Temat tygodnia

Freud kontra melatonina – jak zwalczyć zimową depresję
Zima to trudny czas na prowadzenie bujnego życia towarzyskiego. Mało kto ma ochotę brnąć przez zaspy, by odwiedzić przyjaciela czy marznąć w tramwaju, żeby wypić kawę na Rynku. Ważne jednak, aby dostrzec granicę między zwykłym rozleniwieniem a depresją.

Polacy – mięsożercy
Najnowsze badania, opublikowane w książce ,,Who Eats What” wskazują, że Polska jest jednym z krajów, znajdujących się w światowej czołówce pod względem spożycia mięsa. Zajmujemy bowiem wysokie, 12 miejsce.

Kobieta po 40-tce nie zmieni zawodu?
Kobiety ze Śląska chcą udowodnić, że życie może zacząć się po 40-tce. Rusza projekt UE skierowany m.in. do nauczycielek podstawówek, liceów i gimnazjów, a także przedszkolanek, które chcą zmienić swój zawód lub podnieść kwalifikacje.

Nie bój się piątku trzynastego
Picasso panicznie bał się fryzjera i obcinania włosów, Michael Jackson nienawidził zarazków, a Matejko kładł się spać wyłącznie przy zapalonej świecy. Okazuje się, że z takimi fobiami zmaga się aż 60% Europejczyków.

Jedzmy! Na zdrowie
Długie spacery, codzienny jogging, głodówki i skomplikowane diety – jest wiele sposobów na osiągnięcie upragnionej sylwetki. Tymczasem wystarczy jeść rozsądnie i kontrolować zawartość cholesterolu i węglowodanów w spożywanych produktach. Dzięki odpowiednim urządzeniom optymalny dobór składników odżywczych nie jest już problemem, a jogging i siłownia będą jedynie dodatkiem „extra” do zbilansowanej diety.

Wiosenne zmiany na lepsze
Czas uwolnić się wreszcie od zimowej nostalgii i rozpocząć przygotowania do wiosny. Najintensywniej szykują się panie. Odrzućmy stres, ponuractwo - czas na zmiany! Co może nas wspomóc w tych wysiłkach? Kobiecy renesans, czyli nowa mapa świata, w której centrum znajduje się kobieta.

Jak zrealizować noworoczne postanowienia?
Według badań OBOP z 2008 prawie połowa (47%) Polaków podejmuje się noworocznych postanowień. Najczęściej chcemy: rzucić palenie, rozpocząć regularne ćwiczenia i treningi lub pozbyć się zbędnych kilogramów. Aby wytrwać w noworocznych postanowieniach i faktycznie poprawić stan zdrowia i samopoczucia, warto pamiętać co pozytywnego możemy osiągnąć.

Karnawałowe koktajle - poznaj tajniki miksologii
Podczas gorących karnawałowych nocy nie może zabraknąć smakowitych drinków. Umiejętne przygotowanie koktajli wymaga kreatywności, zmysłu artystycznego i wiedzy. Radzimy jak za pomocą shakera wstrząsnąć światem.

Efekt Mozarta czy motyla?
Słuchać czy nie słuchać? Komu to pomaga? Czy kluczem do poprawiania inteligencji jest ta właśnie muzyka? Dokąd prowadzi spór o Mozarta? Zdania naukowców podzielone.

Boimy się dentysty jak pająków i wysokości
Dentofobia, czyli strach przed dentystą zajmuje 10 miejsce na liście najpopularniejszych fobii, tuż za najpopularniejszym lękiem przed pająkami, ludźmi i lękiem wysokości. Dziś 9 na 20 osób myśl o dentyście przyprawia o panikę. Nie tylko ból podczas leczenia jest przyczyną dentofobii, ale także wspomnienia i zastrzyk znieczulający. W walce z lękiem przed dentystą coraz częściej pomaga nowoczesna technologia

Komórki macierzyste - przyszłość medycyny
Komórki macierzyste są pierwotnymi komórkami ludzkiego organizmu. Wyróżnia je nieograniczona zdolność podziału i rozwoju. Z nich rozwijają się wszystkie części ludzkiego organizmu: skóra, mięśnie, kości, nerwy, komórki krwi i organy. W przypadku choroby, komórki macierzyste pomagają w regeneracji powstałych uszkodzeń. Dlatego najlepiej posiadać zapas własnych komórek macierzystych.

Jak kobieta i mężczyzna różnią się od siebie
Ona rozmawiając z koleżanką przez godzinę okupuje telefon. On łowiąc ryby z przyjacielem potrafi nie odezwać się ani słowem. Ona ma problem ze znalezieniem drogi na mapie. On, jeśli się zgubi, nigdy się do tego nie przyzna. Mimo, że różnice między kobietami a mężczyznami na pozór wydają się oczywiste, warto bliżej poznać ich przyczyny.

Europejczycy nie wiedzą o zagrożeniach powodowanych przez tłuszcz wewnętrzny
88% Europejczyków, nie uświadamia sobie zagrożeń powodowanych przez otyłość brzuszną, które mogą skrócić im życie. W opublikowanym dziś raporcie „Tłuszcz trzewny i debata o wadze” – eksperci podkreślają wagę zwiększenia świadomości w zakresie ryzyka chorób, na które znaczący wpływ na ukryty tłuszcz wewnętrznym.

Niebezpieczna szklana kula
Jesień i zbliżający się koniec roku to czas, kiedy pojawiają się refleksje dotyczące przemijania i niepokój o nadchodzącą przyszłość. Właśnie wtedy wzrasta popyt na usługi wróżek i podobnych profesji przepowiadających los.

Nowe rozdanie
Nie popadajcie w rozterki. Nie rezygnujcie z bywania na qz.pl. Zdobywajcie punkty. Na pewno się przydadzą. Jeszcze chwila wakacyjnej przerwy i wystartujemy z nową odlotową nagrodą.

Co przemieni mamę w kochankę
Gdzieś między kolejną zmianą pieluchy a kaszką, która wylądowała na podłodze. Prawdopodobnie tutaj podziała się namiętność twojej partnerki, odkąd urodziło się dziecko (lub więcej dzieci). Zagubiona w natłoku codziennych spraw, niestety, przyjemności zostawia na potem, a że to „potem” wciąż nie nadchodzi... Cóż, czekasz cierpliwie, sugerujesz, próbujesz delikatnie się zbliżyć i wciąż nic.

Niedyskretne pytania
– Czy już nie czas na dziecko? – Oto jedno z najgorszych pytań, jakie może usłyszeć bezdzietna para w kilka lat po ślubie. Wszystko jedno, czy brak potomstwa to wasz wybór, czy nie. Nikt nie lubi, gdy obce, a nawet dość bliskie osoby lądują się z butami w środek jego intymnego świata.

Słaba płeć
Z badań wynika, że żyją o 6-8 lat krócej niż kobiety. Statystyczny Polak dożywa 68,8 roku, a mógłby znacznie dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Powiedz swojemu mężczyźnie: nie jesteś ze stali. Nie chowaj głowy w piasek i zobacz, skąd może przyjść zagrożenie, a także jak się przed nim skutecznie bronić.

40 sposobów na relaks
Powszechnie wiadomo, że permanentny stres ma zgubny wpływ na zdrowie. Może prowadzić do zaburzenia snu, problemów z koncentracją, utraty możliwości obronnych organizmu. Tym ważniejsza jest więc przez wielu postponowana i niedoceniana umiejętność - odpoczywanie.

Uzdrowicielska energia
Jej zwolennicy, twierdzą że leczy ciężkie choroby i jest często ostatnim ratunkiem dla ludzi, którym tradycyjna medycyna nie jest wstanie już pomóc. Natomiast jej przeciwnicy, twierdzą że nie ma naukowych dowodów na jej skuteczność i tak naprawdę choremu wydaje się tylko, że jest zdrowy.

Gdy ona utrzymuje dom
Obecnie w rzadko którym związku pracuje jedynie mężczyzna. Zaś kobiety nie dość, że zaczęły pracować poza domem, to nierzadko zarabiają więcej niż ich partnerzy i dodatkowo zarządzają domowym budżetem. Potwierdzają to dane GUS - już co czwarta żona jest głową rodziny i zwykle jej wynagrodzenie jest wyższe niż męża.

Za co kochamy telenowele?
Od kilkunastu lat telenowele królują na małych ekranach w domach Polaków, a ich bohaterowie stali się naszymi dobrymi znajomymi - dzielimy ich problemy, a nasze dzieci dorastają wraz z ich dziećmi. Skąd się wziął fenomen seriali?

Jak przyciągnąć pieniądze
Nie warto wciąż narzekać i myśleć o tym, na co nas nie stać, bo tak naprawdę poczucie dostatku i zadowolenia wcale nie zależy od stanu konta bankowego. Można mieć wiele i być sfrustrowanym, można mieć mniej, a i tak cieszyć się z życia. Bogactwo i szczęście rodzą się nie tylko z działania, ale też z pozytywnego myślenia.

Wiara góry przenosi i uzdrawia
Jak ludzie wydłużają swoje życie? Czy wszyscy to potrafią? Czy możemy te umiejętności wykorzystać w sposób świadomy? Odpowiedzi na te pytania byłyby kroczkiem ku nieśmiertelności, dlatego zrobiono wiele odpowiednich eksperymentów i dzisiaj udało się po części zrozumieć, na czym polegają uzdrawiające moce organizmu. Przy okazji okazało się też, że te umiejętności posiadają nie tylko ludzie, ale również zwierzęta!

Babska przyjaźń
Nikt tak nie zrozumie kobiety jak druga kobieta. Nawet najbardziej kochający mąż, brat, ojciec czy przyjaciel nie pojmie np. co to znaczy być w ciąży – z jakimi ten stan wiąże się emocjami. My, kobiety, przechodzimy przecież takie same cykle, miesiączki, dojrzewamy, rodzimy dzieci, przekwitamy, zostajemy wdowami. Sprawujemy podobne obowiązki.

Wróżka prawdę ci powie
Choć trudno w to uwierzyć, w Polsce jest ponad 50 tys. wróżek i jasnowidzów. Ogłaszają się w prasie, telewizji, internecie. O dowolnej porze można do nich zadzwonić albo wysłać SMS z nurtującym pytaniem. Wiele osób to robi (chociaż nigdy by się do tego nie przyznały), wierząc, że postawienie tarota cudownie odmienia ich życie: problemy same się rozwiążą i wyłoni się przed nimi świetlana przyszłość.

Nie pójdę do kościoła
„Wypiszcie mnie z lekcji religii!”, „Msze są nudne” – słyszysz od nastolatka. Martwisz się, bo nie wyobrażasz sobie życia bez modlitwy. Zmusić buntownika, by tak ja wy chodził do kościoła, czy poczekać, aż sam zrozumie, że powinien?

Hipochondrycy
Niektórzy ludzie przesadnie niepokoją się o swoje zdrowie. Dostrzegają u siebie różne choroby nawet wtedy, gdy ich nie ma, i na siłę próbują je leczyć. W medycynie taki stan określa się mianem hipochondrii. Okazuje się, że termin ten był znany już starożytnym Grekom, którzy uważali, że nadmierne przywiązywanie wagi do swojego samopoczucia wynika z zaburzeń układu trawienia.

Przyczyny kryzysu małżeńskiego
Najczęściej, gdy słyszysz słowo kryzys, wzdrygasz się ze strachem. Wydaje się on być czymś nie do przejścia. "Czy nie dałoby się go jakoś uniknąć?" - myślisz. Niestety, nie... Kryzysy - w tym małżeńskie - są w życiu czymś naturalnym i nieuniknionym. Dlaczego? Każdy związek jeśli ma być udany, musi przejść przez pewne etapy. Wy się zmieniacie, pojawiają się nowe okoliczności.

Jak zdemaskować fałszywą kobietę
Ile już razy w Twoim życiu okazało się, że sympatyczna i delikatna znajoma kobieta okazywała się koszmarną intrygantką? Każdemu z nas zdarza się nabrać na pozory uprzejmości, dobrej woli i życzliwości, lecz prawdziwe nieszczęście następuje wtedy, gdy nie zauważysz w porę niebezpieczeństwa i zaufasz kobiecie, która potem… celowo Cię zniszczy. Sprawdź koniecznie, jak zdemaskowac fałsz.

Płakać czy nie płakać?
Płacz to nasza reakcja na emocje. Płaczemy ze strachu, bólu, smutku, żalu, ale także ze szczęścia, a czasami płaczem reagujemy na podniosłą sytuację lub wyjątkowe piękno. Powszechnie uważa się, że płacz to psychologiczny tonik, uwalnia nas od smutku, przynosi ukojenie, jest swego rodzaju „katharsis” dla skołowanej duszy.

Dlaczego kobiety żyją dłużej
Zaraz po blondynkach, policjantach i politykach, największą popularnością cieszą się w naszym kraju kawały o babie, co to przyszła do lekarza. W krzyżu ją łamie, głowa jej pęka. I tak można opowiadać bez końca. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że to nie panie, ale panowie powinni stać się stałymi bywalcami poradni medycznych.

Kto z kim przestaje, takim się staje
Pewnie znasz pary małżeńskie, w których i mąż, i żona są pulchni jak pączki w maśle. Warto zastanowić się, dlaczego. Przecież nie można tłumaczyć tego zjawiska dziedziczeniem skłonności do otyłości, bo nie łączą ich więzy krwi. Wychowali się w innych rodzinach, w których pewnie panowały inne nawyki żywieniowe i styl życia. A jednak oboje mają nadwagę i podobne problemy zdrowotne, zupełnie jakby byli bratem i siostrą. Dokuczają im np. choroby układu krążenia. Czemu? Ponieważ prowadzą taki sam styl życia.

Mleko dobre czy mleko złe?
Jedni powtarzają za Hipokratesem, że jest ono najdoskonalszym i najbardziej kompletnym pokarmem, jaki stworzyła natura. Inni oponują, że prawda ta dotyczy jedynie cieląt, a człowiekowi dorosłemu mleko wręcz szkodzi. Dyskusja o walorach białego napoju budzi zazwyczaj wiele emocji i wciąż nie jest zakończona. Oto najbardziej rozpowszechnione opinie za i przeciw piciu mleka.

Ciepłe i puchate
Im więcej dzielimy się ciepłym i puchatym tym więcej go mamy. Niestety podobnie jest z "zimnym i kolczatym". Dlatego tak ważne jest dawanie innym ciepłego i puchatego. To co rozdajemy zależy od nas. Musimy być jednak świadomi tego, że inni będą to przekazywać dalej.

Czy mówić mężowi o wszystkim?
Niestety nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od sytuacji, relacji między wami a czasami od tego czy sekret ma szansę nigdy się nie ujawnić. Szczerość, zaufanie i wspólne rozwiązywanie wszystkich problemów to podstawa udanego związku. Wszak obiecywaliście sobie bycie razem na dobre i na złe. Na początku małżeństwa rzeczywiście nie macie przed sobą żadnych tajemnic.

Żyć i kochać
-czy to mośliwe?

Coś ci powiem, ale nie mów nikomu
Ludzie plotkują od niepamiętnych czasów. Plotkowanie jest czynnością powszechną, prawie rytuałem. Chyba każdemu z nas zdarzyło się, mówić o kimś w sposób negatywny. Po prostu lubimy rozpowszechniać informacje i przy okazji dodawać jakieś własne, nieistotne słówka.

Być tolerancyjnym człowiekiem
W obecnych czasach coraz częściej słychać opinie, według których tolerancja jest najważniejszą wartością, ponieważ gwarantuje swobody obywatelskie oraz umożliwia indywidualny rozwój. Można zgodzić się z takim twierdzeniem pod warunkiem jednak, że nie absolutyzujemy tolerancji i że nie traktujemy jej jako magicznego środka na osiągnięcie powszechnej szczęśliwości wszystkich obywateli. Tolerancja wobec czegoś czy kogoś to postawa, która przyznaje drugiemu człowiekowi określony zakres swobód i wolności.

Klaps
... „lepsze bite jak proszone”. Stare polskie porzekadło funkcjonowało wiele lat aż ostatnio, na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia nastała moda na wychowanie bezstresowe.

Zagubieni
Dlaczego Boże Narodzenie i Nowy Rok – święta uchodzące przecież za najbardziej rodzinne, najbardziej radosne, najbardziej sprzyjające bliskości – wywołują u tak wielu ludzi smutek i zniechęcenie? Dlaczego po okresie – wydawałoby się – bardzo „emocjonalnie ciepłym” odczuwają przenikliwy i dojmujący uczuciowy ziąb? Dlaczego wśród tylu bliskich czują się tak bardzo samotni i obcy?

Co nas stresuje w pracy?
Stres w pracy stres jest nieodłącznym towarzyszem naszej codzienności. Człowiek w pracy, przeżywa różne napięcia emocjonalne, które wywołują zarówno zwiększoną chęć do jej wykonania, jak i powodują spadek zainteresowania jej procesem i rezultatami.

I znowu idą święta...
Świąteczni optymiści jak zwykle uradowani krążą od kilku dni z uśmiechem na twarzy, zaś sceptycy przeżywają święta w nieco inny sposób, pragną, by jak najszybciej one minęły, mimo faktu, iż jeszcze się nie zaczęły! Wszechobecna atmosfera zwiastująca święta jest wszędzie, na każdym kroku można ją z łatwością wyczuć... W domu, sklepie, pracy, telewizji, radiu i gdziekolwiek się nie obrócimy...

Wywiad z Bogiem
- Wejdź proszę – powiedział do mnie Bóg. – Więc chciałabyś przeprowadzić ze mną wywiad? - Jeśli masz czas… - Mój czas nazywa się wiecznością. Jest wystarczająco dużo czasu na wszystko. Jakie pytanie chcesz mi zadać?

Przepraszanie na siódemkę
Przepraszanie, jak też przyjmowanie przeprosin, jest obrazem działania wewnętrznej uczciwości i pojmowania sprawiedliwości przez człowieka. Od tego, jak człowiek przeprasza i jak przyjmuje cudze przeprosiny, zależy poziom życia, do jakiego dochodzi.

Mikołaj nie istnieje
smutne, ale prawdziwe - kilka dowodów

Zakupoholizm
Jak grzyby po deszczu powstają sieci handlowe, markety czy też ostatnio modne galerie. Kilku tysięczne miasta również zalewa fala ładnych i miłych dla oka sklepów wielkopowierzchniowych. Moda na rodzinne wyjścia do galerii wrosła już na tyle, że zamiast spędzić rodzinny weekend w otoczeniu przyrody, kultury czy sztuki jedziemy na zakupy.

Czy w polskiej szkole łamane są prawa dziecka?
W pewnym okresie życia oddajemy naszych milusińskich pod opiekę ludzi nam obcych, którzy wprowadzają je w świat. Czy spełniają nasze oczekiwania? Czy mamy zawsze pewność, że ich działania nie wypaczą naszych wyobrażeń o idealnym synu czy córce?

Emocjonalne wampiry
Wampiry to nie legenda. One są wśród nas. Żyją na tej samej ulicy, co my, czasami nawet w tym samym domu. Czają się wśród znajomych, rodziny, kolegów z pracy. Tylko... zamiast krwią żywią się naszymi emocjami. Brońmy się!

Dekalog czy łatwo go przestrzegać w dzisiejszych czasach?
W kraju, w którym większość ludzi deklaruje wiarę w Boga, stosowanie się do dekalogu powinno być chyba oczywiste. Czy tak jest? Czy na pewno przykazania są dla nas drogowskazem, jak żyć? Więcej: czy my w ogóle rozumiemy, o czym one mówią?

Uważaj co mówisz - dzieci słuchają
Dzieci mają pewną zdolność, której czasami brak dorosłym. Zdolność ta to podzielność uwagi. Zazwyczaj gdy siedzą sobie i bawią się, nam wydaje się, że nie słyszą o czym rozmawiamy, bo są zajęte zabawą.

Czy umiemy ze sobą rozmawiać?
Jeszcze kilkanaście lat temu można było usłyszeć negatywne opinie na temat osłabienia kontaktów między ludźmi ze względu na sieć telefoniczną. Tak nas to rozleniwiło, że częściej wybieraliśmy kilkudziesięciominutową rozmowę przez telefon z sąsiadką mieszkającą w klatce obok, zamiast zaprosić ją do siebie na kawę. Obecnie problem ten jest o wiele bardziej frapujący.

Kobiety które starają się za bardzo
Jak odpoczywasz na co dzień? Bierzesz do ręki gazetę, bo masz chwilę dla siebie? Jednocześnie czujesz się winna, bo tyle ważnych rzeczy jest do zrobienia, a ty zajmujesz się „głupotami”, trwonisz swój cenny czas? Jeśli tak właśnie myślisz, pozwól sobie na półgodzinne wagary od życia i przekonaj się, że w tym czasie świat nie przestanie istnieć.

Dlaczego ludzie pomagają innym?
Dla wielu osób wartościowa jest teoria, że powinniśmy postępować tak, jak inni postępują wobec nas. Ci ludzie myślą, że jeśli sami będą potrzebować pomocy, to ktoś inny z pewnością udzieli im jej. Poza tym wartość pomagania silnie podkreślana jest w naszej kulturze, szczególnie w religii. Okazywanie współczucia i dobroci słabszym jest jakby umową społeczną.

Zaufanie w małżeństwie
Atmosfera nieufności, podejrzeń i ograniczeń osłabia więź małżeńską i każdą inną więź uczuciową. Im bardziej wyraźne są oznaki braku zaufania z jednej strony, tym silniejsze jest poczucie osaczenia, „uwięzienia" i zniechęcenia z drugiej strony. I więcej kłamstw – coraz więcej kłamstw.

Mądra przed ślubem
Gotowych recept na szczęście nie ma. Wszystkiego przewidzieć się nie da, bo życie, jak wiadomo, pisze zaskakujące scenariusze. Ale zanim powiemy sakramentalne „tak”, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Ktoś może powiedzieć: „Przecież kocham, to najważniejsze”. Tak, to jest podstawa. Jest jeszcze kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, jeśli jest się narzeczoną.

Stereotyp
Stereotyp to prosty, często irracjonalny obraz rzeczy, instytucji, ludzi, złożony z cech uznawanych za charakterystyczne dla nich, wpojony przez środowisko w świadomość członków jakiejś grupy, warstwy społecznej czy klasy. Stereotypy określają świat, prezentując jego ograniczoną wizję, opartą na niewiedzy i niesłusznych opiniach.

Jak być szczęśliwym?
Współcześni badacze zastanawiają się, jak w ogóle można mierzyć szczęście. Przeprowadzają sondaże, opracowują ankiety, kryteria, wskaźniki, pozwalające lepiej określać i porównywać stopień naszego zadowolenia, satysfakcji, dobrego samopoczucia.

Moja żona potrzebuje dużo sexu
Życie seksualne zmienia się jak w kalejdoskopie. Jednego dnia kobieta aż płonie żądzą seksu, a drugiego boli ją głowa. To zachowanie, które oczywiście doprowadza faceta do frustracji i powoduje wiele kłótni. Najgorzej jeśli cały dzień chodzi się z myślą o wieczornej zabawie, a jak się ściemni, to okazuje się, że można tylko cmoknąć się w nos.

Dziecko i obowiązki domowe
Wdrażanie dzieci do obowiązków od najmłodszych lat czyni je bardziej odpowiedzialnymi za dom i daje im poczucie satysfakcji, że mają wpływ na wygodę i wzajemne relacje domowników. Pozbawianie ich obowiązków sprawia, że traktują dom jak hotel, do którego przychodzą się najeść, wyspać, pouczyć, pobawić.

Chemia miłości
Narodziny miłości są dla organizmu prawdziwym szokiem. Serce bije szybciej, podwyższa się ciśnienie krwi, ręce drżą i się pocą – to oznacza, że wpadliśmy sobie w oko. Teraz wszystko dzieje się z szybkością błyskawicy. Gdy między dwojgiem ludzi zaiskrzy, w ich mózgu dochodzi do chemicznej burzy. Zaczyna się produkcja pewnych neuroprzekaźników (to hormony odpowiadające za przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi)

Piękna kuracja charakteru
Istnieją osoby, które posiadają charakter jakby stworzony do radości, inne tymczasem posiadają charakter, który wydaje się być stworzony do drwiących grymasów. Aby się lepiej zrozumieć, zacznijmy od stwierdzenia, że charakter jest niczym "znak fabryczny" naszej psychiki, jej podstawowy model (słowo charakter oznacza właśnie znak, piętno, ślad). Tak jak każdy posiada swe oblicze fizyczne, tak też posiada własne oblicze psychiczne.

Czy istnieje zdrowa opalenizna?
Z punktu widzenia dermatologii nie ma pojęcia "zdrowa opalenizna" Ciemne zabarwienie naszej skóry jest wynikiem mechanizmów obronnych naszej skóry przed negatywnym działaniem promieni słonecznych .

Nuuuuudy
Przyczyn nudy może być wiele. Może to być brak zainteresowań, brak nawyków samodzielnego organizowania sobie czasu wolnego, brak celów, do których warto dążyć, brak ciekawości poznawczej, itp. Niestety wszystko to jest najczęściej spowodowane brakiem pozytywnego przykładu ze strony rodziców

Odnaleźć się w naturze
Istota kobiecości - zarówno w swojej różnorodności, cierpliwości w działaniu i wartości, oraz w swojej zmienności i szczodrości - ma z naturą wiele wspólnego. Nie bez powodu malarze różnych epok przedstawiali swoje modelki w barwnych plenerach lub,podobnie jak pisarze, postrzegali je jako uosobienie zmieniających się pór roku.

To była blondynka
Podobno mężczyźni wolą blondynki. Czy rzeczywiście tak jest? Ogromna ilość złośliwych dowcipów o blondynkach byłaby raczej zaprzeczeniem tego stwierdzenia, chociaż nikt przecież nie udowodnił, że kawały te wymyślane są przez mężczyzn, jednak opowiadanie ich przy kobietach, nawet przy tych, które mają ciemne włosy, nie jest w dobrym stylu.

Bezstresowe wychowanie
To w jaki sposób rodzice będą chcieli wychować swoje dzieci, zależy od ich własnych doświadczeń czy przekonań. Z mojego punktu widzenia wychowanie bezstresowe nie realizuje niemal żadnych celów wychowawczych. Powoduje, że dziecko podważa, a w najgorszym przypadku ignoruje, wszelkie zasady i na każdym kroku sprawdza granice, testuje rodziców.

Związek na odległość
Małżeństwo, które widzi się raz w tygodniu, zaledwie na krótki weekend nikogo już nie dziwi. Już nie tylko żony marynarzy muszą godzić się z samotnością, bo kobiet, których mężowie są kilkaset kilometrów od nich, jest coraz więcej. Czy można mówić o „byciu razem” widząc się kilka godzin w tygodniu, a czasem rzadziej? Czy taki związek ma szansę przetrwać?

Kochać - jak to łatwo powiedzieć
Wychowani na romantycznej literaturze, hipnotyzowani każdego dnia przez media, ufamy, że miłość nas ocali. Wierzymy, że to ona właśnie odmieni nasze życie, które odtąd będzie usłane różami. Wszystko się ułoży - wystarczy spotkać tę właściwą osobę, drugą połówkę jabłka, bliźniaczą gwiazdę, która świeci tylko dla nas?

Głodne dzieci
Spór o to, w jaki sposób pomagać głodnym dzieciom (a właściwie ich rodzicom, bo do tego cała sprawa się sprowadza) toczy się od lat na bardzo wielu poziomach - do Sejmu i rządu począwszy a na internetowych forach skończywszy. Pomysłów jest bardzo wiele, można je jednak podzielić na dwie podstawowe grupy - bezpośrednią pomoc oraz danie ludziom narzędzi, by sami sobie pomogli.

Gdy dzieci rodzą dzieci
Nieletnie rodzicielstwo to skutek kilku powiązanych ze sobą przyczyn: od braku edukacji seksualnej w szkole po brak wsparcia i zrozumienia dla młodziutkich matek i ojców, którzy przerażeni tym, co im się przytrafiło, bywa, że porzucają swoje nowo narodzone dzieci, a nawet odbierają życie - im lub sobie.

Czy bycie dziewicą szkodzi
Znawcy tematu wyróżniają dwie przyczyny wstrzemięźliwości seksualnej. Pierwsza z nich to względy religijne. Życie w czystości, zachowanie dziewictwa wiąże się niewątpliwie z religią - kościół katolicki nie akceptuje życia przedmałżeńskiego i pozamałżeńskiego, wszelkiego rodzaju "związków na próbę".

Baśń prawdę Ci powie...
Fantastyczny świat baśni, zaludniony krasnoludkami, czarownicami, wróżkami, królewiczami, rycerzami bliski jest wyobraźni dziecięcej, jego potrzebom psychicznym .Baśń wprowadza dziecko w świat piękna i czaru...Patrząc na dzieci zasłuchane w opowiadaną baśń, stwierdzamy, że uczą się skupienia, radosnego obcowania ze światem fikcji. Baśń jest więc czymś więcej niż rozrywką, jest wstępem do literatury.

Czy wiek kobiecie przeszkadza??
Niestety wiek sprawia, że o naturalną atrakcyjność zewnętrzną (a o taką tu chodzi) kobiecie jest coraz trudniej. Zaczyna więc omijać temat wieku i oszukiwać siebie, stosując różnego rodzaju kuracje odmładzające, wyszczuplające i inne środki mające na celu ukrycie prawdziwego wieku. Na takie zachowanie kobiet, znaczący wpływ ma również i niestety, presja społeczna.

Samotność, cóż po ludziach...
Mogłoby się wydawać, że skazani przez współczesność na różnorodne kontakty z innymi ludźmi jesteśmy przesyceni zarówno ich uczestnictwem w naszym życiu, jak i naszą obecnością w życiu innych. Czy nie jest zatem uprawnione domniemanie, że odpoczynek i wytchnienie po tak wypełnionym dniu powinniśmy upatrywać przede wszystkim w dobrze pojętej samotności?

Matka i córka
Zauważyłaś, że w baśniach nie ma matek? Kopciuszek ma macochę. Małgosia (siostra Jasia) i Śpiąca Królewna też. Jest miejsce dla ojców, mamy pojawiają się rzadziej. Dlaczego? Bo relacja matki i córki to niekoniecznie bajka. Jest zbyt trudna, konfliktowa, złożona, by ubierać ją w kostiumy księżniczek

Czy małżeństwo z wpadki może być udane?
Bardzo wielu młodych ludzi, przedwczesnym, nieudanym seksem zaczyna dorosłe życie. Kilka śmiesznych ruchów i powstaje problem na całe życie, a "złoty strzał" niweczy wszystkie plany. Konsekwencje tego mogą być bardzo drastyczne dla młodego człowieka, a jak łatwo można się domyślić - decyzja ta wpływa na całe życie.

Samobójstwa wśród nastolatków
Kiedy młody człowiek targnie się na swoje życie, zastanawiamy się dlaczego, po co to zrobił? Co było przyczyną? Co wtedy czuł? Jakie uczucie nim kierowało? Czyżby to było uczucie złości? Złości na cały świat, która wypełnia duszę i umysł młodej osoby? Pytanie tylko co powoduje tą złość? Są to problemy, które przerastają nastolatków, a dorosłym wydają się błahe.

Przyjaciółka męża, kumpelka czy rywalka?
Zamiast do żony, dzwoni po radę do przyjaciółki. Pamięta o jej urodzinach, radzi jej i oczekuje, że ona zawsze mu pomoże. To ją pyta, do jakiego fryzjera pójść, co kupić żonie na rocznicę ślubu, ona pierwsza wiedziała, że pragnie dziecka. Przyjaciółka męża. Czy od przyjaźni jeden krok do zdrady?

Wolność słowa?
Bardzo często jako młodzi ludzie, albo jako ludzie już dorośli, ale w jakiś dziwny sposób pozostający w życiowej naiwności, mamy skłonność do sądzenia, że nasze myśli są złote i wszystko wolno nam mówić, pisać, bo niby dlaczego nie.

Bałaganiarz czy pedant
Jedni z radością wynoszą śmieci lub wyśmienicie gotują, ale za to wiecznie się spóźniają, gubią klucze i nigdy nie pamiętają o Twoich urodzinach. Inni są punktualni, nigdy nie rozrzucają po podłodze skarpetek, ale zawsze przypalają jajecznicę. Z którym z nich zatem łatwiej żyć?

Przemoc wobec dziecka w rodzinie
Różne są przyczyny stosowania przemocy wobec dziecka w rodzinie. Generalnie wyróżnia się trzy grupy przyczyn występowania tego zjawiska. Mogą one tkwić w samych dzieciach, na przykład dzieci niechciane, upośledzone, trudne, przewlekle chore czy kalekie. Bardziej powszechne są jednak przyczyny tkwiące w rodzicach. Do takich w pierwszej kolejności należy zaliczyć ich niedojrzałość i młody wiek, brak wiedzy i umiejętności wychowawczych, doznanie maltretowania we własnym dzieciństwie

Gdy praca jest na pierwszym miejscu
Mąż, który wraca z firmy późnym wieczorem i szybko zasiada do komputera, żeby jeszcze trochę popracować, nie jest wymarzonym partnerem życiowym. Niestety, coraz więcej kobiet musi borykać się z problemem pracoholika w domu. Jak żyć z człowiekiem, który stawia na pierwszym miejscu swoje życie zawodowe?

Już niedługo Dzień Kobiet
W świadomości społecznej Polaków panuje dość powszechne przekonanie, że obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet został wymyślony przez komunistów. I faktycznie, w PRL, a jeszcze bardziej w Związku Radzieckim, był on jednym z najbardziej celebrowanych i obchodzonych świąt.

Dlaczego się nie żenią?
Naczelną zasadą, którą kierują się mężczyźni zakładający rodzinę, jest zwiększenie szans na przekazanie swojej puli genów. Zatem z ich perspektywy najbardziej komfortowa sytuacja, to taka, w której jeden mężczyzna posiada jednocześnie wiele partnerek.

Grzeczne dzieci
Jak wychować grzeczne dziecko? Czy uda się to zrobić w XXI w

Co po śmierci...?
Co się dzieje, gdy umieramy? To bardzo ważne pytanie. Ta kwestia intryguje rodzaj ludzki, odkąd jesteśmy w stanie się takim rzeczom przypatrywać. Czy istnieje życie po śmierci? Gdzie idziemy? Czy istnieje dosłowne Piekło i Niebo?

Nowoczesne babcie
Starsza pani w koku i niemodnej sukience - gdzie są dziś takie babcie? Dynamiczne, przebojowe kobiety w średnim wieku nie dziergają już sweterków na drutach i nie robią dżemów. Pracują zawodowo, chcą zwiedzać świat i cieszyć się życiem.

Jak zdradzają kobiety?
Kobietom trudniej jest zdradzać z powodu roli, jakie odgrywają w społeczeństwie. Matki, żony i pracownice. Przeszkodą jest notoryczny brak czasu. Jak znaleźć go dla kochanka? Jeśli już znajdują, to po cichutku. Tolerancja społeczna dla zdradzającej kobiety jest znacznie mniejsza niż dla zdradzającego mężczyzny.

Do końca świata
Tysiące wolontariuszy będzie zbierać do puszek, firmy będą licytować złote serduszka, w "prime time" w TV pojawi się relacja na żywo, koncerty, fajerwerki. Wszystko dla chorych dzieci. Fajnie, szlachetnie, ale mam mieszane uczucia. O ile pierwsze edycje wzbudzily mój podziw, sympatię i wpłatę, o tyle kolejne wywołują sceptycyzm.

Nie zabieraj organów do nieba
Transplantacje to wciąż dla wielu Polaków temat trudny lub całkiem abstrakcyjny. A może nawet powinno być zgoła inaczej, bo transplantologia to dziedzina medycyny niosąca ratunek dla ludzi zmagających się z poważnymi chorobami. Ich jedyną nadzieją są trudne operacje, podczas których lekarze wszczepiają organy pobrane od innych ludzi.

Męskie tajemnice
Czy postępowanie mężczyzn, które wciąż dziwi kobiety da się zgłębić, wytłumaczyć, zrozumieć? Naukowcom podobno się to udało. A oto kilka wniosków, które być może pomogą zrozumieć zachowanie mężczyzn, którym tak często zaskakują kobiety, mimo iż one są przekonane o tym, że tak dobrze ich znają.

Zwyczaje wigilijne
Nieodłącznym elementem kolacji wigilijnej jest obdarowywanie się prezentami, które w polskiej tradycji przynosi pod choinkę, w zależności od regionu: św. Mikołaj, aniołek lub Gwiazdor. Do tradycji należy równiez rodzinne śpiewanie kolęd. O północy w kościele odbywa się uroczysta msza zwana pasterką.

Jak spędzić święta
Coraz częściej słyszy się o rodzinnych wyjazdach do ośrodków wczasowych, w góry, nad morze, restauracje szykują kolacje wigilijne i oferują specjalne menu. Co jest lepsze odpoczynek w pełnym tego słowa znaczeniu – zrobią, przyniosą, zabiorą. Czy jednak lepsze są wspólne porządki, przygotowania, zakupy.

In vitro
Zapłodnienie in vitro to zespół procedur medycznych, które prowadzą do uzyskania komórek płciowych żeńskich (jajeczek z jajników) i męskich (plemników) i do zapłodnienia komórki żeńskiej przez męską poza ustrojowo, czyli poza organizmem kobiety. Po zapłodnieniu i uzyskaniu zarodków sprawdza się ich jakość i w odpowiednim stadium rozwoju przenosi się je do macicy, tak by mogły się tam zagnieździć. Jednorazowo przenosi się zwykle dwa-trzy zarodki.

Deprecha precz
Chandra, dołek, jesienna depresja – w najbliższych miesiącach te słowa wymieniać będziemy wyjątkowo często. Wciąż chce nam się spać, rano mamy problem z podniesieniem się z łóżka. W pracy nie możemy się skoncentrować, ogarnia nas apatia. Czy coś poważnego nam dolega?

Wstydliwy wstyd
Czy to, co wiemy o wstydzie w ogóle, odnosi się do wstydu w sferze seksualnej? Oczywiście. Wstyd to uczucie, który towarzyszy odsłanianiu się nie tylko przed innymi, ale i przed sobą. A w seksie odsłaniamy się bodaj najbardziej

Kto uratuje Miłość
Czasem tonie nasza wyspa, wyspa naszych uczuć, emocji... jak potem wygląda życie?

Kontrowersyjny celibat
Jedną z najdziwniejszych i najtrudniejszych do zaakceptowania propozycji Kościoła Katolickiego jest celibat duchownych. To niesamowite i o tym w ogóle się nie mówi, ale historycznym powodem wprowadzenia celibatu nie było dążenie do świętości czy czystości poprzez odrzucenie seksualności i związków księży z kobietami, ale chęć zapobieżenia groźbie dziedziczenia przez potomstwo kleru majątków Kościoła

Śpieszmy się kochać ludzi .... tak szybko odchodzą...
1 listopad - Dzień Wszystkich Świętych, dzień, w który odwiedzamy tych, których już z nami nie ma. Tych , których kochaliśmy, tych , którzy byli nam bliscy. Dzień zadumy i refleksji. Jeszcze rok temu święto to było dla mnie zwykłym świętem kalendarzowym. Teraz to już drugi rok jak obiorę się rano, spakuję w samochód i pojadę na cmentarz.

Kryzysy małżeńskie
Małżeństwo jest jak bieg z przeszkodami. Zaczynamy go pełni wiary i energii, gdy nagle pojawiają się przeszkody, które trzeba pokonać. Za każdym razem, gdy wydaje się, że już wychodzimy na prostą, pod nogami wyrasta nowa kłoda. Na szczęście, niektóre problemy można przewidzieć. Wiedząc, jaka przeszkoda pojawi się za zakrętem, łatwiej ją ominąć.

Po co ta pogoń?
Może właśnie teraz należałoby postąpić inaczej niż dotychczas i pogadać przy kolacji lub niedzielnym śniadaniu. Wybrać się z całą rodziną na rowerową wycieczkę, lub wspólnie poszaleć grając piłką w parku.

Internetowe znajomośći
Czy nie zastanawialiście się nigdy, dlaczego tylu ludzi korzysta z internetu jako sposobu na poznanie nowych ciekawych ludzi, szuka w sieci znajomych, przyjaciół, a może szansy na poznanie kogoś bliskiego? W czym tak na prawdę tkwi fenomen internetu, który nie jest tylko wykorzystywany do pogłębiania wiedzy w różnych dziedzinach, czy szukania aktualnych informacji, ale coraz częściej do zawiązywania znajomości.

Kłamstwo to choroba. Choroba, do której nikt na świecie się nie przyzna.
Niektórzy ludzie już w dzieciństwie nabierają przekonania, że potrafią i mogą bezkarnie wszystkich ze swego otoczenia oszukać, wprowadzić w błąd. Nie odczuwają przy tym żadnego strachu przed przyłapaniem na oszustwie. Potem wykorzystują to w życiu dorosłych. Naturalnych kłamców od innych ludzi nie da się odróżnić.

Czy jest możliwa przyjaźń między kobietą a mężczyzną?
Przyjaźń jest najcenniejszym darem w życiu. Występuje nawet w miłości partnerskiej, a może też istnieć i bez niej. Należy tylko oddzielić te dwie kategorie uczuć, szczególnie jeśli przyjaźń dotyczyć ma płci przeciwnych. To niesamowicie trudne zadanie i przeważnie kończy się niepowodzeniem.

Co mi najbardziej podoba się w Qz?
Przede wszystkim są tutaj ciekawe artykuły. Gdyby nie Qz, prawdopodobnie nigdy nie dowiedziałbym się jak powstała Coca-Cola, że jest coś takiego jak ortoreksja albo zielona kawa.

Nie wszyscy jesteśmy tacy sami ...
Nasza kultura została zbudowana na jednym wielkim heteroseksualnym micie – małżeństwo, dzieci, domek jednorodzinny, emerytura.

Czy pieniądze są w życiu ważne?
Hmm... co za pytanie? Przecież każdy powie, że pieniądze są ważne, jednak większość ludzi na pierwszym miejscu postawi takie wartości jak miłość, rodzina, itp. i oczywiście ta większość ma rację.

WAŻNE DLA KONKURSOWICZÓW
05-09-2007 - w związku z brakiem precyzji w ostatnio zadanym pytaniu, uważa się je za niebyłe. O godzinie 18:00 pojawi się nowe pytanie z numerem 7

Sporty ekstremalne Matki Polki
Każdy spacer z wózkiem to kolejny survival. Walka o przetrwanie. Krawężnik - potwór to poważne wyzwanie, z którego dotąd nie zdawałam sobie sprawy

Odświeżanie miłości
Warto ją pielęgnować, by rutyna jej nie zabiła !

Rzeczy nie zawsze są takie na jakie wyglądają
Dwa podróżujące anioły zatrzymały się na noc w domu bogatej rodziny. Rodzina była niegrzeczna i odmówiła aniołom nocowania w pokoju dla gości, który znajdował się w ich rezydencji.

Porozmawiajmy o mężczyznach
Mężczyzna jaki jest każdy widzi. A jednak nie jest to takie oczywiste. Męski typ ma bowiem wiele odmian.

Trudna sprawa, czy lepiej mieć w domu psa czy mężczyznę 
Kto jest najlepszym przyjacielem kobiety?

Wszyscy jesteśmy laktywistami
Narażone są na zgorszone spojrzenia, niewybredne komentarze. Zdarza się, że ktoś na ich widok przeklnie, wyprosi z restauracji, splunie...

Fabienne czy Petronela?
Jakie wybrać imię dla dziecka i czym kierować się, dokonując takiego wyboru?

Cmentarze dla zwierząt
Prawie każdy dorosły człowiek doswiadczył smutku spowodowanego śmiercią zwierzaka. Najwierniejszy przyjaciel - pies, milusiński kot, rozgadana papużka, wesoła świnka morska...

Zazdrość
Zazdrość - chyba każdy doznał tego niezbyt chwalebnego uczucia. Czym tak naprawdę jest?

Czy Kopernik była kobietą?
Swego czasu istniały i prawdopodobnie istnieją nadal teorie spiskowe, jakoby patriarchalny charakter religii i edukacji to dzieło samców, służące do utrzymania podporządkowanej pozycji kobiet.

Kryzys ojcostwa?
Niesprzyjającą ojcostwu atmosferę podsycają też media. Nie znajdziemy tam wzoru męża i ojca, który prowadziłby do odbudowy szacunku dla ojcostwa: obrońcy rodziny trwałej i bezpiecznej. Generalnie mężczyźni zabijają, mordują, mszczą się, porzucają rodziny, zaliczają kolejne kochanki.

Handel kobietami
Każdego roku 120 tysięcy kobiet i dzieci jest nielegalnie sprzedanych do domów publicznych na Zachodzie. Jak wynika z badań coraz więcej z nich pochodzi z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Zdrada!
Każdy z nas boi się niewierności partnera i dlatego tak ciężko przeżyć zdradę. Czy musi ona zawsze oznaczać koniec związku? Jak można jej uniknąć i żyć dalej, kiedy już się przytrafi? Zdradzamy, bo nie kochamy, czy dlatego, ze czegoś nam w związku brak? Niestety, nikt nie jest doskonały, w związkach czasem zdarzają się zdrady.

Czy można mieć wszystko?
Być szczęśliwą w pracy, miłości, rodzinie? Pewnie niejedna z was odpowie-nie da rady-koszty muszą być. Masz świetną pracę, w której się spełniasz, męża, w którym nadal jesteś zakochana, uroczą córeczkę.

Dzień Matki
Dzień Matki to dzień szczególny, bliski każdemu. W tym dniu staramy oddać swojej mamie to, czym Ona obdarza nas cały czas tj. miłość, dobro i ciepło. Dzień Matki należy do wyjątkowych świąt, bowiem szczególnie w tych dniach najbliższe osoby okazują sobie miłość oraz bezgraniczne przywiązanie.

Porozmawiajmy o modzie
Porozmawiajmy o modzie na wiosnę/lato 2007. My kobiety o modzie mogłybyśmy rozmawiać bez końca, ale przejdźmy do konkretów. W przypływie wolnego czasu postanowiłam wybrać się na zakupy. W pierwszym sklepie zdecydowanie królował kolor czerwony.

Wielożeństwo
Czy chciałybyście dzielić się mężem z innymi kobietami, albo gotować, prać i prasować dla dwóch mężów?

Prywatna czy publiczna?
Co raz więcej rodziców ma dylemat - do jakiej szkoły posłac dziecko? Prywatnej czy publicznej? Jeszcze jakiś czas temu panowało przekonanie, że do szkół prywatnych chodzą dzieci, które nie radzą sobie z nauką, a standardy edukacyjne są na znacznie niższym poziomie. Stereotypy, jak to zwykle bywa, są mylne i okazuje się, że szkoły prywatne prześcigają publiczne.

Alkoholizm
Alkoholizm, tak jak inne uzależnienia, jest chorobą osobliwą, nasyconą paradoksami. Nie można jej wyleczyć, ale można z niej wyzdrowieć. Chora najciężej jest dusza, ale mówi nam o tym najszybciej ciało.

Wpływ reklam
To, że reklamy oddziałują nie tylko na nas dorosłych, ale także na nasze dzieci (a może nawet głównie na nie) wiemy wszyscy. Wyświetlane chociażby przed samą dobranocką i po niej reklamy w niezwykle trafiony sposób docierają do młodego widza, choćby dzięki temu, że cała jego uwaga poświęcona jest ekranowi telewizora, na którym zaraz ma zobaczyć ulubioną bajkę.

Życie po zabiegu
Każdego dnia tysiące kobiet na całym świecie usuwa ciążę, wierząc, że jest to szybkie i skuteczne rozwiązanie "problemu" niechcianego dziecka.

Zwykła ludzka życzliwość
Rozejrzyjmy się więc wokoło, może tuż obok za ścianą w domu, w którym mieszkamy, jest Ktoś kto potrzebuje zainteresowania, pomocy lub po prostu zwykłej sąsiedzkiej rozmowy.

21:37
"To czas się cofnął i odwrócił lica, by spojrzeć jeszcze raz na piękność w dali" - pisał Juliusz Słowacki o "Panu Tadeuszu". W sobotę, 2 kwietnia 2005, czas wprawdzie się nie cofnął, chociaż miliony ludzi na świecie pewnie by sobie tego życzyły.

Czy to jest miłośc, czy to jest kochanie
Jak odróżnić przyjaźń od kochania? Można pokierować się paroma prostymi radami na jakie trafiłam przypadkiem w Internecie. Ostrzegam, po przeczytaniu tego tekstu można dojść do interesujących wniosków.

GHB
Substancja GHB, lub inaczej mówiąc "pigułka gwałtu",jest również znana jako "forgot-pill" - pigułka zapomnienia, coraz częściej obecna jest w polskich klubach i imprezach.

Bądźmy szczęśliwi!
Przy wielu okazjach życzymy sobie szczęścia, bo właśnie ono sprawia, że życie nabiera sensu. Ten dar losu traktujemy jak wielką wygraną na loterii, która zdarza się rzadko i tylko wybranym. To nieprawda. Szczęście może być znacznie bliżej.

Uczennice w ciąży
Mimo tego, iż zyjemy w XXI wieku ciągle w wielu domach sex jest tematem tabu. Dla dzieci i młodzieży charakterystyczne jest zainteresowanie sferą życia płciowego, które nasila się zwłaszca okresie dojrzewania płciowego (od wczesnego dojrzewania przypadającego już na 10 r. ż. po 18 r. ż.). Przemilczanie czy wybiórcze i sporadyczne dostarczanie informacji nie tylko nie zaspokaja ciekawości ciekawości dziecka, ale również prowadzi do utrwalenia przekonania, iż jest to wstydliwa sfera.

EUTANAZJA
ŻYCZENIE ŚMIERCI - czy człowiek ma prawo z własnej woli skrócić swoje cierpienie....i życie?

ZWIERZĘTA DOMOWE
Zwierzę wymaga wyrzeczeń, poświęcenia czasu - ale nic nie ucieszy nas tak jak podskakujący z radości pies - kiedy wracamy do pustego domu.

Promocja walentynkowa - tekst gratis
Miłość czy zakochanie? Co w końcu świętujemy? Po co świętować?

Bulimia
Schorzenie to należy odróżnić od zaburzeń związanych z objadaniem się. Chorzy na bulimię, choć zdają sobie sprawę z utraty kontroli nad własnym zachowaniem związanym z odżywianiem się, przejadają się bardzo często, a następnie stosują sposoby kontrolowania wagi ciała, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Karnawał
Karnawał w Polsce jest mało zauważalny. Ludzie - szczególnie młodzi - balują cały rok, więc założenia swobody i rozpasania karnawałowego wypadają na tym tle mało atrakcyjnie. W innych europejskich państwach dyskoteki także są czynne cały rok, ale w wielu regionach o unikalnych, karnawałowych zwyczajach nie tylko się pamięta, ale i rok w rok wprowadza je w życie.

Tylko optymistycznie
Tak się złożyło, że przez ostatnie tygodnie mieliśmy tematy, które nie nastrajały optymistycznie. Nasza nieoceniona dyr.anna zwróciła mi dyskretnie uwagę, że dłuższego czasu się dołujemy. Ma rację - pora na optymizm!

Jeśli coś może pójść źle, to pójdzie źle
Prawo Murphy`ego wzięło swą nazwę od nazwiska kapitana Ed`a Murphy`ego, inżyniera prowadzącego prace doświadczalne z zakresu symulacji wypadków lotniczych w Edwards Air Force Base, Muroc, California.

Przemoc wobec najmłodszych….
Ostatnie dni wszystkim nam się kojarzą ze sprawą tragicznie zmarłej 7-letniej Grażynki z Wałbrzycha. Zatrzymany przez policję był sąsiadem zamordowanej dziewczynki. Nie wiadomo czy mężczyzna przyznał się do zarzutów - prokuratura nie ujawnia tych informacji. Jak wykazała sekcja zwłok, dziewczynka, została uduszona. Grażynka została też zgwałcona.

Ojciec Wirgiliusz
Znakomity niemiecki filozof Erich Fromm napisał kiedyś, że o ile matka jest domem, z którego wychodzimy, o tyle ojciec reprezentuje inny świat - świat prawa i ładu, dyscypliny, podróży i przygody. Jest więc przewodnikiem, który uczy dziecko i wskazuje mu drogę życia. To piękna myśl, tyle tylko, że dziś bardzo niepoprawna politycznie. Bo współczesny świat nie lubi ojców.

Życzymy, życzymy
Skacze Aniołek, Skacze po chmurkach, Niesie życzenia w Anielskich piórkach, W każdą szparę i w każdy kąt wciska się życząc: WESOŁYCH ŚWIĄT !!!

To nie kryzys, to rezultat
Przyczyną kryzysu współczesnego modelu szkolnictwa nie jest ani zbytnia liberalizacja szkoły, brak dyscypliny, klasy koedukacyjne, Internet czy celowe lekceważenie sobie obowiązków wychowawczych przez rodzinę, lecz wyłącznie upaństwowienie i przymus edukacji.

Marketing Bożego Narodzenia
Boże Narodzenie mamy już prawie od początku listopada. Parę dni po Zaduszkach, jak na zamówienie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, w oknach wystawowych, przed kinami i sklepami, pojawiły się choinki i neony, życzące nam "Wesołych Świąt". W tym roku jednak daje się zauważyć pewna zmiana. Coraz częściej, zamiast "Wesołych Świąt", życzy się nam "Szczęśliwego Nowego Roku", czy też "Do siego roku". Znamienne przesunięcie akcentów. Już nie Boże Narodzenie, ale Nowy Rok i Sylwester ma zajmować naszą uwagę. Coraz też częściej w reklamie wykorzystuje się nawiązania do kolęd np. “Pójdźmy wszyscy po prezenty!”.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ
„Gdy śnieg pada, mówią, że św. Mikołaj brodą trzęsie"

Zapraszamy do magla
Tu maglujemy wszystkie możliwe tematy

Wreszcie zadowoleni Polacy!
Polacy są zadowoleni ze swojego sposobu odżywiania – tak wynika z badania Fakty i mity. Odżywianie i zdrowie Polaków w kontekście międzynarodowym, przeprowadzonego przez Ipsos w w Polsce, Szwecji, Belgii, USA i Kanadzie.

Uzależnienia
Coraz więcej obserwacji i analiz wskazuje, że dominującym schorzeniem naszych czasów stają się uzależnienia, nazywane potocznie nałogami. Coraz częściej, nie tylko w specjalistycznych placówkach terapeutycznych, ale w rozmowach i w mediach pojawiają się słowa "alkoholizm", "narkomania", "lekomania", "nikotynizm", "seksoholizm", "pracoholizm", „infoholizm”.

Mity wegetarianizmu
Badania medyczne dowodzą, że wegetariańska dieta nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników, w związku z czym nie gwarantuje dobrego zdrowia.

Stres i przewlekłe zmęczenie jako współczesne choroby cywilizacyjne
Badania wskazują, że dzięki postępowi medycyny żyjemy coraz dłużej. Pomimo to większość z nas nie jest zadowolona ze swojej kondycji psychofizycznej oraz prowadzonego trybu życia. Wielogodzinna praca w warunkach stresogennych, przepracowanie, przemęczenie, życie w ciągłym biegu źle wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

HALLOWEEN
Halloween jest to festiwal pochodzący ze Szkocji - obchodzony w wigilię Wszystkich Świętych /ang. All HALLOWS/ czyli 31 października. W świecie okultyzmu nosi nazwę SAMHAIN...

XDR TB
...coraz większe żniwo zbiera na świecie śmiertelna i odporna na wszelkie dotychczasowe metody leczenia odmiana tej choroby, tak zwana XDR TB.
Światowa Organizacja Zdrowia przyznaje, że leki prątki gruźlicy, które w ostatnich miesiącach wykryto w środkowej Azji i Wschodniej Europie, dotarły już do Europy...

FENG SHUI
...na rynku pojawiło się kilkadziesiąt pozycji, prezentujących jej zasady. Niemal wszystkie publikacje pełne są zachwytów nad jej skutecznością, pięknem i nieszkodliwością. Czy napewno?

Druga pomoc
...pierwsza pomoc udzielona ofierze wypadku ma decydujące znaczenie. Prawidłowe ułożenie nieprzytomnej osoby, zabezpieczenie rannego przed dalszymi urazami zwiększa jej szanse przeżycia...

góra strony

Szukaj na QZ.plKupuj z Bingo Cosmetics

Na QZ jest 112 osoby:
- 112 czytających

Dołącz się ;-) >>

Najnowsze artykuły


Różności
Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu
- Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu –

Odżywianie
Bruschetta Rio Mare z tuńczykiem i zielonym sosem
Bruchetta to potrawa, której ojczyzną są Włochy. Jest jedną z podstawowych włoskich przekąsek, a przyrządzić ją można na bardzo wiele sposobów. Podstawą każdej bruchetty jest opieczone na grillu lub patelni pieczywo z dodatkiem oliwy oraz roztartego czosnku.

Dziecinada
Zabawa na zdrowie
W zdrowym ciele zdrowy duch – przysłowie to jest powszechnie znane i przytaczane przy wielu okazjach. Równie często powtarzamy je naszym dzieciom, chcąc, by wyrosły na zdrowych i świadomych ludzi. Jak jednak możemy przekonać najmłodszych do zajadania ze smakiem marchewki, czy buraka?

Zdrowie
Jak trzymać pion?
- bezinwazyjne badanie kręgosłupa

Uroda
Trądzik, nie taki młodzieńczy
Mimo, że już dawno przestałaś być nastolatką, na Twojej twarzy wciąż pojawiają się trudne do usunięcia wypryski i zmiany skórne? Trądzik często nie mija wraz z okresem dojrzewania i zmagać się z nim mogą nawet osoby powyżej 30 roku życia. Nawracające zmiany skórne to poważny problem dermatologiczny, który wymaga leczenia oraz szczególnej pielęgnacji.

Seksolubnie
Czy katolik może cieszyć się seksem?
Kościół może przeciwstawić „modzie" na seks coś bardzo ważnego. Przekonanie, że związek z drugim człowiekiem ma wzbogacać oboje małżonków - a nie ranić. Rozmowa z ojcem dr Ksawerym Knotzem, kapucynem, specjalistą od poradnictwa małżeńskiego.

QZ.pl poleca
Kompleksowe wzmacnianie
W chłodniejsze dni nietrudno o infekcje i przeziębienia. Nadszedł właśnie najgorszy okres dla układu odpornościowego człowieka. Zanim dopadnie nas choroba i sięgniemy po antybiotyk warto samemu zadbać o zwiększenie odporności naszego organizmu.

Dobre rady
Nie daj się alergii
Marzy Ci się weekend na łonie natury, gdzieś na łące czy w lesie? Albo aktywny wypoczynek na wsi wśród zwierząt? Zamiast tego spędzasz słoneczne weekendy zamknięty w domu, bo po wyjściu na zewnątrz zaczynasz kichać i łzawić a z nosa cieknie jak z kranu?

Design by Multimedia Image