie, honorowy, zabawny, ale też niezależny, twardy, ryzykancki i zdeterminowany.

Historia jogi
W literaturze indyjskiej joga po raz pierwszy pojawia się2500r.p.n.e., inne źródła podają 1500-500 r.p.n.e., w świętych pismach zwanych Vedami. Natomiast końcowa część tych pism zwanych Upaniszadami jest głównym fundamentem nauk o jodze i filozofii indyjskiej

Lawenda
Ta wonna, piękna roślina nie występuje w naszym klimacie w stanie dzikim; ponieważ jednak daje się uprawiać, w sprzedaży pojawiają się od paru lat bukiety suszonych kwiatów. Szczęśliwcy, którzy wyjeżdżają na południe Europy, będą mogli narwać dzikiej lawendy na łąkach.

nowa świecka tradycja
Kto jednak powiedział, że impreza musi się odbyć dopiero po narodzinach dziecka? Dlaczego nie można jej zrobić w okresie ciąży ze wszystkimi swoimi znajomymi? To przecież po pierwszym USG przeżywamy najszczęśliwsze chwile w naszym życiu, nie mając jeszcze zielonego pojęcia, co oznacza zmiana pieluch czy nocny płacz noworodka.

Pierwszy dzień w nowej pracy
To dzień, który rozpoczyna nowy rozdział w Naszym życiu, niezależnie od tego, czy jest to pierwsza praca, czy kolejny etap w karierze zawodowej. Dziś poznamy nowego szefa, współpracowników, zapoznamy się ze swoimi obowiązkami.

Bezdomność
„CuchnącyY, podchmieleni, szarzy ludzie, bez własności, bez tożsamości, bez niczego!”

Gry i zabawy ludu polskiego
W co się bawić na weselu

Otoczenie a długotrwałe związki
Czy jest możliwe, żeby poznać się w bardzo młodym wieku, zakochać się i przeżyć razem całe życie?

Sekty
Sekty – dla jednych nieszkodliwy folklor, dla innych przedsionek piekła. Dla coraz liczniejszych wyznawców droga do szczęścia i harmonii. Kuszą adeptów uwolnieniem od odpowiedzialności. Obiecują proste odpowiedzi na wszystkie pytania. Często prowadzą donikąd.

Świat w liczbach
Dla każdego coś irracjonalnego

Polska, Polka, Polak, polski
Nazwa ta wywodzi się od plemienia Polan, zamieszkującego tereny obecnej Wielkopolski. Słowo Polanie szeroko przyjęta teoria wywodzi od słowa pole, gdyż przypuszcza się, że głównym zajęciem plemienia Polan była uprawa roli lub dlatego, że po prostu żyli na niezalesionych terenach

Mikrofalówka
Mikrofalówka jak potocznie zwana jest kuchenka mikrofalowa jest sprzętem AGD, który pozwala na szybkie przygotowanie bądź odgrzanie potraw. Powstało na jej temat wiele mitów, które wynikają głównie z bardzo specyficznego sposobu działania.

Romans w miejscu pracy
Romans w miejscu pracy to związek między dwoma osobami pracującymi w jednym biurze, miejscu pracy lub branży. Stanowi on często naruszenie zakładowych przepisów przeciw spoufalaniu się i może narazić firmę na straty.

Samoocena kształtuje życie
Agresja i wycofanie, pycha i cierpiętnictwo, brak poczucia tożsamości, brak nadziei, znoszenie życia byle jakiego. Wszystko co zatruwa i pomniejsza nasze życie, wyrasta z braku poczucia własnej wartości.

Mężczyzna XXI wieku
Mężczyzna XXI wieku wie, że nie tylko musi być profesjonalistą, ale także wyglądać profesjonalnie. W sytuacji wzrastającej konkurencji zawodowej ze strony kobiet i groźby bezrobocia, wśród mężczyzn powstało przekonanie, iż zawodowe kwalifikacje i kompetencje nie wystarczą do sukcesu społecznego

W poszukiwaniu kobiety idealnej
Dlaczego mężczyźni, nie mieliby mieć prawa do dobierania sobie partnerek równie idealnych, jak idealnych partnerów chcecie wy. Tylko - czy kobieta idealna istnieje?

Mężczyźni i porno
dlaczego lubią babki z erotycznych pisemek i filmy porno?

Dzieci niewolnicy świata
Według AlertNetu - serwisu internetowego Fundacji Reutersa - do najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie należą: Sudan, w którym głównymi zagrożeniami dla dzieci są: gwałty, prostytucja oraz zaciąg do armii

Wysłany po kredę przyniósł ślimaki
...z dzienniczków szkolnych

Polsku języku
Ludzie teraz używają więcej skrótów myślowych, smsy wprowadzają zanik umiejętności porozumiewania się, słowa są mało wyszukane często występują wulgaryzmy

Mała rzecz, a cieszy
Drobne rzeczy mogą dawać duużo przyjemności. Krótkie rady czasem bardzo ułatwiają zycie. Przeczytaj je i sama się przekonaj.

Opętanie
W życiu każdego z nas zdarzają się momenty, kiedy odczuwamy lęk, przygnębienie, napięcie lub zdenerwowanie. Obecny w naszym życiu stres i zagubienie odciskają piętno w psychice ludzkiej, dlatego też coraz częściej przeglądamy liczną literaturę i zasoby internetu szukając ratunku.

Matka zastępcza
Kobieta, która przyjmuje do swojej macicy zapłodnioną in vitro komórkę jajową innej kobiety, która sama nie może zajść w ciążę bądź nie mogłaby donosić swojej ciąży. Rola matki zastępczej sprowadza się do donoszenia ciąży, urodzenia dziecka i oddania go biologicznym rodzicom.

Życiowe powołanie
kolejna bajka (autor Lew N. Tołstoj) znaleziona w sieci, która niesie przesłanie...

Pożyczanie - oddawanie
Bywa, że ktoś z bliskiego otoczenia- członek rodziny lub koleżanka z pracy zwraca się do nas z prośba o pozyczenie pieniędzy. Tłumaczy, że ma nagłe wydatki, a z różnych powodów nie może wziąść kredytu w banku.

Decoupage
Decoupage umożliwia własnoręczne stworzenie pięknej i oryginalnej dekoracji, która wygląda jak ręcznie malowana.Technika ta polega na efektownym zdobieniu przedmiotów (mebli, skrzynek, kasetek, tacek, doniczek, itp.) poprzez wydzieranie lub wycinanie elementów papierowych (z papierów lub serwetek) i naklejanie ich na wybraną powierzchnię: drewnianą, metalową, ceramiczną, tekturową, plastikową lub skórę albo tkaninę.

Kobieta za kółkiem
Kobiety są znakomitymi kierowcami. Jeżdżą ostrożniej i bezpieczniej. Potrafią przewidzieć zachowania innych kierowców, dzięki czemu ilość wypadków powodowanych przez kierowców płci żeńskiej jest dużo niższa niż tych, za które odpowiedzialność ponoszą mężczyźni.

Prima Aprilis
Dzień, w którym usprawieldliwione jest a nawet wypada robić sobie żarty i dowcipy z bliskich i znajomych. Wskazane są też drobne kłamstewka. 1 kwietnia to święto znane w wielu krajach na świecie - anglojęzycznych nazywane jest "All Fools' Day" lub "April Fools' Day", we Francji "Poisson d'avril", w Rosji "Dien Smiecha"

Duchy
Duchy były, są i będą. Niektórzy je widzieli, inni filmowali, a jeszcze inni tylko słyszeli. Choć mało kto traktuje je poważnie, to jednak zapewne niewielu z nas spokojnie przechadzałoby sie w środku nocy po cmentarzu.

Śmigus Dyngus
Zwany też lanym poniedziałkiem, śmigusem dyngusem lub po prostu śmingusem to poniedziałek po niedzieli wielkanocnej.

Co różni kobietę od mężczyzny??
Czy zastanawialiście się kiedyś jakie różnice dzielą mężczyznę od kobiety? Nie chodzi tu wcale o te fizjologiczne aspekty - tylko te, które są ukryte w naszej osobowości. Trzeba zastanowić się co nas oddala, a co zbliża.

Niebezpieczne rośliny doniczkowe
Niebezpieczne rośliny są na ogół bardzo dobrze znane farmaceutom, gdyż zawarte w nich związki chemiczne wykorzystuje chętnie medycyna - w niewielkiej ilości, a do tego odpowiednio przetworzone, mogą działać leczniczo. Jednak ich bezpośrednie spożycie z reguły zagraża naszemu zdrowiu.

Naga prawda o kobietach
Każda zdrowa, dorosła kobieta posiada piersi.

Nie do wiary!
Próbowałaś pocałować sięw łokieć?

Zmiana czasu
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2008 roku :Niedziela, 30. marca 2:00 -> 3:00. Śpimy niestety krócej!!!.

Szósty zmysł?
Skąd pies przewodnik niewidomych wie, czy światło jest czerwone, czy zielone?

Secondhand
W polskim społeczeństwie wciąż źle widziane jest zaopatrywanie się w lumpeksach - mało kto tak naprawdę przyznaje się, że kupuje tam ubrania. Wielu ludzi jest przekonanych, że secondhand jest miejscem zakupów zarezerwowanym dla ludzi z nizin społecznych, czy po prostu marginesu.

Hospicjum- łatwiejsza droga do nieba?
Czy hospicjum to łatwiejsza droga do nieba, czy początek piekła na ziemi?

Wielkanocne pisanki
Pięknie zdobione jaja (będące symbolem odradzającego się życia) od wieków zdobią polskie stoły podczas świąt wielkanocnych. Nie powinno ich zabraknąć w koszyku ze święconką.

Konflikt
W każdym związku dochodzi do większych lub mniejszych konfliktów. Wynikają one z różnych charakterów i temperamentów ludzi. Każda strona w związku ma własne potrzeby, gusty i oczekiwania.

Czy mózg ma płeć???
Mężczyzna i kobieta to dwa różne sposoby bycia człowiekiem. Zrozumienie i zaakceptowanie tych różnic jest pierwszym warunkiem osiągnięcia dojrzałości płciowej.

Europa się rozwodzi
Jeszcze nigdy odsetek rozwodów nie był tak duży, jak obecnie. Czy w XXI wieku potrafimy jeszcze dzielić życie z kimś innym?

Przepowiednie
- fakty czy mity?

Zazdrość
to sygnał dla ciebie, że czegoś się obawiasz, że straciłaś wiarę w najbliższą ci osobę.

Stół bez nóg
Z reguły mówimy dużo i szybko, ale niekoniecznie dokładnie i wyraziście. Nie raz nasz rozmówca ma kłopoty z rozumieniem naszej szybkiej i bezładnej wypowiedzi.

Zaręczyny
W dawnej Polsce zaręczyny (zrękowiny) kończyły pertraktacje, głównie majątkowe, między rodzinami przyszłych małżonków. Spisywano przedślubną intercyzę zawierającą deklarację zawarcia ślubu, wysokość posagu dziewczyny i wysokość wiana, czyli sumy, którą zapisywał jej narzeczony jako zabezpieczenie posagu.

No powiedz, że mnie kochasz
W jednym z klasycznych podręczników psychologii autor przedstawia przypadek pacjenta, którego terapeuta zachęcał do wyrażania pozytywnych uczuć wobec żony, pozostawiając mu jednocześnie dowolność formy.

Płeć języka
Wypowiedzi kobiet są bardziej spontaniczne i emocjonalne, kobiety budują też dłuższe i bardziej skomplikowane zdania, których struktura jest przeważnie "piętrowa".

Podpaski czy tampony?
Tampony pozwalają unikać widoku krwi miesięcznej, łatwiej utrzymać higienę, razem z wydzielinami usuwają nieprzyjemny zapach rozkładającej się krwi, pozwalają w czasie miesiączki nosić obcisłe spodnie a nawet kostium kąpielowy. Wiele dziewcząt nie lubi jednak momentu aplikacji czyli wkładania tamponu do pochwy

W pigułce o 'pigułce gwałtu' (GHB)
Substancja GHB, lub inaczej mówiąc 'pigułka gwałtu' coraz częściej obecna jest w polskich klubach i imprezach. Nieświadome zażycie GHB może skończyć się tragicznie dla każdej młodej dziewczyny.

Skąd się wzięły Walentynki
Przynajmniej od XIII wieku Walentynki, czyli dzień świętego Walentego, jest świętem wszystkich zakochanych na całym świecie. Świętych Walentych było kilku, a historycy do dziś nie mogą się zgodzić, czy to byli różni ludzie, czy jeden i ten sam człowiek.

Jesteśmy za skromne!
Oceniając własne funkcjonowanie, kobiety zaniżają swój iloraz inteligencji (średnio o 5 punktów), a mężczyźni systematycznie go zawyżają.

Uzdrowiska w Polsce
Pięć ciekawych uzdrowisk w Polsce

Męskie nawyki
Genetycznie uwarunkowani do bałaganu?

RomanTyczka jest kobietą
Stereotyp kobiety jako uduchowionego anioła skłonnego do romantycznych uniesień i przyziemnego mężczyzny zajętego pracą i zarobkowaniem nie znajduje potwierdzenia w badaniach empirycznych.

Moda na bieganie
Bieganie to najprostszy sposób na szczupłą sylwetkę i wzmocnienie odporności. Nie musisz od razu brać udziału w maratonie. Już parę tygodni łagodnego treningu doda Ci energii i wymodeluje nogi.

Papier toaletowy
Zanim pojawił się ten wynalazek używano tkanin wełnianych, koronkowych lub konopnych. Ubożsi używali też szmat z innych materiałów, a także trawy, siana, piasku, mchu, wody, śniegu, kamyków, a nawet rąk....

Jak dawniej za niewierność małżeńską karano
W antycznej Grecji wiarołomnych małżonków karano wykłuciem oczu, natomiast w niektórych koloniach greckich kobietę obwożono po mieście na grzbiecie osła, co było symbolem hańby.

Intercyza
Czy warto zawierać intercyzę przed zawarciem związku małżeńskiego? Jeśli tak, to kiedy najlepiej to zrobić? A czy zdajesz sobie sprawę, jakie to może mieć konsekwencje, i to nie tylko te majątkowe?

"Singiel" - to brzmi nieźle!
Gdyby nasza prababcia w wieku lat trzydziestu nie miała męża, byłaby starą panną. Wszyscy uważaliby ją za kobietę, której w życiu się nie udało.

Dobre i złe strony urlopu wychowawczego
- czyli jak dobrze zorganizować czas, żeby go mieć dla siebie

Recepta na wieczną miłość
Okazuje się, że szanse powodzenia związku można określić niemal, że 100% pewnością! Sposób na to znalazł amerykański psycholog John M. Gottman. Na podstawie rozmów z 600 parami stworzył matematyczny model trwałości małżeństwa.

Wady mężczyzn
Wyplenić? Zrozumieć? Polubić?

O symbolu męskosci
czyli co czyni z niego supersamca

Tańce karnawałowe
Żadna impreza karnawałowa nie może obejść się bez dobrej muzyki do tańca. Taniec przełamuje bariery między ludźmi, jest świetną okazją do wyrażania emocji. Na karnawałową imprezę nie idziemy po to, by podpierać ściany.

Karnawałowe szaleństwo
Nazwa karnawał (inaczej: zapusty, mięsopust) pochodzi od włoskiego słowa carnavale, które z kolei zostało zaczerpnięte z łaciny i oznaczało pożegnanie mięsa. Dawniej w czasie karnawału ludzie spożywali mięso i słodycze w nadmiarze

Uzależnienie od Internetu
Uzależnienie od Internetu staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Dotyka przede wszystkim osoby mieszkające samotnie oraz nie mające stałego zajęcia.

10 dowodów
na to, że komputer jest kobietą…

10 dowodów
na to, że komputer jest mężczyzną

Sudoku
łamigłówka wymyślona i badana przez średniowiecznych matematyków z terenów Arabii w XIII wieku

UFO
Hipoteza światów równoległych zajmuje poczesne miejsce w fizyce i podtrzymują ją najwybitniejsi teoretycy. Gdy prześledzimy ich wywody to nabierzemy pewności, że w niedalekiej przyszłości muszą paść paradygmaty tzw. oficjalnej nauki. Pozorną zagadką pozostaje fakt, że nie wszystkie zjawiska postrzegane są przez ludzi, natomiast rejestruje je aparatura elektroniczna.

Dlaczego warto się śmiać?
Z badań prowadzonych przez lekarzy, psychiatrów i psychologów wynika, że poczucie humoru jest doskonałym antidotum na stres, spowalnia proces starzenia się, rozwija inteligencję, podnosi odporność organizmu, przyspiesza rekonwalescencję, łagodzi ból i inne dolegliwości towarzyszące chorobom

Całowanie
Czym jest, dla kogo, po co

K + M + B
Szóstego stycznia Kościół katolicki obchodzi jedno z najważniejszych świąt roku liturgicznego - uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną w Polsce pod zwyczajową nazwą święta Trzech Króli.

Zimowa Panna Młoda
Karnawał, a wcześniej święta Bożego Narodzenia czy Sylwester i Nowy Rok, to tradycyjnie daty bardzo często wybierane na ślub przez Młode Pary.

Hyvaa Joulua
czyli Wesołych Świąt

Jak Europejczycy świętują Nowy Rok?
Zwyczaj świętowania Nowego Roku pierwszego dnia stycznia wprowadził Juliusz Cezar podczas reformy kalendarza. Po raz pierwszy wtedy witano Nowy Rok 1 stycznia 46 r. p.n.e. Wcześniej Rzymianie za pierwszy dzień roku uznawali 1 marca.

Jemioła
Oddawano jej boską cześć, wznoszono do niej modły i składano jej ofiary. W Europie wierzono, że ścięte przez kapłanów złotym sierpem pędy leczyły wszelkie schorzenia, zapewniały powodzenie i szczęście, zapobiegały pożarom oraz odpędzały złe duchy od siedzib ludzkich.

Żwyczaje Bożonarodzeniowe
Boże Narodzenie obok Wielkanocy jest najuroczyściej obchodzonym świętem. Jest to święto rodzinne, przeważnie spędzane w gronie najbliższych ludzi - sięga tradycjami dawnych czasów.

Energia dobra i zła
Dlaczego poznając nowych ludzi lub przebywając w otoczeniu niektórych znanych mi osób, czuje się swobodnie, dobrze, z góry zakładam, że kogoś lubię, a czasem jestem spięta, źle się czuję, nie lubię ich bez wyraźnego powodu?

Czad cichy zabójca
Tlenek węgla jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie węgiel posiadają.

Gorączka
Sprzedawcy już parę dni po Wszystkich Świętych zaczynają nas kusić odświętnie przystrojonymi towarami i wystawami. Z dnia na dzień przybywa coraz więcej choinek, bombek, światełek i specjalnych bożonarodzeniowych stoisk.

Święta w Szwecji
Sama Wigilia wygląda nieco inaczej niż u nas… Bo 24 grudnia nie jada się tam uroczystej kolacji, ale uroczysty obiad. I wtedy rozdaje się prezenty.. A co jeszcze zabawne i może dziwne, prezenty rozdaje się dopiero po obejrzeniu w TV popularnego programu prezentującego filmy Walta Disneya.

Niespokojni nieumarli
Wiele tajemnic ukrywa przed ciekawskimi ludźmi nasz wszechświat. Wiele jest bardzo dziwnych i praktycznie niemożliwych do wyjaśnienia. Niektóre sieja zgrozę, a inne maja tragiczne skutki.

Santa Claus & Co.
Można go spotkać na ulicach miast, a także w każdym centrum handlowym, już od połowy listopada do końca grudnia. Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w świadomości wielu osób tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja biskupa.

Święty Mikołaj
Historycy greccy utrzymują, że Mikołaj cierpiał uwięzienie i nie wyparł się wiary podczas prześladowań Dioklecjana. Obecny był na Soborze w Nicei, gdzie potępiał arianizm. Jedna z opowieści twierdzi, że nawet uderzył heretyka Ariusza.

Najstarszy zawód świata
Dlaczego akurat wybrali ten „zawód”? – dobre pytanie. Większość odpowie, że jest to łatwy i dobry zarobek w krótkim czasie. Właściwie nie tak dobry jak kiedyś, ze względu na konkurencję, ale zawsze lepszy od zwyczajnej pracy.

Przesądy ślubne
czyli – jak zapewnić sobie szczęśliwy związek?

Ile to jest?
Bystry mężczyzna + bystra kobieta = ???

Masz mola?
Mole - spustoszenie w szafie i kuchni. Mole w mieszkaniu to uciążliwy problem dla wielu osób. Te owady niszczą m.in. wełnę, bawełnę, a także zanieczyszczają żywność.

Domino
Twórcą domina miał być legendarny chiński żołnierz i heros Hung Ming, żyjący na początku III wieku. Miał on wymyślić grę za pomocą tabliczek z kropkami po to, żeby zająć czas swoim żołnierzom podczas nocnego oczekiwania na atak wroga.

Słaba płeć, czyli czarna wizja z męskiego punktu widzenia....
Według niektórych (żeby nie powiedzieć - większości) mężczyzn, kobieta nadaje się do garów i pieluch, zakupów i prania... Znam osobę, która nie może znaleźć ani nawet szukać pracy, bo jej mąż na to nie pozwala.

Życie to miecz, na którym Bóg napisał:
walcz, kochaj, cierp...

Bądź przyjacielem...bo warto
Od czasu do czasu jesteśmy straszeni przez przeróżnych obserwatorów rzeczywistości alarmujących o wzrastającej atomizacji życia społecznego. Pośpiech, duża dawka pracy, częste zmiany miejsca zamieszkania, nierzadko wyjazdy za granicę - to wszystko nie sprzyja utrzymywaniu intensywnych i długotrwałych relacji przyjacielskich.

Ciało jak fabryka
Ciało dorosłego mężczyzny zawiera około 5 litrów krwi; ciało kobiety około 4,3 litra. Krew przemieszcza się naczyniami krwionośnymi o długości 100 000 km, co równa się 2,5-krotnemu obejściu równika.

Obrzezanie
Obrzezanie jest czymś, co mężczyźni robią innym mężczyznom, i robią to, by społeczeństwo męskie funkcjonowało prawidłowo. Starszy mężczyzna dominuje nad młodszym kalecząc jego penisa; wtedy pozwalają im dołączyć do klubu bolących penisów.

Czy istnieje życie po śmierci?
Każda z religii ma swoiste wytłumaczenie miejsca, w którym znajduje się dusza. Egipska definicja duszy była ściśle związana z ludzkim ciałem. Ludzie w starożytnym Babilonie wierzyli, że znajduje się ona w uszach. Inni z kolei nasi przodkowie sądzili, że znajduje się we krwi.

Żeby się chciało pracować
W pokoju pozbawionym bibelotów, czy innych ozdóbek, praca twórcza nie będzie imponująca. Do pobudzenia szarych komórek doskonale za to przyda się, powieszone w widocznym miejscu, zdjęcie z ulubionym przez nas miejscem. Równie dobrze może to być wizerunek osoby, która jest dla nas autorytetem.

Roswell
Sześćdziesiąt lat temu na jednej z pustyń Stanów Zjednoczonych miało miejsce zdarzenie, które mogło wpłynąć na całą rasę ludzką. Wypadek ten początkowo był ogłoszony przez wojska amerykańskie, lecz później zaprzeczano, że coś takiego w ogóle miało miejsce.

Konkubinat
Konkubinat to związek dwóch osób podobny do małżeństwa, tyle że nieformalny - bez cywilnego bądź religijnego usankcjonowania związku. Mianem konkubinatu określa się zarówno pary mieszane - kobieta w takiej parze to konkubina, mężczyzna zaś to konkubent (nie ''konkubin'') - jak i homoseksualne.

Dzień Wszystkich Świętych
Od 610 do 731 roku naszej ery święto to obchodzono 1 maja, dopiero Papież Grzegorz III, w 731 roku, przeniósł to święto na 1 listopada. Dzień Wszystkich Świętych jest często mylony z następnym (2 listopada) tzw. Dzień Zaduszny (dniem zmarłych) i dlatego w tym dniu przyjęło się czczenie zmarłych i chodzenie na groby.

Drzewo genealogiczne
Zanim zaczniesz poszukiwania, warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami genealogicznymi. Niektóre na pewno znasz, inne słyszałaś, ale nie jesteś pewna, co dokładnie znaczą. Pojęcia, które warto znać, to "ascendenci" oraz "descendenci". Pierwsze określa rodziców wraz z ich przodkami, drugie dzieci wraz z potomkami.

Histeria siedzi w głowie
Histeria jest poważną chorobą, często trudną do zdiagnozowania i leczenia, bardzo uciążliwą dla samego chorego i jego najbliższych. W języku potocznym słowo "histeria" ma swój pejoratywny wydźwięk, funkcjonuje jako obelga, pogardliwy epitet.

Parapsychologia
Parapsychologia zajmuje się zjawiskami, które znalazły się na marginesie zainteresowań uniwersyteckiej psychologii. Są to: radiestezja, telepatia, jasnowidzenie, postrzeganie pozazmysłowe, hipnoza i inne.

Kobieta szef
Dynamika przemian gospodarczych sprawia, że przed kobietami otwierają się nieznane dotąd możliwości. O ich konkurencyjności na rynku pracy decydują przede wszystkim... profesjonalizm, ambicja o raz dużo lepsze, niż w przypadku mężczyzn, zdolności interpersonalne. Kobiety coraz szybciej pną się po szczeblach kariery.

Bigoreksja- obsesja na punkcie bycia umięśnionym
Mężczyźni coraz częściej zaczynają korzystać z fitness - klubów nie z powodu potrzeby od stresowania się, czy zadbania o swoje zdrowie, ale odczuwania silnej presji bycia atrakcyjnym. Z powodu tej presji na zachodzie coraz bardziej popularna staję się wszczepianie silikonowych inplantów mięśniowych

Abecadło ślubnych obrzędów i przesądów
Jeśli pogoda w dniu ślubu nie zapowiada się najlepiej, nie należy się tym przejmować. Deszcz uważa się za przepowiednię urodzaju i bogactwa. Burzę, szczególnie jeśli następuje po niej tęcza - za preludium do szczęścia.

51 powodów
dla których warto być mężczyzną

Różne różnośći
dziwne, niezwykłe, śmieszne - ze świata i okolic

Uroczyste zaręczyny
W dawnej Polsce zaręczyny (zrękowiny) kończyły pertraktacje, głównie majątkowe, między rodzinami przyszłych małżonków. Spisywano przedślubną intercyzę zawierającą deklarację zawarcia ślubu, wysokość posagu dziewczyny i wysokość wiana, czyli sumy, którą zapisywał jej narzeczony jako zabezpieczenie posagu.

Częste mycie skracało życie
kóra niemowlęcia, najdelikatniejsza ze wszystkich, musi być bezustannie zatykana: Aby wzmocnić skórę i uzbroić ją na wypadek ataków z zewnątrz, które mogłyby jej zaszkodzić i podrażnić, należy pokryć ją popiołem z małży....

Chrzciny
Chrzest to pierwszy sakrament przyjęty w życiu człowieka. Jest to praktykowane w wielu religiach rytualne polanie wodą lub zanurzenie w wodzie, oznaczające na ogół duchową odnowę bądź przemianę.

Praktykowanie Buddyzmu
Buddyzm uczy nas, aby mieć mocne przekonanie do ludzkiego potencjału. Mówi, że jesteśmy stworzeniami, które posiadają cudowną zdolność wzięcia odpowiedzialności za to, co myślimy, robimy i mówimy, i uczynienia naszego życia raczej wyrazem mądrości i współczucia, niż samolubstwa, strachu i żądzy.

Ikebana
Niezliczona ilość pięknych kwiatów i krzewów stanowi bogaty materiał do tworzenia artystycznych portretów pełnych uroku, indywidualności, cechujących się temperamentem. Wszystkie kwiaty będące produktem natury są zachwycające i godne uwielbienia. Zawierają w sobie niezliczoną ilość symbolicznych znaczeń - najzupełniej przeciwstawnych. Wzorem prawidłowej, pierwszej kompozycji kwiatowej był układ trzech kwiatów lotosu o różnej długości łodyg. Najwyższy kwiat znajdował się w środku i symbolizował niebo.

Storczyk
Kiedyś, aby podziwiać egzotyczne storczyki, lub - jak kto woli - orchidee, trzeba się było udać w daleką podróż lub przynajmniej odwiedzić palmiarnię. Obecnie te egzotyczne kwiaty można z łatwością kupić, i to w niewygórowanej cenie. Pojawiają się w sprzedaży nawet w supermarketach.

Pachnące szczęście
Zapach wanilii powoduje, że mniej się denerwujemy i nie wpadamy w panikę. Lawenda uspakaja i wycisza, pomaga zasnąć i utrzymać spokojny sen. Aromat jaśminu sprawia, że nasz mózg staje się aktywniejszy, a woń mięty wzmaga czujność.

Labrador retriever
Od kiedy pamiętam zawsze kochałam pieski, zawsze duże pieski, bo choć może to dla niektórych jest dziwne ale ja się małych piesków boję. Szczekają, wyrywają się do takiego nie podejdę, a duże pieski może dzięki swojej posturze wiedzą, że nieznajomy człowiek podchodzi do nich z rezerwą więc nie szczekają bez potrzeby.

Dlaczego warto być kobietą?
Czy wystarczy 51 powodów? A może znacie inne, tutaj nie wymienione

Ziewanie to zdrowie
Jest bardziej zaraźliwe niż katar. I nadal nikt nie wie, co je wywołuje, bo teorię o nudzie można między bajki włożyć.

Często spotykane narkotyki
czyli czego Qz.pl nie poleca

Polsku języku
Kondycja języka to umiejętność poprawnego używania języka w mowie jak i piśmie.

Kasztan na szczęście
Trzymasz je przy telewizorze lub komputerze, bo wierzysz, że pochłaniają złą energię. Przechowujesz w łóżku kilkadziesiąt sztuk, bo podobno pomagają na sen. A czy wiesz, że kasztany w dużych ilościach szkodzą?

;-D
Ponieważ w trybie tekstowym trudno przekazać emocje, ludzie, a konkretniej internauci kombinowali różnorako -- opisywali uczucia: , *wzdech*, cmok. Pewnego dnia ktoś zauważył, że jak się przechyli głowę i uruchomi wyobraźnię, można samymi znakami pokazać to i owo. Kiedy to było tak naprawdę nie wiadomo.

CHURCHONOMICS
- każdy wierny powinien to wiedzieć

Dziadkowie.
Kiedy młodym ludziom rodzi się dziecko, oznacza to przypieczętowanie ich dorosłości i zasadniczą pokoleniową zmianę relacji z rodzicami, których uczynili dziadkami.

Esperanto
Esperanto to neutralny, międzynarodowy język, którego celem jest ułatwienie komunikacji między ludźmi z różnych kultur i narodów.

Jesienne ciekawostki...
dlaczego? dlaczego? dlaczego?

Bernardyn
Odkąd pamiętam zawsze chciałam mieć psa i to konkretnej rasy. Zawsze chciałam mieć bernardyna.

7 cudów Średniowiecza
Nie tylko starożytność ma swoje cuda

Tego nie miały nasze mamy
... ... a my mamy i nie doceniamy.

Obrączki
- symbol miłości

Coca Cola
Słodki, ciemnobrązowy, gazowany napój każdego dnia orzeźwia miliony, a może setki milionów ludzi na całym świecie.

Jesienna chandra
Czas się do niej przygotować

Kazirodztwo
- tabu nie tylko u nas

7 cudów starożytności
- został jeden

Jak zostać nałogowcem ?
Kurs weekendowy

Sroczka skusi się na sztuczną biżuterię,
kobieta także :)

Nieśmiali żyją krócej
Niewinny z pozoru rumieniec może z czasem doprowadzić do prawdziwej katastrofy

Na ostro
Nóż to najstarszy z rodziny sztućców. Niegdyś służył zarówno do zdobywania jedzenia, jego przyrządzania, jak i spożywania, pełnił bowiem również funkcję widelca.

Bluszcz
to piękna, efektowna roślina, nadająca się zarówno do oprawy w doniczce jak i na wolnym powietrzu

Tajemnice naszych snów
Marzenia senne intrygowały człowieka od zawsze

Energia w jantar zaklęta
Medycyna naturalna dawno doceniła lecznicze właściwości kamienia nazywanego niegdyś złotem Północy. Zaleca więc nalewkę z bursztynu, noszenie ozdób albo używanie kosmetyków z niego wytworzonych.

Globalne ocieplenie
Rezultatem globalnego ocieplenia klimatu Ziemi mogą być susze, katastrofalne powodzie, huraganowe wiatry i pożary. Zauważalne zmiany mogą dotyczyć również świata roślin i zwierząt.

Algi morskie
Algi morskie to wodne rośliny jednokomórkowe, filtrujące wodę w której się znajdują i wzbogacające ją w cenne mikroelementy

Obgryzanie paznokci
Paznokcie obgryza najczęściej młodzież, tłumacząc to stresami w szkole. Często wstydzimy się tego nawyku, ale trudno jest z nim walczyć

Marzenia w zasięgu ręki
Każdy o czymś marzy- o zdobyciu dodatkowych kwalifikacji, zbudowaniu domu, stworzeniu lepszego związku lub choćby uprzątnięciu garażu- i pragnie, aby jego marzenie się spełniło.

Skrzyp polny
Skrzypy sprzed milionów lat dorastały do 30 metrów wysokości i tworzyły las. Z ich martwych, zatopionych w bagnach pni powstawał węgiel.

Drzewko Bonsai
Sztuka Bonsai wywodzi się z Chin, mimo że najczęściej kojarzona jest z Japonią. Legenda głosi, że za czasów dynastii Han żył czarownik Jiang-Feng, który potrafił tak zmniejszać całe krainy (góry, rzeki, drzewa, domy i ludzi), że wszystko mieściło się na tacy.

Kleptomania
- obsesyjna pułapka

Karoshi
- inaczej obsesja pracy

Moda na jeździectwo
Kto choć raz spróbował dosiąść konia wie, że jest to jeden z najwspanialszych sposobów na kontakt z naturą.

Historia haftu krzyżykowego
Haft, jako najprostszy sposób zdobienia tkanin, towarzyszył człowiekowi od zarania dziejów. Mimo rozwijającej się techniki zdobnictwo nie tylko nie zanika, ale wciąż się rozwija.

Jak ręką odjął
Dobrze wykonany masaż pobudza krążenie i przemianę materii. Może obniżyć ciśnienie krwi, zwolnić pracę serca, uspokoić nerwy, zmniejszyć napięcie, lęk i ból.

NIGDY zawaj tego pytania, NIGDY
1. O czym myślisz? 2. Czy mnie kochasz? 3. Czy wyglądam grubo? 4. Czy uważasz, ze ona jest ładniejsza ode mnie?

Granice szczerości
Wydawałoby się, że z bliskimi najlepiej mówić bez ogródek. Czasem jednak warto chwilę się zastanowić, by nie zranić czyichś uczuć.

Taniec brzucha
Dla kobiet, które w przyjemny sposób chcą zrzucić parę kilogramów proponuje taniec brzucha. Prócz poprawiania figury ta forma aktywności ma zbawienny wpływ również na kręgosłup i poprawę naszego poczucia własnej wartości.

Rośliny w domu
Domowe rośliny to nie tylko estetyka. Okazuje się, że to również higiena. Domowe rośliny potrafią solidnie "wyczyścić" powietrze w pomieszczeniach, co szczególnie jesienną porą szczególnie nie jest bez znaczenia.

Biurokracja
Po wielu latach Bóg spojrzał znów na ziemie i stwierdził, że się bardzo źle dzieje. Ludzie byli zepsuci i skłonni do przemocy, wiec postanowił znów zesłać potop i zniszczyć ludzkość.

Guarana - nowe odkrycie
Nasiona guarany zawierają m.in. kofeinę (średnio trzy razy więcej niż ziarna kawy), teobrominę i teofilinę. Roślina ta jest znana i wykorzystywana od wieków, działa orzeźwiająco, a dzięki wysokiej koncentracji kofeiny, dostrzeżono jej pozytywne działanie również współcześnie.

Kolory w medycynie chińskiej
Leczenie kolorami to przywracanie i utrwalanie właściwych proporcji pomiędzy wszystkimi kolorami jakie powinny być zachowane w organizmie. Nasze ciało różnymi sposobami daje nam znać o powstających w nim nieprawidłowościach, między innymi za pomocą barw.

Każda może być modelką
...jeśli tylko trafi na dobrego grafika komputerowego

Kobieta zmienną jest
Pasjonująca metamorfoza kobiety przez 500 lat

Siecioholizm
- uzależnienie od Internetu

Autoagresja
- temat tabu, czy niedostrzegany problem?

Komary
Małe bzyczące potwory W upalne letnie popołudnie nie można pozwolić sobie na chwilę nieuwagi, bo wszędzie tam, gdzie pojawia się człowiek w ślad za nim podążają komary. Te małe, bzyczące potworki potrafią znakomicie uprzykrzyć nam życie.

Nieśmiertelne trampki
Trampki - rodzaj sportowego, sznurowanego obuwia tekstylnego na podeszwie z gumy. I co w tym takiego ciekawego? A to, że obecnie trampki to jedne z najpopularniejszych butów wśród gwiazd.

Nudyzm? Naturyzm?
W końcu XIX w. pewne grupy zaczęły przewartościowywać obyczaje. Wtedy pojawił się nudyzm. Idea polegała na praktyce towarzyskiego przebywania obu płci nago na powietrzu latem dla higieny fizycznej i psychicznej.

Grzebień
Pierwszym grzebieniem był pewnie kręgosłup ryby, potem ludzie nauczyli się wyrabiać go z kości zwierząt, służyły i służą do pielęgnacji, czesania i układania fryzur.

Najmłodsza matka świata
Dziewczynka zaczęła miesiączkować w wieku 8 miesięcy. W wieku czterech lat miała już rozwinięty piersi oraz owłosienie łonowe a rok później jej kość miedniczna rozszerzyła się i kości dziewczyny stały się bardzo rozwinięte.

Wierzenia i przesądy
We wszystkich kulturach zawsze istniały utarte wierzenia w oddziaływanie na człowieka różnego rodzaju nieznanych sił i duchów, które mogły zarówno sprzyjać szczęściu jak i złośliwie gmatwać ludzkie losy.

Klitoridektomia
Klitoridektomia (zwana też obrzezaniem kobiet) to częściowe lub całkowite usunięcie łechtaczki), czasem również warg sromowych mniejszych.

Kobiecy tłuszczyk
Tkanka tłuszczowa i jej rozmieszczenie ma zasadnicze znaczenie dla płodności. Aby kobieta była płodna, a ewentualna ciąża bezpieczna przyjmuje się, że jej ciało musi zawierać przynajmniej 16% tkanki tłuszczowej.

Kolory- jaki mają wpływ na człowieka??
Czerwony, zielony, niebieski i reszta

LD - czyli czym jest świadomy sen
LD jest niesamowitym doświadczeniem i ten, kto tego nie przeżył, nigdy nie zrozumie czemu dla wielu jest on tak istotny. To co wydaje się być niemożliwe nagle staje się rzeczywistością... Powraca utracony świat marzeń, baśni, czarów...

Krawat - prawdziwie męska "biżuteria"
Przodkiem krawata jest cravate, czyli chusta, którą zakładano na szyję i wiązano z przodu. Dopiero w 1924 r., wraz z pojawieniem się przy ubraniu kołnierzy klapowych, powstały cienkie wiązania i wprowadzono znany nam dzisiaj krawat.

Moda ślubna
Każda panna młoda stara się wybrać najefektowniejszy i najbardziej niepowtarzalny strój.

Po co to całowanie?
Namiętny pocałunek oznacza narastające podniecenie, a to z kolei sprawia, że przyspiesza oddech i tętno. Wargi są niezwykle unerwione i pokryte cienką, wrażliwą skórą, która "wyłapuje" wszystkie bodźce dotykowe i przekazuje je dalej.

Intruz w mące
Z naszych kuchennych zapasów wcale nie tylko my korzystamy. Owi współbiesiadnicy to najzwyklej rzecz - ujmując owady, szkodniki żywności.

Szałwia lekarska
Szałwia lekarska jest jedną z najcenniejszych roślin leczniczych Europy . Od najdawniejszych czasów była stosowana jako swego rodzaju panaceum na wszelkie schorzenia.

Uwaga, sinice!
Sinice to drobnoustroje niebezpieczne dla zdrowia, ich toksyny wywołują uczulenia, zatrucia, a nawet halucynacje.

Ciucholand
Jedni kochają, innych odrzuca

Afrodyzjaki
okładnie nie da się ustalić, kiedy po raz pierwszy w historii ludzkości zostały one zastosowane. Wiadomo jednak, że już 60 000 lat temu neandertalczycy wykorzystywali rośliny, które później znane były nam jako afrodyzjaki.

Mężczyźni i depilacja
Nie ulega wątpliwości, że usuwanie zbędnego owłosienia stało się powszechnie stosowanym zabiegiem pielęgnacyjnym, a zabieg depilacji traktowany jest przez kobiety jako obowiązek. A w przypadku mężczyzn?

Kurz
Kurz z pewnością nie jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale na pewno jest jego najwierniejszym towarzyszem zadomowionym w ludzkich domostwach. Mimo, że nie jest wcale mile widzianym "sublokatorem". Kurz jest uciążliwy i nie tylko z powodów estetycznych, ale wręcz szkodliwy.

Biustonosze
Odpowiednia bielizna to dla każdej kobiety podstawa. Nie każda z nas wie jednak, iż jego historia sięga starożytnej Grecji.

Metoda Silvy
Metoda Silvy to kurs samokontroli umysłu, podczas którego Słuchacze uczą się posługiwać zmodyfikowanymi stanami umysłu w celu efektywnego rozwiązania problemów.

Szczoteczka na udar i zawał
Lekarze są zgodni: jeśli chcesz uniknąć zawału serca lub udaru mózgu, nie pal papierosów, unikaj tłustych potraw i uprawiaj sport!

26 maja
Początki tego święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju.

Somnambulizm
Somnambulizm (lunatyzm) to naukowy fenomen, którego nie udało się dotąd wyjaśnić.

Historia świec
Najprawdopodobniej świeca wywodzi się z pół pochodni (pochodnia), z której z biegiem czasu wyjęto kij, a włókna lniane przestano nasycać olejem, oblewając woskiem pszczelim.

Horoskop partnerski
Pani Baran to istota niezależna i wolna, obdarzona niezwykłą życiową energią. Ma wiele planów, problem jednak w tym, że szybko się nudzi ...

Mandragora
Mandragora lekarska to bylina śródziemnomorska należąca do rodziny psiankowatych. Ma długie , lekko karbowane liście.

Egzorcyzmy
Egzorcyzm (gr. exorkizein "wyklinać") jest rozkazem wydanym w imię Boga demonowi, aby ten wyszedł z miejsca, rzeczy lub osoby.

Mowa kwiatów
Kwiaty zawsze odgrywały ogromną rolę w kontaktach międzyludzkich, dzięki nim można było wyrażać wiele uczuć: miłość, przyjaźń, szacunek ale także ból, rozstanie, tęsknotę lub zazdrość.

Emocje ani dobre ani złe
Zawsze uczono nas, że niektóre emocje są dobre, a inne złe. Dobrze było być wesołym, bo oznaczało to szczęście rodziców i zaspokojenie naszych potrzeb.

Koniec stringów???
Stringi (z ang. string - sznurek) - rodzaj majtek, przeważnie damskich (choć spotyka się także stringi męskie)

Blogi naszych pociech
Blogi to swoisty zapis naszych poczynań, przemyśleń i wrażeń. Opinie, komentarze, ważne wydarzenia w naszym życiu... Spisane w chronologicznym ciągu zdarzeń, klimatyczne, niepowtarzalne, wyjątkowe

Genetyczne ABC
Jeśli ktoś z twoich bliskich chorował na raka i teraz obawiasz się o zdrowie własne lub dziecka, zgłoś się wraz z nim na testy genetyczne.

Flash moby
Flash mob to określenie, którym przyjęło się określać sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia

Tai chi - taniec z wnętrza
Jeśli ktoś szuka dla siebie sztuki walki lub chce rywalizować - tu tego nie znajdzie. Jeśli chce rzeźbić sylwetkę, wylewać litry potu, niech szuka gdzie indziej. Jeśli szuka statycznej medytacji, to też nie jego miejsce.

Kształt piersi a osobowość
... kobiety z dużymi okrągłymi piersiami wywołują wrażenie macierzyńskiego ciepła, ale w rzeczywistości są zupełnie inne (!)

Leczenie siłą umysłu
Poznajcie metodę, która pomogła Adamowi Małyszowi osiągać największe sportowe sukcesy. Wymyślono ją dla amerykańskich astronautów. Teraz jest już powszechnie stosowana. Poprawia pamięć, koncentrację, łagodzi ból pleców i bezsenność. Jest skuteczna także przy migrenie.

Trzy biologiczne rytmy
Aby poznać i zaplanować swoje życie musimy zrozumieć przebieg własnego biorytmu. Są to trzy biologiczne rytmy.

Awaria w Czarnobylu - jeszcze 300 lat skutków promieniowania
Ponieważ niektórzy są na tyle młodzi, że ich wtedy na świecie nie było, chciałabym niektórym przybliżyć temat wybuchu reaktora atomowego w Czarnobylu. Minęło już 21 lat, ale to nie znaczy, że Czarnobyl przestał zabijać.

Dlaczego interesować się innymi religiami?
NIEZALEŻNIE od tego, gdzie mieszkasz, niewątpliwie zauważyłeś, że religia wywiera wpływ na życie milionów ludzi, być może również na twoje.

Wolontariat
Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji i osób indywidualnych, wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne.

Przedszkole
Po co jest przedszkole? Tu Twoje dziecko zdobędzie pierwszych przyjaciół i przeżyje pierwszą miłość.

Nie zbliżać się! - czyli jak nie obrazić Australijczyka.
Nie tylko zwierzęta wytyczają sobie terytorium - także ludzie traktują część terenu wokół siebie jako coś na tyle osobistego, że dopuszczają do niego tylko niektórych.

Alergia na jad owadów
Alergia na jad osy i pszczoły (owadów błonkoskrzydłych) nie jest zjawiskiem częstym. Szacuje się, że dotyczy 3% społeczeństwa.

Rodzinne zakupy
Zastanawiacie się - co zrobić, żeby szybko i bez problemów zrobić zakupy, kiedy na głowie macie dzieci, a wiadomo jak to z nimi bywa... Zawsze coś zbroją ...

Pracoholizm
Wyjeżdżamy na upragniony urlop, ale jak tylko wyjedziemy poza miasto już zaczynamy myśleć o pracy? A może myśl o urlopie napawa nas strachem? Czujemy się niespokojni mając wieczór wolny od pracy?

Wiosenny czas zmiany
Czujemy wiosnę w powietrzu, za oknem, w ciele, w duchu, więc szykujemy nasze ciała na odkrywanie, choć przybyło tu i ówdzie, wystawimy buzię do słońca, zmieniamy fryzury i zauważamy, że nie mamy się w co ubrać!

Anoreksja
Anoreksja, jadłowstręt psychiczny (łac. anorexia nervosa) - choroba cywilizacyjna polegająca na utracie wagi wywołanej zaburzeniami w postrzeganiu własnego ciała

Joga dłoni
Nie trzeba poświęcać wielu godzin na medytację, aby mieć doskonałe samopoczucie. Wystarczy pożytecznie wykorzystać kilkanaście minut przed telewizorem, komputerem, w autobusie

Recepta na szczęście
Receptę na szcęśliwe życie opracowali brytyjscy naukowcy. To lista dziesięciu czynności. Ich wykonanie ma zapewnić człowiekowi stałe poczucie zadowolenia. U nas gratis!

Latawce
Latawiec, nazywany niekiedy poprzednikiem samolotu, został wynaleziony w Chinach przeszło 2 tysiące lat temu. Jedna z legend opowiada o rolniku, który przywiązał linkę do swojego kapelusza po to, aby nie spadł mu na silnym wietrze.

Mechanizmy obronne osobowości
Mechanizmy obronne odgrywają ważną rolę, gdyż tworzą system obronny "ja", który chroni do pewnego stopnia przed lękiem, poczuciem winy, zaburzeniami emocjonalnymi czy beznadziejnością.

Pływanie
Pływanie jest uważane za najbezpieczniejszą i najbardziej wszechstronną dyscyplinę sportu.

Boom na Bollywood
W Polsce zapanowała moda na Bollywood ("B", jak "Bombaj" + "ollywood", jak "Hollywood"), czyli indyjskie produkcje filmowe.

Kolory
Całe nasze życie opiera się na kolorach.

Dajcie mi dużo czasu i uwagi...
Pojawienie się dziecka w rodzinie to jedno z najważniejszych wydarzeń i wielka zmiana. Zmiana rodzinnych przyzwyczajeń, stylu życia, spędzania czasu wolnego i oczywiście zmiana naszego mieszkania.

Światło serca?
Uśmiech. Jest chyba wszędzie! W gazecie, w telewizorze czy na bilbordzie.

Już za miesiąc matura...!!!
Znów zakwitną kasztanowce, znów na ulicach będziemy oglądać młodzież w galowych strojach... I tak przez cały maj.

Śmigus - Dyngus, Polewacka
Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka - to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście.

Wielkanoc - Święto Zmartwychwstania
Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim, a od siedemnastu wieków obchodzonym w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

Traf bez gaf
Nieznajomość zwyczajów panujących w obcym kraju może prowadzić do zabawnych sytuacji. Niekiedy jednak możemy nieświadomie popełnić gafę lub kogoś obrazić.

Pierwsze wrażenie
Wszyscy wiemy, jak ważne jest tzw. pierwsze wrażenie, jakie wywierają na nas nowopoznani ludzie. Pierwsze wrażenie jest jednym z najsilniejszych czynników wpływający na podświadomy odbiór obcych osób.

Temperament
Temperament to zespół dziedziczonych cech osobowości, zdeterminowanych genetycznie i ujawniających się już w pierwszym roku życia człowieka.

Antykoncepcja naturalnie, mechanicznie, hormony i wreszcie plaster
Praktycznie codziennie słyszymy o coraz to bardziej rewolucyjnej i pewnej metodzie zapobiegania niechcianej ciąży.

Kiedy zacznie chodzić?
Od momentu kiedy bezradne niemowlę wylądowało na twoim brzuchu, do chwili gdy na czworaka lub na nóżkach tupta do stolika z pierwszym urodzinowym tortem, musi opanować masę rzeczy! Możesz je wspierać w tej fascynującej nauce...

Bycie wegetarianinem nie jest złe
Uważam, że bycie wegetarianinem nie jest złe dla naszego zdrowia tak jak uważa wielu ludzi, którzy za wszelką cenę chcą udowodnić mi bym w to uwierzyła.

Zegar biologiczny
Każdy z nas ma swój wewnętrzny zegar biologiczny. Steruje on codziennym, wyznaczonym przez noc i dzień, rytmem naszego organizmu.

Odchudzanie a wiek
Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, musisz wziąć pod uwagę potrzeby i możliwości swego organizmu - zależne od tego, ile masz lat.

Kwiaty które leczą
Uzdrawiające właściwości kwiatów odkrył w latach trzydziestych XX w. Edward Bach

Pomóżmy Weronice!!!
Proszę...jak możecie to pomóżcie! Nie musicie wpłacać Bóg wie ile....wystarczy 1% swojego podatku.

Rozwód i dziecko.
Rozwodząc się, obydwoje rodziców przeżywa smutek, gniew, żal, poczucie winy, poczucie krzywdy, może nawet pragnienie zemsty... Ciepłe uczucia gdzieś się gubią. Wiele jest pretensji i niechęci do partnera, który nie spełnił oczekiwanych nadziei.

Ebola
W 1976 r. w czasie epidemii w Zairze i Sudanie odkryto wirus Ebola. Wirus Ebola wywołuje gorączkę krwotoczną, która jest jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Większość przypadków jej zachorowań kończy się śmiercią

Przedweselny zawrót głowy
Sakramentalne "tak" poprzedzone jest długimi przygotowaniami. Pierwsza decyzja to wybór ślubu. Może być osobno cywilny i kościelny lub tylko cywilny.

Bursztyn
Grecy nazywali ten kamień elektron, co oznacza świecący i błyszczący. Rzymianie nazywali bursztyn lyncurium, czyli mocz rysia, albowiem według legendy złocisty kamień powstał ze skamieniałego moczu tego drapieżnika

Zwierzęta leczą
Dotyczy to pacjentów z chorobą Alzheimera, której zwykle towarzyszy niechęć do jedzenia. Na szpitalnej stołówce umieszczono duże akwarium z rybkami,osoby cierpiące na tą chorobę pozostawały przy stole dłużej niż poprzednio i zjadały więcej.

Gry komputerowe, a psychika dziecka?
Kto z nas pamięta gry towarzyskie takie jak : komórki do wynajęcia, talar, sekretarzyk, głuchy telefon i wiele innych. Żeby takie zabawy były możliwe, musiało w nie grać kilka osób wchodzących w bezpośrednie interakcje i często bawiły się tak wspólnie całe rodziny - dorośli i dzieci.

Pierwsza Komunia
Tradycyjnie Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej odbywają się w maju, ale praktycznie jest ostatni dzwonek na przygotowanie się duchowe i praktyczne

Co to jest bobomigi?
O tym, że dzieci rozumieją, co się do nich mówi, i są gotowe do komunikowania się, zanim same zaczną mówić, wie każdy rodzic. Zdolność mowy dzieci zyskują średnio w drugim roku życia.

Prognoza pogody
Kto z nas nie ogląda prognozy pogody? Kto nie zastanawia się jaka będzie jutro pogoda? Tworzą ją sztaby meteorologów korzystających z pomiarów satelitarnych i komputerowych analiz.

Świetlice Socjoterapeutyczne, dla kogo i po co???
Do Świetlic Socjoterapeutycznych uczęszczają dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, rozbitych, niepełnych, z problemem alkoholowym, w których występują takie zjawiska jak: bezrobocie, niski status materialny, przemoc fizyczna i psychiczna. Dzieci mają problemy z nauką w szkole, mają zaburzone zachowania.

Stygmaty
Stygmaty (z greckiego stigma - "znak") - zjawisko występowania ran na ciele mistyków, odpowiadającym ranom Jezusa ukrzyżowanego. Wg współczesnej teologii nie wszystkie stygmaty muszą mieć cudowne pochodzenie, część z nich można wyjaśnić za pomocą psychologii, jednak i tak są one jednym z najbardziej fascynujących zjawisk religijnych.

Zamrożone emocje
Życie w rodzinie uzależnionej od alkoholu przypomina nieustanną partyzantkę. Toczy się prawdziwa walka o przetrwanie. Dziecko uczy się tego, że stale musi być czujne by móc odpowiednio szybko zareagować na zagrożenie.

Medytacje i oddychanie
Siedzieć, tępo patrząc w ścianę i mrucząc mantry? To przecież każdy potrafi... Otóż nie. Podstawą prawidłowej medytacji jest oczyszczający, rozluźniający oddech, który wprowadzi nasz umysł w stan pełnej synchronizacji fal mózgowych. To właśnie wtedy będziemy w stanie pokonać stres, lęki, poczucie winy i spojrzeć na siebie i świat innymi oczyma.

Włośnica
Włośnica to ciężka choroba pasożytnicza, spowodowana zakażeniem człowieka ( lub zwierzęcia) larwami włośnia krętego, znajdującymi się w mięśniach chorych świń, dzików, koni.

Zniszczyć cebulkę!
Jedną z metod tzw. trwałej depilacji jest niszczenie cebulek włosowych za pomocą lasera. Metoda ta działa najlepiej u osób z jasną karnacją i ciemnymi włosami, nie poleca się jej natomiast osobom z ciemniejszym odcieniem skóry.

Chemia zmysłów
Smak i węch to zmysły reagujące na obecność substancji chemicznych znajdujących się w otoczeniu. Smakując coś. rejestrujemy obecność substancji chemicznych w ustach, a wąchając zdajemy sobie sprawę z obecności guzowych związków chemicznych w powietrzu.

Zdobienie ciała
Już w czasach prehistorycznych ludzie zdobili swe ciała: czynili to w różnych wiekach i kulturach - na przykład tatuaże były znane już w starożytnym Egipcie. W wielu społeczeństwach ciała upiększa się w podobny sposób jak przed wiekami.

PRZESĄD NIBY IRRACJONALNY ALE KTO W NIEGO NIE WIERZY?
Przesąd czyli przekonanie o istnieniu związku przyczynowo-skutkowego między zdarzeniami, wypływające ze stereotypów zakorzenionych w tradycji i kulturze, pozbawione natomiast racjonalnych podstaw i niemożliwe do weryfikacji. Tak pokrótce przedstawia się definicja przesądu, jeśli w ogóle można taką stworzyć. Przesądy najczęściej dotyczą konsekwencji zdarzeń.

termopunktura
W medycynie chińskiej do celów leczenia ciepłem od dawna stosowana jest bylica (Arthemisium moxae)wg “New Edition of Materia Medica” zioło to ma czystą naturę Yang, zapobiega zapadaniu się Yang, otwiera 12 meridianów, reguluje Qi i krew, ogrzewa macicę, zatrzymuje krwawienia, oczyszcza śledzionę i żołądek, usuwa zastoje i wilgoć.

LITOTERAPIA CZYLI KAMIENIE TEŻ SWOJE POTRAFIĄ
O tajemniczym wpływie kamieni na człowieka byli przekonani już sami Babilończycy 3 tysiące lat p.n.e., a także Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Już Orfeusz śpiewał o agacie chroniącym go przed zdradą. Starożytni medycy i astrologowie polecali noszenie kamieni jako niezawodny sposób na zdrowie.

Gorączka
Normalna temperatura ludzkiego ciała waha się w granicach 36o C do 37o Celsjusza. Jest to temperatura, w której prawidłowo funkcjonuje organizm i działa wewnętrzny metabolizm. Gorączką jest zatem podwyższenie temperatury ciała powyżej tej normy.

Choroba Chagasa
Choroba Chagasa, zwana również trypanosomatozą, jest zakażeniem wywoływanym przez pasożyta Trypanosoma cruzi. Ocenia się, że 16-18 mln ludzi na całym świecie cierpi na tę chorobę, a spośród zarażonych umiera 50-60 tys. osób rocznie.

Tarot
Pochodzenie Tarota nie jest znane. Jak podają dostępne źródła, narodził się między wiekami XIII-XIV. Początkowo służył jako karty do gry. We Włoszech, które w XV wieku słynęły z hazardu otrzymał nazwę tarocco lub tarocchi. Reguły gry w tarocco zbliżone były do wista i skata.

Schizofrenia
Schizofrenia jest chorobą, która u poszczególnych osób może przebiegać w zupełnie innej formie - występuje w niej olbrzymia różnorodność objawów. Dlatego trudno jest ją opisać w sposób uniwersalny. W przebiegu schizofrenii zazwyczaj obserwujemy tzw. objawy pozytywne i negatywne.

Nieświeży oddech
Nieświeży oddech, fachowo zwany fetor ex ore lub halitosis, stanowi problem, z którym każdy z nas spotyka się na co dzień. Dotyczyć może on nas samych, naszych bliskich lub też ludzi z którymi stykamy się w pracy, szkole czy urzędzie.

Asertywnie
Zachowanie asertywne to umiejętność, dzięki której ludzie otwarcie wyrażają swoje myśli, preferencje, uczucia, przekonania, poglądy, wartości, bez odczuwania wewnętrznego dyskomfortu i nie lekceważąc rozmówców. W sytuacjach konfliktowych, umiejętności asertywne pozwalają osiągnąć kompromis, bez poświęcania własnej godności i rezygnacji z uznanych wartości.

Historia jedwabiu
Historia jedwabiu zaczęła się prawdopodobnie aż sześć tysięcy lat przed naszą erą w Indiach, gdzie kokony jedwabników żyjących dziko zbierano w lasach.

To i owo o radiestezji
Każdy materiał, każda forma materii ożywionej (w tym człowiek) i nieożywionej wysyła ściśle określone promieniowanie charakteryzujące się indywidualną częstotliwością. Umiejętność dostrajania się radiestety do takiego promieniowania i rozpoznawanie go decyduje o powodzeniu badań radiestezyjnych.

Rady księdza Kneippa
Znany terapeuta, ks. Sebastian Kneipp, który niezwykle upodobał sobie hydroterapię, leczył zimną wodą wszelkie choroby. W Niemczech i Szwajcarii działają kliniki, które metodą ks. Kneippa leczą rozmaite schorzenia.

Mobbing, a nasza codzienność
Przed Sądem Grodzkim w Górze stanął 44-letni Paweł E. oskarżony o znęcanie się nad sprzedawczyniami- które pracowały w jego sklepach- wykorzystując stosunek zależności pracodawca - podwładny. Paweł E. jest właścicielem sieci wiejskich sklepów spożywczo- przemysłowych. Przeciwko byłemu pracodawcy odważyły się zeznawać trzy był sprzedawczynie. Nie zrobiły tego wcześniej w obawie przed utratą pracy.

Żeń-szeń
Chińczycy używali żeń-szenia już 2000 lat przed Chrystusem. Wiedzę o nim chroniły kolejne cesarskie dynastie do tego stopnia, że jeden z chińskich władców utrzymywał 10-tysięczną armię, która strzegła terenów uprawy. Za kradzież groziła kara śmierci.

Historia leczenia krwią
Krew od najdawniejszych czasów w szczególny sposób przyciągała uwagę człowieka, budziła trwogę, a jednocześnie nadzieję na przedłużenie życia, zachowanie zdrowia i młodości.

Metody od języków obcych
Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasła: język angielski, nauka języka czy tym podobne wyskakuje mi mnóstwo stron. Opisują on m.in. przeróżne metody stosowane podczas nauki języków obcych m.in. takie jak: metoda Callana, Berlioza, niekonwencjonalna metoda opracowana przez Helen Doron, Superlearning itd.

Aerobiczna 6 Weidera
Każdy marzy o tym, żeby mieć płaski i umięśniony brzuch. Jednak bez dobrego treningu i diety nie ma co marzyć o pięknie wyrzeźbionej talii. Poniżej znajduje się unikalny zestaw ćwiczeń, który pomoże uzyskać taki brzuch z naszych marzeń.

Historia pudru
Makijaż jest powszechną for mą upiększania się kobiet na całym świecie, niezależnie od epoki i cywilizacji. Często sposób wykonywania makijażu zmienia się ze względu na modę, która jest bez względna w obliczu na przykład warunków ekonomicznych. Kaprysy mody są często nielogiczne i trudno mówić o kontynuacji w dziedzinie mody - puder stosowano zarówno do makijażu twarzy, jak i pudrowano peruki czy rękawiczki.

Wigilia
Gdy siadamy do kolacji wigilijnej, stawiamy dodatkowe nakrycia dla tych, którzy nie mają z kim podzielić się opłatkiem. W ten dzień nikt nie powinien być samotny i opuszczony. Musimy o tym pamiętać...a nóż trafi się ktoś, kogo ugościmy przy wigilijnym stole.

Srebrna kuracja
Srebro koloidalne nazywane naturalnym antybiotykiem, niszczy ponad 650 chorobotwórczych bakterii, wirusów, grzybów i pleśni występujących w organizmie człowieka. Przyśpiesza także gojenie się ran i łagodzi ból.

Anioły cz.2
Aniołowie Stróżowie to chór aniołów, do którego należą aniołowie służebni i opiekuńczy. W kabale mowa o czterech książętach tego chóru: Urielu, Rafale (Rafaelu), Gabrielu i Michale. Aniołami stróżami jest również 70 aniołów narodów, z których każdy opiekuje się jednym z państw. Pogląd taki prezentował św. Bazyli oraz inni ojcowie Kościoła. Wg Bubera aniołowie opiekuńczy narodów "są albo aniołami, albo demonami.

Anioły cz.1
Kim są tak na prawdę Anioły o których tak dużo i często słyszymy od najmłodszych lat dzieciństwa? Czy wyglądają tak jak te istoty które widzimy na obrazach czy w książkach? Czym się zajmują? Czy tak jak nasz portalowy „Anioł Stróż” mają pełne ręce roboty?.....

Czosnek
Już w starożytności czosnek zdobył dużą popularność. Uprawiali go Rzymianie, Asyryjczycy, Egipcjanie, Grecy, Hebrajczycy i Arabowie. Rzymianie wierzyli, że zwiększa sprawność bojową żołnierzy. Hipokrates polecał go jako lekarstwo w schorzeniach układu pokarmowego i oddechowego, a już 4500 lat p.n.e. Egipcjanie poznali się na właściwościach bakteriobójczych czosnku. Te zalety doceniła także medycyna ludowa.

Mit globalnego ocieplenia
Jeszcze w latach siedemdziesiątych klimatolodzy debatowali nad zagrożeniami wynikającymi z nadmiernego... oziębiania się klimatu Ziemi. W ciągu niespełna dwudziestu lat doszli jednak do wniosku, że to efekt cieplarniany grozi katastrofą. Obie grupy naukowców łączy jedno ? są sponsorowani przez państwo. Są opłacani tak hojnie, że gotowi są zapomnieć o podstawowej naukowej prawdzie: ochłodzenie i ocieplenie następują po sobie, ponieważ klimat ma charakter zmienny.

Paprotka na stres
Stresująca praca? W biurze otaczają cię komputery? Kup paprotkę - to najtańszy sposób na rozładowanie stresu, stłumienie hałasu i oczyszczenie powietrza ze szkodliwych związków.

Kawusia
Orzeźwiający ciało i umysł napar o pobudzających właściwościach został odkryty w Etiopii, skąd rozpowszechnił się w krajach arabskich. Legenda wspomina o pasterzu z Abisynii, imieniem Kaldi, który zauważył, że kozy po zjedzeniu liści i owoców drzewa kawowca dokazywały bardziej niż zwykle.

Biustonosz
Historia biustonosza ma ponad sto lat. Ta nieodzowna dziś część damskiej bielizny po raz pierwszy pojawiła się w 1886 r. w Anglii. Wczesny model, określany jako "ulepszający biust", stanowił konstrukcję z drutu i jedwabiu przywodzącą na myśl raczej dwa sitka do herbaty niż bieliznę. W roku 1887 wynalazek został opatentowany. Wkrótce rozpoczęto produkcję w Stanach Zjednoczonych, gdzie biustonosz można było nabyć za 75 centów w sprzedaży wysyłkowej prowadzonej przez firmę Stokes Thomson & Co. z Filadelfii.

Hipoterapia
Hipoterapia jest jedną z form wieloprofilowej rehabilitacji osób niepełnosprawnych, której specyfika związana jest z obecnością konia jako współterapeuty. Jest to metoda, która dzięki oddziałującym wielopłaszczyznowo właściwościom terapeutycznym konia pozwala na poprawę stanu zdrowia i funkcjonowania u osób z różnymi schorzeniami.

Do golenia
Golenie jest stare jak świat - już ludzie z epoki kamiennej używali krzemiennych ostrzy do usuwania zarostu. Kiedy zaczęto stosować obróbkę metalu, w gospodarstwie domowym pojawiły się brzytwy z brązu i żelaza, cenione ze względu na długo utrzymującą się ostrość.

Chryzantemy
Chryzantema chyba każdemu kojarzy się z Dniem Wszystkich Świętych. Jest wytrzymała na mróz, mało wymagająca, kwitnie do późnej jesieni, a jej ogniste barwy doskonale się komponują z jesiennym krajobrazem.

Pilates
Ćwiczenia te opracowano w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Twórcą jest Joseph Hubertus Pilates, który urodził się w pobliżu Dusseldorfu w Niemczech w 1880r. Jako dziecko chorował na astmę, krzywiznę i grypę reumatyczną. Swoje życie poświęcił ćwiczeniom, aby wzmocnić swoje ciało. Niewiele wiadomo o wczesnych latach praktykowania przez niego metody "pilates", ale wiemy, że przed rokiem 1940 zostały one docenione w środowisku tancerzy. Ćwiczenia te pomagały wrócić do formy kontuzjowanym tancerzom a przede wszystkim pozwalały zachować im kondycję.

Turcja na jesień
...wysokie skalne "grzyby", kościoły wykute w górach, podziemne tajemnicze miasta, nieziemski krajobraz to Kapadocja - jedno z piękniejszych miejsc na świecie. Każdy, kto wybiera się na odpoczynek do Turcji, powinien poświęcić na jej obejrzenie choć dwa dni...

Winobranie
...proces produkcji wina rozpoczyna się winobraniem, a dokładniej od ustalenia daty zbiorów. Wyznaczenie terminu zbioru winogron jest dla hodowców decyzją bardzo trudną...

Nowe niskokaloryczne Risotto Pronto
...włoski producent ryżu, firma Riso Gallo przedstawia nową, ulepszoną linię produktów Risotto Pronto...

Zalety sexu
...seks nie tylko dostarcza wiele przyjemności, ale także czyni zdrowszym i szczęśliwszym. Oto kilka korzyści z niego płynących...

Badanie włosów
...badanie ma na celu określenie struktury włosa oraz zbadanie prawidłowości jego wyglądu. W większości przypadków wypadanie włosów jest normalnym dziedzicznym procesem. Aby to jednak ustalić, konieczne są badania wykluczające inne przyczyny...

Antykoncepcja
...jest działaniem mającym na celu nie tylko uniknięcie nieplanowanej ciąży, ale też wybranie najodpowiedniejszego momentu dla zajścia w ciążę i urodzenia dziecka. Metody zapobiegania ciąży można podzielić na kilka grup...

Lecznicze drzewa
...o leczniczych właściwościach kory, liści i owoców wielu drzew wiemy od dawna. Lekarze i naukowcy potwierdzają w tym względzie osiągnięcia medycyny ludowej. Sami też znajdują ciągle nowe dowody na cudowną moc drzew. Okazuje się, że uzdrawiająco działa na nas już przebywanie w ich otoczeniu...

Zdrowy tran
...tran z wątroby dorsza (Oleum Jecoris Aselli) jest produktem znanym od wieków. Wielu osobom tran kojarzy się z nieprzyjemnymi doznaniami organoleptycznymi z czasów dzieciństwa. Na szczęście to już przeszłość...

ADHD
...w każdej większej klasie zdarza się jakiś Kazio, który rozrabia i przeszkadza w prowadzeniu lekcji. Często zwala się to na karb złego wychowania, podczas gdy mamy do czynienia z dzieckiem chorym na ADHD. Współczesna medycyna potrafi takim dzieciom pomóc...

Leczniczy imbir
...znany dotąd u nas powszechnie jako przyprawa, już około 3 tys. lat p.n.e. był jednym z wartościowych surowców leczniczych wykorzystywanych w medycynie indyjskiej, tybetańskiej i chińskiej. Stosowano go przede wszystkim w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Uważany był też za afrodyzjak...

Ubiór a psychika
...na podstawie ubioru i doboru w nim kolorów możemy uzyskać informacje o cechach charakteru człowieka, jego zachowaniach, dążeniach, a nawet marzeniach. Fakt, że ktoś ubiera się w taki a nie inny sposób świadczy, że kieruje się w tym pewnymi upodobaniami...

Lecznicza marihuana
...według najnowszych badań, których wyniki ukazały się w Cancer /Research/, kanabinoidy- aktywne składniki znajdujące się w marihuanie, mogą pomóc w walce z guzami mózgu...

Masaże
...ten pochodzący z Japonii masaż polega na uciskaniu ciała nie tylko palcami, kciukami i dłońmi, ale także łokciami, kolanami i stopami. Wykonywany jest na podłodze, na rozłożonym kocu. Podczas tego masażu musi być ci ciepło i wygodnie...

Leki, które szkodzą
...praktycznie wszystkie stosowane lekarstwa mają działania uboczne. Badania przeprowadzone na grupie pacjentów objętych rządowym systemem Medicare w USA wykazały jednak ciekawą zależność...

Co wywołuje grypę?
...grypa wywołana jest przez wirusy. Są to najmniejsze ze znanych mikroorganizmów chorobotwórczych wielkości od 0,02 do 0,3 μm. Jest to wielkość tak mała, że do ich oglądania nie wystarcza zwykły mikroskop świetlny lecz tzw. elektronowy...

Dibi w Polsce
...lider włoskiego rynku kosmetyki profesjonalnej wchodzi do Polski. Spółka wprowadza jednocześnie trzy marki: Dibi, Olos oraz Spazio Uomo. Dibi jest firmą-matką włoskiego koncernu GTS Group Spa...

Cudowny wirus
...wirusy występujące w morzu, atakujące algi, zawierają ceramid – kluczowy składnik wielu preparatów kosmetycznych zapobiegających starzeniu...

Wakacyjne bóle głowy
...wakacje w pełni, sezon urlopowy trwa. W miejscowościach turystycznych tętni życie. Przy nadmorskich bulwarach, plażach czy górskich szlakach widać gromady spragnionych odpoczynku mieszczuchów...

Sen dobry na pamięć i uczenie się
...podczas snu, nasze mózgi przygotowują się do następnego dnia, zapamiętują nowo poznane dane i umiejętności, aby od rana móc je wykorzystać...

Odpowiednia szczoteczka
...nową szczoteczkę powinno się przed pierwszym użyciem zdezynfekować myjąc ją w wodzie z mydłem i umieszczając na 12 do 24 godzin w 3% wodzie utlenionej. Po tym czasie należy ją dokładnie wypłukać i wysuszyć, stawiając włosiem do góry, tak, aby woda spłynęła po rączce...

E-nosy w medycynie
...dzięki elektronicznym nosom w 15 minut można rozpoznać typ bakterii wywołujących chorobę. O tym, że niektórzy chorzy specyficznie pachną, wiadomo nie od dziś. Już Hipokrates i Awicenna po zapachu moczu, potu czy oddechu próbowali dociec, co dolega ich pacjentom...

Lokomotywa w sypialni
...jedni gwiżdżą i inni cmokają, jeszcze inni zrezygnowani wkładają sobie stopery do uszu. Chrapanie jest najbardziej uciążliwe dla śpiących z osoba chrapiącą, dla samego chrapiącego bywa jednak groźne, zwłaszcza jeśli pojawiają się przerwy w oddychaniu...

Wygląd
...w obecnych czasach dużą wagę przywiązuje się do wyglądu zewnętrznego. Gdy przyglądamy się ludziom, rzadko zastanawiamy się, skąd biorą się tak duże różnice w proporcjach ciała poszczególnych osób...

Komputer, antocyjany i oczy
...gdy korzystamy z komputera nasze oczy, bez zmiany pozycji głowy, bezwiednie przemieszczają się z klawiatury na ekran i na inne fragmenty otoczenia wykonując dziennie kilkadziesiąt tysięcy ruchów...

Ciśnienie
...według aktualnie przyjętych standardów, górna granice ‘normalnego’ ciśnienia tętniczego krwi wynosi 140 mm słupa rtęci w przypadku ciśnienia skurczowego i 90 w przypadku rozkurczowego. Ostatnie wyniki badań opublikowane w renomowanym czasopiśmie medycznym The Lancet sugerują...

Rodzinna terapia
...Bert Hellinger był misjonarzem wśród Zulusów przez wiele lat. Zainteresował się następnie światem terapii i stał się mistrzem wielu metod, włączając Pracę z oddechem (breathwork) i systemową terapię rodziny. Systemowa terapia rodziny angażuje całą rodzinę w leczenie jednostki, która ma problem...

Wszystko o śnie
...sen to powtarzający się regularnie stan fizjologiczny. Występuje w nim ograniczenie aktywności i świadomości. Spełnia funkcję regenerującą organizmu, dlatego spędzany w nim aż 1/3 naszego życia. Gdy śpimy, nasz organizm przejawia pewną aktywność. Jest ona związana z zachowaniem w ciągu dnia, emocjami i pamięcią...

Leczniczy torf
...wykorzystywany był i jest do rozmaitych celów. Służył jako opał zastępując węgiel lub drewno. Wykorzystywany jest w ogrodnictwie, rolnictwie, a nawet budownictwie jako materiał izolacyjny. Nas najbardziej interesują właściwości lecznicze torfu...

Tenis
...kojarzy się z elegancją , nienagannym strojem, a także z refleksem i świetną koordynacją ruchów. Dosyć długo uznawany był za sport elitarny. To podejście na szczęście się zmienia...

EEG Biofeedback
...jest metodą opartą na bioregulacyjnych możliwościach mózgu z wykorzystaniem sprzężenia zwrotnego. Służy do optymalizacji czynności bioelektrycznej mózgu celem osiągnięcia usprawnienia działania przy równoczesnej relaksacji...

BIOTANIEC
...jest systemem ćwiczeń, którym towarzyszy wybrana muzyka sprzyjająca naturalności ruchów, ekspresji emocji i samoregulacji organizmu. Efektem praktykowania biotańca jest pogłębienie naturalności, która przekłada się na nową jakość odczuwania i odnajdywania siebie i innych...

Stawianie baniek
...leczenie za pomocą stawiania baniek lub jak kto woli - terapia próżniowa, to obok akupresury i masażu jedna z naturalnych metod leczniczych, którymi posługują się ludzie się od najdawniejszych czasów...

Terapia bez sterydów
...jest nadzieja na skuteczne leczenie prawdziwego utrapienia, jakim jest atopowe zapalenie skóry. Japońscy naukowcy uzyskali substancję skutecznie likwidującą tę przypadłość - bez stosowania niebezpiecznych sterydów...

Ubiór a psychika
...na podstawie ubioru i doboru w nim kolorów możemy uzyskać informacje o cechach charakteru człowieka, jego zachowaniach, dążeniach, a nawet marzeniach. Fakt, że ktoś ubiera się w taki a nie inny sposób świadczy, że kieruje się w tym pewnymi upodobaniami...

Pogoda
...wśród wszystkich czynników środowiska zewnętrznego oddziałujących na ustrój człowieka, szczególną rolę odgrywają warunki atmosferyczne. Coraz częściej wielu z nas - mniej lub bardziej świadomie - zauważa istnienie zależności między swoim samopoczuciem a panującymi warunkami pogodowymi...

Witamina F
...w pielęgnacji skóry duże znaczenie ma również tak zwana witamina F, stanowiąca mieszaninę egzogennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego, linolenowego i arachidonowego...

Cytrusy na urodę
...pomarańcze, mandarynki, grejpfruty i cytryny to esencja urody. Te soczyste owoce są źródłem zdrowia dla twojego organizmu...

Napój kwasu chlebowego
...przed ponad trzydziestu laty naukowiec Wilhelm Kanne odkrył, że chleb jest czymś więcej jak tylko zwykłym artykułem spożywczym, ponieważ zawiera elementy niezbędne dla zdrowia ludzi...

Dlaczego rosną mięśnie?
...przyrost masy mięśni to efekt adaptacji. Organizm nie jest monolitem, utrwalonym raz na zawsze, lecz pozostaje w stanie dynamicznym. Oznacza to, że każdego dnia traci pewną ilość elementów i odnowa elementy te odbudowuje...

Co to jest fluoroza
...fluoroza (szkliwo plamkowe) jest szczególnym zaburzeniem rozwojowym spowodowanym przyjmowaniem zwiększonych dawek fluoru podczas procesu mineralizacji zębów. Dotyczy ona zarówno zębów stałych jak i mlecznych , przy czym w uzębieniu mlecznym występuje w łagodniejszej formie...

Alergizujące konserwanty
...badania brytyjskiego alergologa wskazują na powiązanie środków konserwujących dodawanych do żywności z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi...

Francuzi tyją i do 2020 roku dorównają Amerykanom
Francji grozi osiągnięcie do 2020 roku "amerykańskiego odsetka otyłości" - wynika z parlamentarnego raportu, w którym zalecono zainicjowanie "narodowego planu przeciwko otyłości" i powołanie "państwowej agencji walki z otyłością"...

Potęga sugestii
...efekt placebo polega na tym, że po podaniu pacjentowi substancji obojętnej farmakologicznie i po poinformowaniu go, że otrzymał prawdziwy lek, obserwuje się w jego organizmie zmiany podobne do tych, jakie zachodzą po podaniu prawdziwego leku...

Relaks i uśmiech... mimo wszystko
...codziennym zjawiskiem współczesnej cywilizacji jest stan wzmożonego napięcia psychofizycznego. Kiedy spostrzegamy coś niebezpiecznego, nasz organizm automatycznie przygotowuje się do zwiększonego wysiłku...

Plaster z kolagenem
...opatrunki zawierające zmodyfikowane genetycznie ludzkie białko tkanki łącznej - kolagen - opracowali izraelscy naukowcy...

Wszystko we właściwym czasie
...znając odpowiedni czas na pewne zabiegi, czy po prostu rutynowe czynności, które wykonujesz z myślą o swoim zdrowiu i urodzie, podniesiesz jakość swojego życia, a nawet możesz je uratować...

Uzależnienie od alkoholu
...alkoholizm jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na utracie kontroli nad piciem napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci...

Jak się nie upić?
Karnawał: okazji do wypicia alkoholu nie zabraknie. Co zrobić, żeby wspominać zabawę, a nie gigantycznego kaca po niej? Oczywiście najprostszym sposobem byłoby powstrzymać się od picia, ale ile osób potrafi się oprzeć drinkom i szampanom?

Nowe urządzenia do kontrolowania cukrzycy
...aby zapobiec skutkom choroby takiej jak cukrzyca, konieczne jest takie prowadzenie terapii, aby wartości glukozy we krwi były jak najbardziej zbliżone do tych występujących fizjologicznie. Uzyskanie takiego stanu jest dla chorego bardzo trudne i uciążliwe, wymagana jest bowiem odpowiednia dieta a kontrola glikemii i podawanie insuliny związane są z bolesnymi zabiegami...

Curry - czyli ochronna moc przypraw?
...curry, przyprawa o charakterystycznym pomarańczowo-żółtym kolorze i równie charakterystycznym smaku, może być wspaniałym uzupełnieniem w trakcie radioterapii nowotworów...

Przeziębienie
...przeziębienie rozwija się powoli. Zwykle na początku mamy złe samopoczucie, kichamy oraz odczuwamy drapanie w gardle. Przyczyna tego stanu są wirusy, podstępnie atakujące nasz organizm...

Polskie kasztanowce niszczy szkodnik z Macedonii szrotówek kasztanowcowiaczek
...pozostałości kopalne rodziny kasztanowcowatych znane są już z trzeciorzędu. Ojczyzną kasztanowca jest Półwysep Bałkański. Naturalne stanowiska gatunku znaleziono dopiero w XIX wieku w Grecji...

Taniec a sprawność fizyczna
...taniec stał się jednym z najmodniejszych rodzajów treningu. Wzięło się to stąd, że wiele kobiet, znudzonych monotonnymi ćwiczeniami czy aerobikiem, szukając odmiany zainteresowało się lekcjami tańca...

Kremy nawilżające a niska temperatura
...chciałabym najpierw obalić krążącą od dawna plotkę na temat zakazu stosowania kremów nawilżających w okresie mrozu...

O czarnej polewce i arbuzach
...przyzwyczailiśmy się sądzić, że miłosna magia opiera się na przywoływaniu miłości. Jednak jeszcze sto lat temu zdarzały się sytuacje, w których tylko czar mógł wyratować pannę przed niechcianym małżeństwem...

Fazy księżyca
...w końcu XXI wieku wiedza o tych szczególnych rytmach natury poszła nagle w zapomnienie - być może dlatego, że każde usystematyzowanie nosi w sobie rodzaj środka nasennego. Głównym powodem rezygnacji z wiedzy jest jednak to, że nowoczesna technika i medycyna obiecały nam szybkie rozwiązanie wszystkich problemów dnia codziennego...

Święto na wesoło
..."Beaujolais Nouveau est arriv'e" - Przybyło nowe (wino) Beaujolais - ten radosny okrzyk rozbrzmiewa każdego roku w trzeci czwartek listopada. Jest to dzień, w który bez mała na całym świecie rozpoczyna się serwowanie młodego, zaledwie kilkutygodniowego wina ze zbiorów danego roku...

Kadm naśladuje estrogeny - problemy z płodnością
...w "Nature Medicine" opublikowano wyniki badań nt. wpływu kadmu na zdrowie. Kadm, oprócz tego, że naturalne występuje w glebie, jest stosowany w przemyśle np. do produkcji baterii czy pigmentów. W warzywach korzeniowych z rejonów uprzemysłowionych stwierdza się wysokie stężenie tego pierwiastka...

Tak trudno zasnąć
...błogi sen jest ukojeniem dla ciała i duszy człowieka - tak twierdzą poeci. Jednak zwykli śmiertelnicy coraz częściej muszą szukać różnych sposobów, aby przespać noc. Sen jest niezbędny do życia. W jego trakcie organizm człowieka odpoczywa i regeneruje się. Skrajny brak snu, co potwierdza medycyna, może być nawet przyczyną śmierci...

Homeopatia
...zasadę homeopatii można dzisiaj sformułować w następujący sposób: Każda substancja aktywna farmakologicznie, zdolna do wywołania w dużej ilości u osoby zdrowej określonych objawów, może usunąć podobne objawy u osoby chorej pod warunkiem, że zostanie podana w bardzo małej dawce...

Strefy erogenne
...to miejsca na całym ciele, wyjątkowo wrażliwe na dotyk i pieszczoty. Każdy człowiek ma trochę inną "mapę erotyczną" ciała. Jednak są takie zakątki w ciele kobiet i mężczyzn, których dotyk doprowadza do podniecenia i sprawia wyjątkową przyjemność. Wzajemne poznawanie swoich ciał to niezwykle fascynująca i piękna przygoda!

Mniej mówisz - więcej rozmawiasz
...najczęściej stosowanym sposobem komunikowania się codziennego są bezpośrednie rozmowy z różnymi osobami w rozmaitych sytuacjach . Inaczej rozmawiamy z przygodnym pasażerem w pociągu lub w poczekalni do lekarza , inaczej zachwalamy produkty, jeszcze inaczej negocjujemy warunki postępowania...

Czy jestem asertywny?
...kontakt z innymi osobami, szczególnie nowopoznanymi, może napełniać niepokojem czy lękiem. Niemal każdy z nas doświadczał takiej sytuacji, w której z trudem wyrażał swoje myśli, poglądy, emocje, etc. Ale prawdopodobnie każdy zna choćby jedną osobę, która z łatwością nawiązuje kontakty...

Skąd jeansy?
...pierwsza para jeansów powstała w 1873 r kiedy to handlarz bławatny - żydowski emigrant z Bawarii nazwiskiem Levi Strauss uszył z płótna namiotowego robocze spodnie dla kalifornijskich poszukiwaczy złota...

Wirtualny lekarz pomaga rzucić nałóg
...multimedialny program komputerowy, który zachowuje się (w ograniczonym zakresie) jak idealny lekarz, pomaga palaczom i osobom zbyt wiele pijącym rzucić nałóg...

Pełnotłuste mleko i masło mogą zapobiegać astmie u dzieci
...małe dzieci, które jedzą regularnie produkty bogate w tłuszcz pochodzenia mlecznego, mają mniejsze ryzyko rozwoju astmy...

Prawdy i mity o kobietach czyli... On powinien wiedzieć, jak jest naprawdę
...kobiety rzadziej zdradzają swoich partnerów. Kobiety rzeczywiście zdradzają rzadziej niż mężczyźni. Zazwyczaj są bardziej odpowiedzialne, wierne i lojalne...

Taniec jako lek
...w antropologii kultury taniec jest takim zjawiskiem, które można odnieść zarówno do biologii jak i do nauk społecznych...

Coca-Colę wynalazł aptekarz
...w 1886 roku pacjenci apteki Johna S. Pembertona spróbowali po raz pierwszy napoju, który - według jego wynalazcy - miał być... lekiem wspomagającym leczenie chorób nerwowych...

Feng Shui
...to starożytna nauka zakorzeniona w chińskim sposobie postrzegania wszechświata. Feng Shui to w dosłownym znaczeniu "wiatr i woda"...

Twórcza terapia poznawczo-behawioralna
...psychoterapeuta analizuje i bada zachowanie człowieka po to, by je coraz lepiej rozumieć, by promować zachowania dojrzałe oraz by, w razie potrzeby, modyfikować zachowania niedojrzałe czy zaburzone...

Dwunastoletni geniusz
...Sho Yano jest Amerykaninem pochodzenia koreańskiego, ma 12 lat, uniwersytecki dyplom z biologii i rozpoczyna właśnie w Chicago studia medyczne...

Imię dla Twojego dziecka
...wybór imienia dla dziecka wiąże się z rozstrzygnięciem problemu: "Czy ważne są opinie społeczne, czy wyłącznie prywatne życzenia?" Chyba warto zadbać o to, aby dziecko dobrze czuło się ze swoim imieniem i nie wstydziło się go...

Lek ludowy z liści brzozy
...brzoza żyje około 100 lat, przy czym rośnie tylko przez połowę swego życia, a zakwita po raz pierwszy mając 15 lat. W Indiach i na Syberii uważana jest za drzewo magiczne...

Einstein i Newton mieli oznaki autyzmu
...Albert Einstein i Isaac Newton mogli wykazywać oznaki zespołu Aspergera - formy choroby autystycznej, nie wywołującej jednak problemów z uczeniem się. O badaniach zajmującego się autyzmem eksperta informuje serwis "New Scientist"...

Piękne krzewy do ogrodu
...najlepsza pora na sadzenie to wiosna lub jesień. W przypadku roślin sprzedawanych w pojemnikach można to robić także latem. W sklepach co roku pojawiają się nowe, ciekawe odmiany. Polecamy nowości...

Wzrasta popularność implantów
...według ostatnich badań American Dental Association (ADA) wynika, że pomimo faktu, iż z wiekiem statystycznie coraz mniej ludzi traci zęby, to jednak coraz więcej Amerykanów jako trzecie zęby wybiera stomatologiczne implanty...

Lukrecja w kosmetyce
...lecznicze właściwości korzenia lukrecji, która była ziołem stosowanym już w starożytnej Grecji i Rzymie...

Zalety i wady czekolady
...dobra nowina dla łasuchów! Czekolada ma znacznie więcej plusów niż minusów. Przeczytaj, jak się nią sprytnie zajadać...

Żeń-szeń źródłem mocy
...wyciąg z korzenia żeń-szenia poprawia pracę układu nerwowego. Zmniejsza niewłaściwe reakcje mózgu i reguluje wydzielanie neuroprzekaźników...

Codzienna aktywność
...zarówno aktywność fizyczna, jak i utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, są potrzebne w utrzymaniu dobrego zdrowia...

Warto pić czerwone wino
...istnieje co najmniej pięć powodów, dla których warto pić czerwone wino. Trunek ten dba bowiem o nasze serce, chroni przed rakiem...

Jak pokonać roztocza
...roztocze domowe to maleńki krewny pająka. Ma wielkość 0,4 mm. Uwielbia ciepłe i wilgotne miejsca, np. pościel, dywany, wykładziny...

Jeżówka na wiosenne przesilenie
...skutecznie zapobiega infekcjom górnych dróg oddechowych. Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej...

Orzechowe tajemnice
...porcja 85 g orzechów dziennie obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi...

Piwo czekoladowe
...wiodący duński browar wprowadził w tym tygodniu na rynek ciemne piwo o smaku czekoladowym...

Irlandczycy jedzą najwięcej czekolady
...Irlandczycy są rekordzistami w ilości zjedzonej czekolady na osobę. Tuż za nimi plasują się Brytyjczycy i Austriacy...

Groźne chrapanie
...zdaniem lekarzy chrapią przede wszystkim mężczyźni, zwłaszcza ci otyli, w średnim wieku. U kobiet chrapanie występuje o wiele rzadziej, zwykle dopiero po menopauzie, i często ma związek z nadwagą...

Cytryna - zdrowy owoc
...rozpuszczony w wodzie użyty do płukania łagodzi stany zapalne gardła i śluzówki jamy ustnej. Żucie skórki cytrynowej (świeżej lub suszonej) wzmacnia dziąsła i chroni przed nieprzyjemnym zapachem z ust...

Mała czarna
...kawa koszykowa zawiera najwięcej kofeiny. Z arabskiej natomiast otrzymuje się najsmaczniejszy napój, najwyżej ceniony przez kawoszy...

Stres wrogiem erotyki
...według badań TNS OBOP do trudności związanych za współżyciem seksualnym przyznaje się 69% kobiet i 63% mężczyzn...

Wina domowej roboty
...przez fermentację alkoholową soku z winogron lub owoców otrzymuje się wina gronowe...

góra strony

Szukaj na QZ.plKupuj z Bingo Cosmetics

Na QZ jest 102 osoby:
- 102 czytających

Dołącz się ;-) >>

Najnowsze artykuły


Różności
Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu
- Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu –

Odżywianie
Bruschetta Rio Mare z tuńczykiem i zielonym sosem
Bruchetta to potrawa, której ojczyzną są Włochy. Jest jedną z podstawowych włoskich przekąsek, a przyrządzić ją można na bardzo wiele sposobów. Podstawą każdej bruchetty jest opieczone na grillu lub patelni pieczywo z dodatkiem oliwy oraz roztartego czosnku.

Dziecinada
Zabawa na zdrowie
W zdrowym ciele zdrowy duch – przysłowie to jest powszechnie znane i przytaczane przy wielu okazjach. Równie często powtarzamy je naszym dzieciom, chcąc, by wyrosły na zdrowych i świadomych ludzi. Jak jednak możemy przekonać najmłodszych do zajadania ze smakiem marchewki, czy buraka?

Zdrowie
Jak trzymać pion?
- bezinwazyjne badanie kręgosłupa

Uroda
Trądzik, nie taki młodzieńczy
Mimo, że już dawno przestałaś być nastolatką, na Twojej twarzy wciąż pojawiają się trudne do usunięcia wypryski i zmiany skórne? Trądzik często nie mija wraz z okresem dojrzewania i zmagać się z nim mogą nawet osoby powyżej 30 roku życia. Nawracające zmiany skórne to poważny problem dermatologiczny, który wymaga leczenia oraz szczególnej pielęgnacji.

Seksolubnie
Czy katolik może cieszyć się seksem?
Kościół może przeciwstawić „modzie" na seks coś bardzo ważnego. Przekonanie, że związek z drugim człowiekiem ma wzbogacać oboje małżonków - a nie ranić. Rozmowa z ojcem dr Ksawerym Knotzem, kapucynem, specjalistą od poradnictwa małżeńskiego.

QZ.pl poleca
Kompleksowe wzmacnianie
W chłodniejsze dni nietrudno o infekcje i przeziębienia. Nadszedł właśnie najgorszy okres dla układu odpornościowego człowieka. Zanim dopadnie nas choroba i sięgniemy po antybiotyk warto samemu zadbać o zwiększenie odporności naszego organizmu.

Dobre rady
Nie daj się alergii
Marzy Ci się weekend na łonie natury, gdzieś na łące czy w lesie? Albo aktywny wypoczynek na wsi wśród zwierząt? Zamiast tego spędzasz słoneczne weekendy zamknięty w domu, bo po wyjściu na zewnątrz zaczynasz kichać i łzawić a z nosa cieknie jak z kranu?

Design by Multimedia Image